North Sea Port Bevolkingsregisters van Walcheren straks online beschikbaar Opnieuw stemming over autoveerdienst Christèle Zoeter aan kop in PZC-leraarverkiezing 2 ERNST JAN ROZENDAAL Column dat het een Duitser was. Dit is net zoiets. Krijg je Sjelde Port. 'Ja, doe maar een glaasje', zeggen die Duit sers dan, haha! - Maar Gent, Terneuzen en Nieuwdorp liggen toch niet aan de Noordzee? Natuurlijk wel! Je moet een beetje groot denken. Bij Engeland rechtsaf. Dat snappen die Zuid- Amerikanen tenminste. - Dan komen ze in Zeebrugge of Rotterdam... Welnee! Dat zijn pas namen van niks. Ga je dat googelen, zie je een foto van Brugge. Denken ze dat ze met een rondvaartboot moeten komen. En de Maasvlakte... Vragen ze: 'Staat daar niet het Bonnefan- tenmuseum?' Echt, met North Sea Port troeven we alle concurrenten af. - Maar dan komen ze hier en dan moeten ze met een loods de Wes- terschelde op, door de sluis bij Ter- neuzen, wachten voor de brug bij Sluiskil. 'Hoezo Noordzee?', den ken ze dan. Rustig maar, dat wordt onze vol gende opdracht. Ik dronk vrijdag tijdens de havenborrel een sjelde- portje - haha, geintje - met de bur gemeester van Gent. 'Ik heb een briljante slogan voor jullie', zei ik tegen hem, 'om Gent te profileren als havenstad. Wat dachten jullie van: Gent: zee-in-land?' Ze zijn dolenthousiast. Je moet een beetje groot denken. Bij Engeland rechtsaf DESTELLING Vandaag: Weeralarm laat mij koud Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters GISTEREN! CObE ROOb INI GROTE bELENI NIEbERLANIb bUIZEN&EN AUTO S EN TIENTALLEN WONINGEN ZIJN &00R SNEEUWVLOKKEN GERAAKT?/ Scheiding kranten niet meer nodig Feestelijke start spitstrein later Hissinkprijs voor scriptie over akkers KAPELLE Stroomstoring Altijd al willen weten of u Wal- cherse wortels hebt? Vanaf donder dag 14 december is het antwoord op die vraag een stuk makkelijker te vinden. Dan komen de bevolkings registers van alle Walcherse kernen over de periode 1812-1900 beschik baar op internet. Op de site Zeeu wen Gezocht - www.zeeuwenge- zocht.nl - staan dan ruim 250.000 naamsvermeldingen gereed. Daarmee is het vrijwilligerspro- ject 'historische bewoners Walche ren' van het Zeeuws Archief vol tooid. De gegevens uit de bevol kingsregisters werden overgetypt door 402 vrijwilligers. De registers van Walcheren behoren tot de oud ste van Nederland. Al vanaf 1812 werd per adres geregistreerd wie er woonden, wat hun beroepen waren en waarheen ze verhuisden. Nadat Koudekerke een succesvol proef project opleverde, startte afgelopen januari het vervolgproject met alle beschikbare bevolkingsregisters in het Zeeuws Archief. Vlissingen be hoort daar niet toe, de registers van Middelburg zijn in de Tweede We reldoorlog verloren gegaan. Donderdag zijn de i9e-eeuwse bevolkingsregisters beschikbaar van Aagtekerke, Arnemuiden, Big- gekerke, Domburg, Gapinge, Grijpskerke, Kleverskerke, Koude kerke, Meliskerke, Nieuw- en Sint Joosland, Oostkapelle, Serooskerke, Sint Laurens, Veere, Vrouwenpol der, Westkapelle en Zoutelande Samenstelling Het overzicht van personen per adres vertelt over de samenstelling van het gezin en over de huishou ding. De beroepen geven een beeld van de rangen en standen in de 19e- eeuwse maatschappij: van dienst bode tot grootgrondbezitter, van loonwerker tot kleine zelfstandige. Deze registers zijn een bijzonder rijke bron voor het leven op Walcheren in de 19e eeuw Daniël Obbink, projectleider van het Zeeuws Archief: „Deze registers zijn een bijzonder rijke bron voor het leven op Walcheren in de 19e eeuw. Zij maken verdergaand ge nealogisch en historisch onderzoek naar wonen, werken en leven op Walcheren mogelijk." De Statenfractie van de PVV wil een onderzoek naar elektrische veerboten waarop ook auto's mee kunnen tussen Vlissingen en Bres- kens. Daarmee zou meer dan 50 miljoen euro kunnen worden be spaard. Een jaar geleden strandde een vergelijkbaar voorstel van de Partij voor Zeeland, Zeeland Lokaal, 50 Plus, GroenLinks en SP in Provinci ale Staten. De PW