Liever vestzak Zingeving voor mensen met een beperking Terneuzenaar moet cel in voor poging tot doodslag Bijeenkomst over het syndroom van Klinefelter 8 Provincie en Schouwen-Duiveland liften mee Analyse De site is een initiatief van 'Samen voor zin', een Zeeuws samenwer kingsproject. Arduin, Gors, Phila delphia, Tragel en de Raad van Ker ken in Zeeland tekenden op 8 de cember vorig jaar een overeen komst waarin zij uitspraken geza menlijk de geestelijke verzorging te bieden voor mensen met een be perking. De website is daar een uit vloeisel van. De site biedt antwoord op vragen als: wat is de geestelijke verzorging die Samen voor zin kan bieden? Wat voor materialen, rituelen en boeken kan ik gebruiken? Hoe laat ik mensen met een beperking mee doen? Er is nieuws, een discussie vraag, een blog en evenementenka lender. Ook is er een loket voor vra gen over zingeving. Twee geestelijke verzorgers zijn werkzaam voor Samen voor zin. Zij denken met begeleiders mee over het omgaan met levensvragen van cliënten en ondersteunen cliënten als ze levensvragen hebben, bij voorbeeld over het overlijden van een naaste. De geestelijk verzorgers organi seren ook activiteiten, gericht op zingeving. Zo is er voor mensen met een beperking een stage 'prok- kelen in de kerk' gehouden. Zij kon den een dagdeel meelopen met een predikant, pastoor of pastoraal wer ker en zo ervaren wat hun werk in- De site biedt antwoord op vragen als: hoe laat ik mensen met een beperking meedoen? houdt. Een ander voorbeeld is de snoezelviering, een belevingsvie ring voor mensen met een ernstige meervoudige beperking. Op 13 de cember wordt weer een snoezelvie ring gehouden in de dorpskerk in Biggekerke, met muziek, zang, voe len aan knuffelschapen en 'engelen' die met lichtjes rondgaan. Ook kin deren van de school van Biggekerke doen mee, verkleed als herder of engel. De 44-jarige Terneuzenaar M. G. is gisteren in Middelburg veroordeeld tot een celstraf van achttien maan den waarvan zes voorwaardelijk. Hij krijgt de straf voor het met een mes steken van een plaatsgenoot op 17 augustus van dit jaar. Ook komt hij onder toezicht van de re classering, krijgt hij een alcoholver bod en moet hij worden behandeld tegen zijn alcoholverslaving. De rechtbank achtte poging tot doodslag bewezen. Er was een cel straf geëist van twee jaar waarvan acht maanden voorwaardelijk. G. had die dag flink gedronken en kreeg tijdens het eten onenigheid met het latere slachtoffer. G. ging naar buiten om af te koelen, werd gevolgd door de plaatsgenoot en al snel ontstond er opnieuw een woordenwisseling met een hand gemeen. G. trok daarbij een mes en stak zijn opponent in diens li chaam. Dat resulteerde in een tien centimeter diepe wond dat een hematoom onder de linkernier op leverde. Beide mannen hebben het incident inmiddels uitgepraat. KS is een geslachtsgebonden chro mosoomafwijking die alleen bij jongens en mannen voorkomt. Naar schatting één op de vijfhon derd mannen heeft KS. De aandoe ning kenmerkt zich door een verza meling symptomen (syndroom), die per persoon sterk in ernst kan verschillen. Wat deze relatief onbe kende ziekte moeilijk te herkennen maakt, is dat veel van de sympto men ook voorkomen bij jongens en mannen zonder KS. Zonder gen technologie is de diagnose moeilijk te stellen. Vaak wordt KS pas ontdekt als het niet lukt kinderen te krijgen. Mannen met KS zijn onvruchtbaar en ontdekken pas op latere leeftijd wat er mankeert. Andere kenmer ken: kleine testikels, geen tot wei nig lichaamshaar en verhoudings gewijs lange armen. Meer informa tie is te vinden op klinefelter.nl. Zaterdag 17 febuari van 10 tot 16 uur is er een lotgenotendag. Ook partners, ouders en familie van kin deren met KS zijn welkom. Deelne mers krijgen via de organisatie te horen waar de bijeenkomst is. Voor de bijeenkomst in Goes moet men zich tevoren aanmelden via Paula van Walsum, contactpersoon van de Klinefeltervereniging, via pvan- walsum@ondersteuningsburo.nl Wat koop je als festivaldirec teur voor 50.000 euro? Dat is wat de pro vincie Zeeland ook dit jaar zou willen