'W O 20 MEE ANGELA KIJKT TV Je moet in de lente beginnen met een kerstalbum, maar dan voel je de kerstvibes nog niet INTERVIEW RUNDFUNK Met Rundfunk zijn ze een geheide hit op tv en internet. Onder dezelfde naam zijn Yannick van de Velde en Tom van Kalmthout nu in het theater te zien. Wachstumsschmerzen beleeft morgen zijn première. r at een dag sneeuw in Nederland allemaal niet kan losmaken", opende Annechien Steenhuizen zondagavond het Achtuurjournaal, gevolgd door een stroom beelden van slippende auto's, strooiwagens en ontwrichte bumpers. NOS- verslaggever Kees van Dam stond gisteren met een rode neus van de kou op een druk Utrecht Centraal om de kijker op de hoogte te houden van wel of niet rijdende treinen. Op alle nieuwssites sneeuwde en sneeuwt het. En zelfs bij Studio Voetbal bleek het onvermijde lijk. Had het hele eredivisieprogramma eruit gegooid moeten worden, opende Tom Egbers de discussie. Het beeld was duidelijk: een dagje sneeuw staat anno 2017 in Nederland gelijk aan een ramp. Het is net een terroristische aanslag van het universum op ons dagelijks leven. Com pleet met bijbehorende codes geel en rood. Pas op mensen, niet naar buiten, de overheid kan je veiligheid niet garanderen. En wij brave burgers, die toch zo graag meeneuriën met White Christmas en Let it snow op Sky Radio, kruipen klokslag acht uur met z'n drie miljoe nen voor de tv om ons te laten informeren welke rampspoed zich in ons land heeft vol trokken. Ergens is er de afgelopen jaren iets veran derd. Ik ben 41 en in mijn jeugd sneeuwde en vroor het 's winters volop. Maar bepaalde dat toen ook steeds het nieuws? Ik waag het te be twijfelen. Het hoorde er gewoon bij. Dat is inmiddels anders natuurlijk. Sneeuw is de uitzondering. En daarbij is 'het nieuws', en vooral wat wij journalisten als nieuws zien, veranderd. Waar vroeger hard politiek en eco nomisch nieuws het Journaal en de voorpagi na's domineerden, zijn nu zaken die ons per soonlijk raken belangrijker. Van de fidget spin ner tot aan het weer. En niet alleen bij sneeuw, zodra het kwik boven de 25 graden stijgt, heb ben media precies dezelfde reflex. Moraal van het verhaal: het moet gewoon weer vaker sneeuwen. Dan heeft iedereen snowboots en winterhanden klaar staan, gaat de NS misschien eens op de koffie bij de colle ga's in de Alpen en wordt een ANWB-cursus 'hoe te rijden bij sneeuw' lucratief. Dan kan de NOS volstaan met de dronebeelden die ze zondag gelukkig ook even lieten zien tussen alle ellende door: van uitgelaten sleeënde en glijdende kinderen in een wonderschoon landschap. Dan is sneeuw in de media hope lijk weer wat het eigenlijk is: misschien een beetje lastig, maar vooral heel erg leuk. Quote van de dag Dionne Warwick naar Carré EO viert het leven in 'Van Harte' Ze zijn dol op Duits, het duo van Rundfunk. Sterker: ze kunnen er geen genoeg van krijgen. de Duitse taal klinkt elk woord vetter, smeriger en zieker. In het Nederlands zou onze voorstelling groeipijnen heten, maar Wachstumsschmerzen is toch veel mooier? Alsof je volledig uit elkaar wordt getrokken door de groei." Yannick van de Velde: „Katoen, cotton, caton.Tot zover een prima rijtje, maar dan komt het Duitse woord: Baum- wolle! Of vlinder, but terfly, papillon. Schmetterling. Lekker hard en goor." Als Rundfunk vieren ze triomfen op tv en op YouTube, nu zijn Yan- \lvQ G nick van de Velde (28) en V661 V3fl Tom van Kalmthout (26) in het theater te zien met OPQTOGIGn, hun eerste, volwassen WGflt dclt voorstelling Wach stumsschmerzen, die mor- hGDDGn WG gen in première gaat. gedaan hè? Met een verrukkelijke mistroostigheid typeren Tom van ze hun theaterpro- Kalmthout gramma: 'Je komt hui lend ter wereld, sterft alleen en daartussenin wordt het allemaal niet veel beter.Opgroeien is een aaneenschakeling van eenzaamheid, on zekerheid, verdriet en het rusteloos verlangen naar meisjes van drie jaar ouder. Of van drie jaar jonger. Of gewoon van drie jaar oud. Het maakt niet uit, je kreeg ze toch niet.' Het zijn bijzondere jongens, Yannick en Tom, en dat zijn ze. Kwajongens die maar niet willen ophouden met puberen en met hun sche, bepaald niet fijnkorrelige grote aanhang onder scholieren en studenten hebben verworven. Onafscheidelijk Ze ontmoetten elkaar op de Amsterdamse To neelschool en Kleinkunstacademie en zijn sindsdien onafscheidelijk. Tom van Kalmthout (Yannick: „Ik ken geen grappiger man dan Tom") en Yannick van de Velde (Tom: „Yannick is de denker, heeft over alles een sterke opvatting") houden ervan om hun medemens op het ver keerde been te zetten of, liever, met een snoei harde tackle te vloeren. Neem hun tv-programma Rundfunk, waarin dinsdag 12 december 2017 Sneeuw —Toch wil Caro Emerald er eens één opnemen, zegt ze in Metro. GO MUZIEK Dionne Warwick geeft op 26 september een concert in Carré. De Ame rikaanse soul zangeres (77) scoorde onder meer hits met Heartbreaker en I say a little prayer. Vrijdag begint de voor verkoop. TELEVISIE Bert van Leeu wen (foto) en Henk van Steeg presenteren vanaf 8 januari Van Harte. Vol gens de EO is het programma, te zien van maandag tot en met donderdag, een magazine over het vieren van het leven. V ■o Door ons kome jongeren naar het theater' Arno Gelder Tom van Kalmthout: „In

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20