Meer reuzen op Westerschelde Ode aan De Stijl in oude bieb 't Spui Werkt u mee aan de nieuwe kieswijzer? Huisbaas 2 SNEEUWVRIJ SCHOLEN DICHT Het onderwijs had gisteren veel overeenkomsten met de KNVB op zondag. Gelasten we op voorhand onze activiteiten af vanwege de voorspelde sneeuw of wachten we af? En wie neemt de regie? Commentaar Voor de Antwerpse Scheepvaartvereniging ASV is de toe komst duidelijk. Het Scheldedorp Doel moet wijken voor een kolossale containerterminal. De ASV vertegenwoordigt de grote rederijen, zoals Maersk, MSC en CMA CGM. Zij waarschu wen dat Antwerpen zal afglijden tot de middenmoot van de Euro pese havens als er vóór de sluizen geen grote nieuwe containerkade komt. De reders willen armslag, havens waar hun grootste schepen snel kunnen komen en even snel weer kunnen vertrekken en zij willen geen zorgen over toekomstige uitbreidingen. Alles moet wij ken voor de containeroverslag. Nu en straks. Vlaanderen beslist volgend jaar over de uitbreiding. De wens van de grote rederijen weegt zwaar. In dit miljardenspel zal het belang van Zeeland niet de doorslag geven. Toch moet er aandacht voor zijn. Want met elke kilometer die de Antwerpse havens verder op rukken naar het westen neemt de leefbaarheid in Zeeland af. Wordt Nieuw-Namen het nieuwe Doel? Die kant moet het niet op. De ge plande toename van het containervervoer betekent ook een grotere aanslag op het Zeeuwse milieu. De nieuwste containerreuzen sto ten weliswaar iets minder troep uit dan hun voorgangers, maar het zijn nog steeds zeer grote luchtvervuilers. Verder kan Zeeland wachten op een nieuwe slag om de diepte van de Westerschelde. Wat Rotterdam kan, wil Antwerpen ook. Zeeland kan Vlaanderen tot niets dwingen. Maar het is wel nuttig de havenbaronnen en de Vlaamse politici erop te wijzen dat de be oogde schaalvergroting mogelijk is binnen de contouren van het huidige havengebied, en dat er hoe dan ook redelijke grenzen zijn aan grootte van de schepen die de Westerschelde bevaren en aan de luchtvervuiling die zij veroorzaken. Met elke kilometer die havens van Antwerpen oprukken, neemt de leefbaarheid in Zeeland af Op de één na laatste dag van het jaar 2017 houdt hij een multi-kunsteve- nement in de oude bibliotheek 't Spui, samen met collega-kunste naars Rem van den Bosch, Marcel Thelen en zeventien dansers van danscentrum Dazzle. Zij brengen een ode aan de pro minent vertegenwoordiger van de revolutionaire kunststroming De Stijl, Piet Mondriaan. En speciaal aan diens beroemde werk Victory Boogie Woogie, volgens Riekwell het meest dynamische uit Mondri- aans oeuvre. Er zijn twee gratis voorstellingen van zeventien minuten lang, om 15.00 en 16.00 uur. De dansers van gen aan in zwart en wit en krijgen in een 'dug-out' van Thelen en Riekwell gaandeweg kleuren uit het palet van Mondriaan, terwijl de muziek verloopt van experimenteel Er zijn twee gratis voorstellingen van zeventien minuten lang naar jazz en uiteindelijk boogie woogie. De compositie die ontstaat legt Van den Bosch vast op beeld. De productie wordt betaald door sponsors en Riekwells Underdog Buro Kunst&Markt. ALMANAK Dat Middelburgse gezin had opa meegenomen op een vakantie naar Rome en bewonderde nu de oudheden die de stad rijk is. In de Sixtijnse kapel wees de kleinzoon naar de indrukwek kende beschilderingen op het plafond en zei tegen zijn groot- vader: „Opa, weet je dat het wel vier jaar heeft geduurd voordat het plafond helemaal geschil derd was?" De man keek aan dachtig naar boven en ant woordde: „Ik geloof dat de paus en ik dezelfde huisbaas heb ben!" Van glitterjurkje tot warme trui teA Kaarsen Chanoeka weer aangestoken Spreekuur voor Middelburg-Zuid VLISSINGEN 'Kerstdiner' in Sint Jozefschool „Vanwege het winterweer en de code oranje die is afgegeven voor het hele land zijn de lessen voor maandag 11 december 2017 vanaf 11.40 uur op alle Scaldalocaties voor Scaldastudenten vervallen." Mbo- studenten moeten vaak van ver ko men en zijn vaak afhankelijk van het openbaar vervoer. De onder wijsinstelling, met vestigingen in heel Zeeland, wil zijn studenten niet te lang in onzekerheid laten en is maandagochtend de eerste die de lessen annuleert. Daarna volgen meer scholen. Het Ostrea Lyceum in Goes en de Pon- tesscholen (Pieter Zeeman in Zie- rikzee en Goese Lyceum) laten we ten dat vanaf 12.20 uur, na het vierde uur, alle lessen zijn ge schrapt. Maar voor veel scholieren betekent dit nog niet dat ze ook naar huis kunnen. Connexxion laat om 12.00 uur weten dat