broekzak dan goedkoop duurkoop 9 ip succes van Concert at Sea Kerstmis verstand: „Vandaag per ongeluk het gourmetstel tevoorschijn halen" #sneeuw #coderood Cross, niet alli "winst Maar dat alleen. Uit de van de Zwarte Cross gaat 55.000 euro naar de stichting 'Pak An'. Ook bierbrouwer Grolsch doet een duit in het zakje. Jonge (en ou dere) Achterhoekers met een goed plan kunnen bij de stichting aan kloppen om hun idee te verwezen lijken. Dit allemaal in de strijd te gen de krimp en het vertrek van jongeren naar de Randstad. De ideeën stroomden binnen: van het laten herleven van de veemarkt in Doetinchem tot het organiseren van een een Gerrit Komrijfestival in Winterswijk en het stoken van Achterhoekse whisky in Zelhem. In totaal werden tot nu toe zo'n veer tig ideeën van 'anpakkers' beloond met een financiële bijdrage. Ook Concert at Sea heeft een link met een goed doel, maar dan buiten de eigen regio. Een deel van de op brengst van Concert at Sea gaat naar Blofs eigen Umoja Klimaat en Ont wikkelingsfonds. Alle C02-uitstoot die de bezoekers en organisatie pro duceren wordt achteraf gecompen seerd via dit fonds waarmee inmid dels meerdere projecten in Nepal en Bhutan zijn gerealiseerd. Boven dien krijgen Schouwen-Duivelan- ders dit jaar korting voor de extra dag van het festival ter gelegenheid Ook Concert at Sea heeft een link met een goed doel, maar dan buiten de eigen regio het 65-jarig bestaan van de Stich ting Renesse. De provincie Zeeland steekt 50.000 euro sponsorgeld in het eve nement en Schouwen-Duiveland stuurt met de rekening een enve loppe met inhoud mee zodat Con cert at Sea per saldo 1.824 euro aan de gemeente betaalt voor de gele verde diensten. Andere grote festivals in Zeeland worden door de gemeenten niet het vel over de neus getrokken. Vest- rock, een driedaags festival in Hulst, betaalt 108,15 euro leges voor de evenementenvergunning. Daar staat een gemeentelijke subsidie van 1853,18 euro tegenover. Op Wal cheren is Hrieps in Grijpskerke uit gegroeid tot een van de grootste meerdaagse festivals van Zeeland. De bedragen die de gemeente re kent zijn tientjeswerk. 91 euro leges voor het evenement zelf, 21,50 euro voor de ontheffing geluid en 102 euro voor het mogen plaatsen van driehoeksborden om lantaarn- of verkeerspalen. Het werk van de ge meente beperkt zich tot het afgeven van deze vergunningen, hand- en spandiensten worden verder niet verleend. De leges zijn volgens de gemeente kostendekkend. rige maand presenteerde het da gelijks provinciebestuur daarom een sponsorbeleid. Als er geld wordt gegeven aan CAS - voor 2018 moet dat formeel nog wor den besloten - heet dat geen sub sidie meer, maar sponsoring. Het komt ook niet meer uit de krappe kunstkas. De 52.000 euro die vo rig jaar naar CAS ging, blijft daar wel in zitten. Daarmee wordt on der meer de bezuiniging terugge draaid op het armlastige Bevrij dingsfestival. Daarmee worden de Staten op hun wenken be diend. Het geld van CAS gaat nu dus inderdaad naar een evene ment dat het veel harder nodig heeft. Anderzijds is het niet meer dan het vervangen van een etiket, want de verwachting is dat CAS in 2018 een vergelijkbaar bedrag krijgt van de provincie, maar dan onder de noemer sponsoring. In de gemeente Schouwen- Duiveland ligt de discussie net iets anders. Daar krijgt CAS een subsidie van 5000 euro. Daar naast werkt een ambtenaar ge middeld één dag per week voor CAS. Tegenover de kosten van 33.000 euro stond een heffing van 1824 euro. Maar omdat de ge meenteraad heeft bepaald dat de leges aan grote, commerciële eve nementen kostendekkend moe ten zijn, gaat er nu een rekening van ruim 31.000 naar CAS. Met dien verstande dat het festival het meteen weer terugkrijgt als sub sidie. Vestzak broekzak dus. De problematiek speelt eigen lijk overal. Voor de Zwarte Cross legt de gemeente ook de rode lo per uit en ook Pinkpop wordt ge matst, zij het wat bescheidener. Een overheidsbijdrage is best ver dedigbaar, al kunnen de festivals het geld best missen. De ge meente ontvangt een veelvoud van wat zij investeert terug aan toeristenbelasting, de recreatie- bedrijven in de regio draaien een topweekend, het publiek betaalt een schappelijke toegangsprijs en de provincie speelt zich landelijk in de kijker. Goedkoop zou bij dit soort evenementen wel eens kunnen uitpakken als duurkoop. PZC ONLINE dinsdag 12 december 2017 PC M A The Rolling Stones kostte Pinkpop in 2014 vijftig mille per twee minuten, fotoanp A Concert at Sea. fotoanp HET GEMAK VAN DE APP Voor het laatste nieuws kunt u natuurlijk op elk uur van de dag terecht bij de PZC online. Op de desktop, laptop, tablet of smart- phone, altijd het actuele nieuws tot uw beschikking; 24 uur per dag, 7 dagen per week. Wilt u het nog gemakkelij ker, installeer dan de PZC- nieuwsapp op uw telefoon. Met slechts één klik opent u de app en ziet u wat er op dit moment speelt in uw buurt, de rest van Zeeland en de wereld. Ook in de app heeft elke regio zijn eigen pagina. Bovendien kunt u via de knop 'Net bin nen' altijd het laatste nieuws op een rij zien. TWITTER Dennis Gerritsen @dennboss Veel mensen waren giste ren een beetje van slag door de hevige sneeuw buien. ONLINE TOP-5 Meest gelezen op PZC.nl 1. Live: Brandweer Zeeland staat paraat op strategi sche plaatsen 2. Is het verstandig om de weg op te gaan? 3. Eerste spitstrein vanuit Vlissingen rijdt maandag niet 4. Eindelijk gelukt! Inter Scaldes haalt na jaren wachten 3e Michelinster 5. Sergio Hermans AIRre- public krijgt Michelinster Kijk op www.pzc.nl of Q @pzcredactie facebook.com/depzc 1 @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37