brengt het vrij dag opnieuw in stemming. Met het onderzoek kan de provincie een raadgevend referendum over de veerboot voorkomen, aldus Staten lid Roland de Wit. Een verzoek daarvoor is inmiddels 5000 keer ondertekend. De vraag is of de provincie seri eus onderzoek wil doen naar het idee van maritiem deskundige Se- bastiaan Keijmel uit Breskens. Die betoogt dat een elektrische boot met een beperkt aantal auto's aan boord niet alleen voordeliger en milieuvriendelijker is, maar ook een verder isolement van West- Zeeuws-Vlaanderen voorkomt, zonder dat de Westerscheldetunnel er concurrentie van ondervindt. VLISSINGEN Christèle Zoeter gaat aan kop in de strijd om de bokaal voor de beste leraar van Zeeland 2017. De lerares klassieke talen van de CSW in Middelburg haalde tot nu toe bijna 3000 van de 7600 stem men. Haar grootste rivale is Kristel van Schaik van het Ostrea Lyceum in Goes. De docente Nederlands en ICT kreeg tot nu toe ruim 300 stem men minder. Rosemarie van den Bos van het Zeldenrust-Steelant College in Ter- neuzen, Elsbeth Schregardus van de SSG Nehalennia en Marcel de Winter van het Pontes Pieter Zee man verdelen de rest van de stem men. De strijd in de PZC-leraarverkie- zing is nog niet beslist: iedereen kan nog tot donderdag 12.00 uur stem men via www.pzc.nl/besteleraar. De docent met de meeste stemmen krijgt vrijdag de wisselbeker uitge reikt op zijn of haar school. Goedemorgen, met reclame bureau Fata Morgana. Wat kan ik voor u doen? - Goedemorgen, met Ernst Jan Rozendaal, van de redactie van de PZC. Ik schrijf een verhaal over de nieuwe naam van de havens van Gent en Zeeland, North Sea Port. Die heeft u toch bedacht? Jazeker. - Hoe bent u aan die opdracht geko men? Door een klusje dat ik eerder voor de provincie Zeeland heb ge daan. Daar waren ze hartstikke te vreden. - Was het niet logisch om Zeeland in de naam te verwerken? Nee meneer. Ik begrijp uw vraag, maar in China zouden ze al leen maar in de war raken. Daar denken ze meteen aan Nieuw- Zeeland. - O, en Westerschelde dan? Haha, weet u wel wat voor tong breker dat is? Als in de oorlog ie mand Scheveningse schellevis niet kon uitspreken, wisten ze meteen dinsdag 12 december 2017 Gisteren: Het kan mij niet hard genoeg sneeuwen 1721 stemmen VLISSINGEN De PZC en BN DeStem hoeven hun werkzaam heden in Zeeuws-Vlaan- deren niet langer strikt gescheiden te houden. Dat heeft de Autoriteit Consument Markt (ACM) besloten. De twee dagbladen kwamen in 2000 in handen van één eigenaar, Wegener. Als voorwaarde werd gesteld dat de twee kranten zelf standig zouden blijven. Door de opkomst van re gionale nieuwswebsites is dat niet meer nodig. VLISSINGEN Het feestje rond het ver trek van de eerste spits trein is verplaatst naar woensdag 06.41 uur. „We regelen die dag wat lek kers voor de reizigers die meereizen met de eerste spitstrein", aldus de pro vincie. Er rijden vier spits- treinen per dag: om 6.41 en 7.41 uur vanuit Vlissin- gen naar Roosendaal en om 17.33 en 18.33 uur vanuit Roosendaal naar Vlissingen. De intercity stopt in Middelburg, Goes en Bergen op Zoom. VLISSINGEN Op het merendeel van de Zeeuwse akkers daalt het organische stofgehalte. Dat ontdekte Christiaan Maljaars, die afstudeerde aan de opleiding Tuin- en Akkerbouw bij Aeres Ho geschool in Dronten. Hij onderzocht data van Eu rofins Agro voor zijn afstu deerscriptie. Maljaars won met zijn scriptie de His sinkprijs van de Neder landse Bodemkundige Vereniging. Delen van Kapelle, Bieze- linge en Kruiningen zaten gisteravond enige tijd zonder stroom. Het pro bleem deed zich om 19.15 uur voor, drie kwartier later was de storing ver holpen. Volgens netbe heerder Enduris is de sto ring veroorzaakt door 'dansende hoogspan ningsleidingen'. Die ont staan door een combina tie van ijzel, sneeuw en harde wind. De lijnen gaan dan bewegen, waar door de spanning uit het elektriciteitsstation gaat. Jan van Damme Vlissingen -Daniël Obbink, projectleider Zeeuws Archief Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2