Cruise kerstshoppen 3 3 Brandbrief aan Tweede Kamer om vieze lucht in Nederland Kras.nl/91215 De longartsen en het Longfonds roepen de Kamerleden op nog deze week maatregelen te treffen tegen vieze lucht. „Als artsen doen wij er alles aan om mensen weer gezond te maken, maar het liefst zouden wij willen dat mensen niet ziek worden. Daar kunnen wij niet voor zorgen, maar dat kunt u wél", bena drukken de 169 longartsen. „De schade aan longen en hart van vuile lucht is enorm", zegt longarts Hans in 't Veen van het Franciscus Gasthuis Vlietland in Rotterdam, die het initiatief nam tot de brandbrief. „Met name onder niet-rokende vrouwen zien we bij voorbeeld een bepaald type long kanker opkomen, dat er twintig tot dertig jaar geleden niet was." Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) bere kende dat luchtvervuiling in Ne derland per jaar leidt tot 1.200 ge vallen van longkanker, 5.000 spoedopnamen in het ziekenhuis vanwege acute hart- of luchtweg klachten en 6.900 nieuwe gevallen van chronische bronchitis bij vol wassenen. Luchtvervuiling bekort het leven van Nederlanders met ge middeld dertien maanden. Kinde ren hebben extra last van onge zonde lucht. Volgens het RIVM veroorzaakt luchtvervuiling in Ne derland 12.400 bronchitisklachten bij kinderen. Het kan volgens art sen helpen als speelplaatsen niet in de buurt van wegen zijn. Donderdag spreekt de Kamer over luchtvervuiling. De artsen roepen op maatregelen te nemen zoals het terugdringen van vervui lende scooters, diesels, vrachtver keer, kolencentrales en intensieve veehouderij. SLACHTOFFER Fl JNSTOF Eelke Hase-Kischemoller woont in Maassluis. „Letterlijk onder de rook van Rotterdam", voegt de 39-jarige moe der van drie kinderen fijntjes toe. In haar jonge jaren kampt Eelke met inspanningsastma. „Daar had ik weinig last van." Foto's uit die tijd tonen een gezonde fitnessin structeur met energie voor tien. Ik gaf les op de sportschool, aero bic, fitness, spinning, steps. Maar dat gaat niet meer als je echt ziek wordt." Astma zet haar wereld op zijn kop. „Acht jaar geleden werd ik zieker en zieker, zo erg dat ik soms aan de zuurstof moest. Mijn lon gen zaten potdicht. Ik had een vorm van astma die op geen en kele bestaande medicatie re ageerde." Haar werk met baby's op de neonatologieafdeling kon ze op haar buik schrijven. Kischemoller is vatbaar voor virussen. Zieken huis in, ziekenhuis uit. „In ander halve maand ben ik vijf keer naar de intensive care verhuisd." „Daarnaast is ze duidelijk ie mand met extreem prikkelbare longen, die direct reageren op slechtere luchtkwaliteit", vult haar longarts Hans in 't Veen van het Franciscus Gasthuis Vliet land aan. Benauwd „Op iets heel simpels als een bar becue met houtskool ga ik onder uit", zegt Kischemoller. „Binnen vijf minuten ben ik extreem be nauwd. Mijn longen klappen dicht. Waar ik ook erg benauwd van wordt, is vuurwerk. Voor mij is oud en nieuw geen leuke start van het jaar." Maassluis ligt vlakbij het Botlek- gebied, het haven- en industriege bied. Dat is volgens In 't Veen niet bevorderlijk voor haar gezond heid. „De deeltjes in de lucht tref fen je overal", beschrijft Kische moller. „Ramen en deuren sluiten Als er iemand is die weet wat vervuilde lucht met je kan doen, is het Eelke Hase- Kischemoller. Ooit gaf ze blakend van gezondheid fitness, maar vanwege haar astma belandde ze op de intensive care. Yy vry tegen fijnstof is geen optie, want je moet je huis ook ventileren. Als de wind verkeerd staat of de uitstoot hoog is, merk ik dat gelijk." Kischemoller krijgt prednison, een paardenmiddel met veel ver velende bijwerkingen. „Ik had zo veel nodig dat ik 60 kilo was aan gekomen. Stoppen was ook geen optie, omdat bijna niets hielp." In 2014 ging het zo slecht met haar, dat ze naar het Astmacentrum in het Zwitserse Davos werd ge stuurd. Omdat dit hoog ligt, de lucht droog is en er nauwelijks stoffen in de lucht zijn, knapte ze zienderogen op. „Eindelijk van de prednison af. Binnen drie maan den was mijn longfunctie weer 100 procent!" jubelt ze. Als de wind verkeerd staat of de uitstoot is hoog, merk ik dat gelijk Kisschemoller voelt zich als her boren. Toch volgt er in Nederland een domper. „Binnen een paar we ken kegelde mijn longfunctie weer onderuit." Een paar maanden later lag ze wéér in het ziekenhuis met zuurstofgebrek. „Er is regelmatig gezegd: het enige wat je kunt doen is verhuizen." Maar dat is volgens Kisschemoller makkelijker gezegd dan gedaan. „In Maassluis heb ik vrienden en familie die mij bij staan. Astma raakt je hele gezins leven. Ergens anders wordt het minder, maar het zal nooit hele maal overgaan." De introductie van een nieuw medicijn heeft wonderen gedaan. Ze voelt zich stukken beter en kan weer een nieuwe baan aan. „Maar smog of houtkachels blijven pro blemen geven. Voor fijnstof blijf ik zo gevoelig als wat." of bel 088-0885 886 De wereld is Kras Riviercruise Laatste kans. 3 dagen v.a dinsdag 12 december 2017 GO Longartsen slaan alarm Bijna 170 longartsen en het Longfonds sturen vandaag een brandbrief aan de Tweede Kamer. Het gevaar dat mensen ziek worden of dood gaan door vieze lucht wordt volgens hen 'ernstig onderschat'. Adrianne de Koning Marcia Nieuwenhuis Rotterdam Van vuurwerk wordt Eelke erg benauwd Eelke Hase- Kischemoller: „Astma raakt je hele gezins leven." FOTO BART HOOGVELD - Eelke Hase-Kischemoller Gegarandeerd vertrek! Ook dit jaar zijn onze kerstshopping- cruises naar Duitsland weer razend populair! We brengen u per bus naar Düsseldorf of Keulen, om vanaf daar verder te varen naar de Duitse kerstmarkten. Aan boord van het gezellige MS Alemannia***, dat volledig in kerstsfeer gehuld is, kunt u genieten van zeer goed verzorgde maaltijden, want ontbijt, lunch én diner zijn inbegrepen! Boek snel en vaar mee! Incl. busreis NL-Duitsland v.v. en alle maaltijden aan boord Keuze uit 3- óf 4-daagse cruise Bezoek ook Koblenz tijdens de 4-daagse cruise De laatste plaatsen op 15,17 en 20 december ■iNNÜrUU ALtMANNIA /fis*. ANVR \zgy Prijzen per per

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3