bijdragen aan Concert at Sea. Twee minuten Rolling Sto nes (Pinkpop, prijspeil 2014), vier minuten Coldplay of de huur van duizend mobiele toiletten en piaskruizen. Hoeveel gage Con cert at Sea komend jaar Sting be taalt is niet bekend, maar de Britse wereldster komt ook niet voor een nostalgisch blikje bab belaars en een flesje Schouwse wijn van de Kleine Schorre. Het is maar om aan te geven wat de verhoudingen zijn tussen de bijdrage van de overheid en de enorme kosten die gemaakt wor den om een aantrekkelijk pro gramma neer te zetten en het de bezoekers naar de zin te maken. Hoewel hun bijdrage nauwelijks doorslaggevend kan zijn, vloeit er toch overheidsgeld naar deze fes tivals. Niet om de festivals te spek ken, maar om mee te mogen liften op het succes. Zeeland en Schou wen-Duiveland zijn daarin be paald niet uniek. De provincie Limburg trekt de portemonnee voor tal van cultu rele evenementen, klein en groot, maar de 50.000 euro die Pinkpop Het had een zweem van chantage. Volgens het college van Schouwen- Duiveland zou Concert at Sea (CAS) in het verleden ge dreigd hebben uit te kijken naar een andere locatie dan de Brou- wersdam als er betaald zou moe ten worden voor de diensten die de gemeente voor het festival verricht. Erg waarschijnlijk is dat niet, want de locatie en het festi val zijn één. Een betere plek is er niet. Het schrikbeeld van de verhui zing is eerder een voorbeeld van de argumenten die overheden zoeken om geld in CAS te steken. Het ligt namelijk gevoelig om een festival te subsidiëren dat commercieel is en prima ren deert. Er zijn genoeg andere eve nementen die met dat geld kun nen worden gesteund, is een veelgehoorde redenering in Pro vinciale Staten en gemeenteraad. In de Statenzaal steekt de dis cussie regelmatig de kop op. Vo- Overheidsgeld dat naar festivals gaat is niet om deze te spekken, maar om mee te mogen liften op het succes. Zeeland en Schouwen- Duiveland zijn daarin niet uniek. de afgelopen jaren kreeg gingen niet als cultuursubsidie naar de organisatie. Het geld is gekoppeld aan specifieke projecten rond het festival zoals het verduurzamen van Pinkpop en de promotie van techniek. De gemeente Landgraaf heeft een contract met Pinkpop, sinds 1970 het f langstlopende jaar lijks terugkerende ^popfestival ter .wereld. In totaal be talen de or ganisatoren en" bezoekers vari^ Pinkpop aan reini-"" W Voor 50.000 euro euro koopje vier minuten Coldplay of huur je duizend mobiele toiletten van het geld dat Landgraaf van Pinkpop ontvangt. De verenigin gen krijgen van de stichting een vergoeding voor de geleverde vrij- willigersuren. Zo profiteert het lo kale verenigingsleven van het fes tival en kan de gemeente de kos ten drukken. De gemeente Oost Gelre, waar te Lichtenvoorde elk jaar de Zwarte Cross wordt gehouden, wil leges voor grote evenementen helemaal afschaffen. Het gaat om kleine bedragen die meer kosten om ze te innen dan ze opleveren. Daar staat serieus geld tegenover in de vorm van toeristenbelasting: 75.000 overnachtingen a 1,25 euro, een kleine ton voor de gemeente kas. Daarnaast Azijn lokale on- dernemers spekkoper tijdens de gingskosten, toeristenbe lasting en de parkeergel- den zo'n 200.000 euro^ aan de gemeente. Daar-' door kan de gemeente^ min of meer kostendekkend wer ken. Er is een stichting die onder leden van (sport)verenigingen vrijwilligers werft die onder meer als verkeersregelaar worden inge zet. Die stichting krijgt een deel dinsdag 12 december 2017 PC Mensen met een beperking en personen om hen heen kunnen op de website samenvoorzin.nl informatie vinden over zingeving en levensvragen. Ondine van der Vleuten Vlissingen www.samenvoorzin.nl Ad Roos Middelburg Voor het eerst kunnen mannen met (een vermoeden van) het Klinefelter Syndroom (KS) in Zeeland ervaringen uitwisselen en informatie delen. Ondine van der Vleuten Goes Festival is overheid heel wat waard Theo Giele Middelburg Met hun financiële bijdragen aan Concert at Sea helpen de provin cie en de ge meente meer zich zelf dan het festi val. Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36