de busdien sten in Zeeuws-Vlaanderen, op Walcheren en de Bevelanden ge staakt worden. Stedelijke Scholengemeenschap De Rede in Terneuzen heeft de leerlingen een half uurtje eerder naar huis gestuurd. „Kinderen die nog een laatste bus konden halen, mochten iets eerder weg. We ho pen dat iedereen veilig thuiskomt. De school blijft open zolang leer lingen niet naar huis kunnen of nog niet zijn opgehaald." Yvonne de Clerck wacht in het station van Vlissingen op de trein naar Goes. Met de mededeling dat de bussen eruit liggen is ze niet blij. Ze moet naar het ziekenhuis. „Dat wordt dan een taxi. Toch gek dat die wel rijden en die grote bussen niet." Rond 13.00 uur besluit Con nexxion tamelijk onverwacht de bussen toch weer zo veel mogelijk te laten rijden. Er is genoeg ge strooid om verantwoord op pad te kunnen, laat de vervoerder weten. De meeste scholen voor voortge zet onderwijs sturen hun leerlin gen en personeel aan het begin van de middag naar huis. Aan het begin van de middag gaat het KNMI over Je kunt het niet maken om zonder overleg mee te delen dat de bussen niet meer rijden op code rood. Ongeveer als laatsten besluiten dan ook de HZ in Vlissin gen en de middelbare scholen op Walcheren de leerlingen vrijaf te geven. Bestuursvoorzitter Bert Vo gel van het Calvijn College vindt dat lessen te trekken zijn uit de eer ste serieuze sneeuwdag sinds jaren. Het Calvijn College heeft vestigin gen in Middelburg, Goes, Krabben- dijke en Tholen. „Je kunt het niet maken om zonder overleg mee te dinsdag 12 december 2017 n De ruimte voor kunst is in Vlis- singen tot het minimum gedaald, maar de viering van 100 jaar De Stijl mag de stad niet onopge merkt voorbijgaan, vindt Leon Riekwell. Claudia Sondervan Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Met de feestdagen in aantocht houdt Kleding- bank Zeeland zaterdag 16 december een kle- dingverkoop van vooral feestkleding, zoals glit terjurkjes en colberts. Ook gewone warme win- terkleding is er te koop en de prijzen zijn ge schikt voor elke porte monnee. De feestver- koop is bij de Kleding- bank in het oude ROC- gebouw aan de Raven- steijnweg in Middelburg, van 09.00 tot 15.00 uur. MIDDELBURG In de hal van het stadhuis op de Markt steken bur gemeester Harold Berg- mann, opperrabbijn Biny- omin Jacobs en chazan (voorzanger bij een Joodse gebedsdienst) Luuc Smit (foto) zaterdag de kaarsen voor Cha noeka aan. ledereen is welkom bij deze ceremo nie voor het Joodse feest van het licht. De kaarsen worden 17.30 uur aange stoken. Een kwartier eer der gaan de deuren van het stadhuis open. MIDDELBURG De wijkagent en wijkma- nager van Middelburg Zuid houden dinsdag 19 december weer het ge zamenlijke spreekuur Wijktijd. Inwoners van Middelburg Zuid kunnen van 10.00 tot 11.30 uur op het spreekuur terecht met vragen, klachten, sug gesties of complimenten over hun wijk. Het spreekuur vindt plaats in het wijkcentrum Palet. Scholieren van groep 7 en 8 van de Sint Jozef school koken en serve ren een kerstdiner in hun school op donder dag 21 december. In ge legenheidsrestaurant 'Christmas Dreams' laten de koks, obers, managers en afwashul- pen hun ouders zien wat ze afgelopen weken hebben geleerd. Gezocht: Theo Giele Goes -Bert Vogel, Calvijn College Deze krant maakt de komende maanden weer een kieswijzer voor de gemeenteraadsverkiezingen op 21 maart volgend jaar. U kunt als kiezer mede bepalen welke onder werpen daarin worden opgeno men. Kieswijzers bestaan al jaren; mil joenen mensen gebruiken ze om zich te informeren over de stand punten van de politieke partijen over allerlei thema's. Evenals vier jaar geleden is er weer een kieswij zer voor de verkiezingen in de Zeeuwse gemeenten. Daarvoor willen wij weten wat de belangrijk ste vraagstukken zijn die in die ge meenten leven. Heeft u een onder werp dat u belangrijk vindt in uw gemeente, laat het ons dan weten. Uit alle thema's selecteren wij in overleg met deskundigen 25 on derwerpen per gemeente die in de Kieswijzers worden opgenomen. Heeft u suggesties, mail ze dan naar pzcverkiezingen@gmail.com. Meld wat het thema is dat aan de orde zou moeten komen en om welke gemeente het gaat. Bijvoor beeld: 'De gemeente moet zorgen dat elk dorp een eigen dorpshuis heeft' of 'Er moet meer cameratoe zicht komen in de winkelcentra'. Let wel op dat het moet gaan om onderwerpen waar de gemeente raad iets over te zeggen heeft. U kunt tot en met woensdag 20 de cember suggesties mailen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30