Beloftes over werk bij fusie in de staal TTTT TTT TT E 17 maar wel een plek waar multinationals zich graag vestigen Groei Turkse economie 32510558 den beleidswijzigingen daardoor ge frustreerd. Het nieuwe kabinet ontkent dat en be looft er zelfs een schepje bovenop te doen. Er wordt voortaan belasting ge heven op rente en royalty's naar 'lan den met zeer lage belasting'. Dat zal er waarschijnlijk voor zorgen dat het veel minder aantrekkelijk wordt om als multinational of pak 'm beet popband - The Rolling Stones en U2 maken ge bruik van zo'n brievenbusmaatschap pij - in Nederland een bv of vestiging te openen. Daarnaast wordt de renteaftrek over geleend geld beperkt. Daardoor worden investeringsmaatschappij en private equityontmoedigd om Ne derlandse bedrijven op te kopen met geleend geld en vervolgens vol te hangen met schulden. Maar tegenover de beperking van aftrekposten en fiscale voordeeltjes waarmee Nederland zich lange tijd wist te onderscheiden, staat een forse verlaging van de vennootschapsbe lasting. Deze belasting wordt geheven over bedrijfswinsten en gaat omlaag van 25 naar 21 procent. Over de eerste ^Nade aangekondigde verlaging van winstbelasting in Frankrijken het Verenigd Koninkrijk kan Nederland niet achterblijven, vindt het kabinet. 200.000 euro is bovendien niet lan ger 20 maar 16 procent verschuldigd. Nederland volgt daarmee een inter nationale trend: in veel landen zijn de tarieven in de winstbelasting de afgelopen jaren sterk gedaald. In Ier land, dat er net als Nederland ge kleurd op staat, geldt zelfs een tarief van 12,5 procent. Ter vergelijking: in de jaren 80 kende Nederland nog een tarief van 48 procent. De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), waarbij bijna alle rijke lan den in de wereld zijn aangesloten, vindt in elk geval van wel. De OESO becijferde twee jaar geleden nog dat bedrijven sinds de economische cri sis sowieso minder belasting zijn gaan betalen, terwijl burgers juist meer moesten afdragen. Dat wringt, temeer omdat volgens het Centraal Bureau voor de Statis tiek de besteedbare inkomens van huishoudens al vijftien jaar niet of nauwelijks zijn gegroeid. Zet daar te genover dat dit kabinet de dividend belasting afschaft en het lage BTW- tarief juist verhoogt, en een intens gevoel van onrechtvaardigheid blijft hangen. Het is maar hoe je er tegenaan kijkt. Multinationals zijn op dit mo ment goed voor 40 procent van al onze banen. Nederland heeft er groot be lang bij dat deze bedrijven hier blij ven. Om ons land aantrekkelijk te houden als vestigingsplaats voor grote, internationale bedrijven, moeten we wel wat te bieden hebben. Nu na het Verenigd Koninkrijk ook Frankrijk heeft aangekondigd zijn ta rieven voor de vennootschapsbelas ting te verlagen, kan Nederland niet achterblijven, zei premier Mark Rutte in het debat over de regerings verklaring. Dergelijke landen beschikken door hun bevolkingsomvang en aanwe zige researchcentra sowieso over be tere papieren om bedrijven te verlei den zich er te vestigen. Een land als Frankrijk is bovendien berucht om de miljarden aan staatssteun die het uittrekt voor de eigen auto-industrie om de werkgelegenheid overeind te houden. Alleen al daarom zal Nederland met zijn tarieven altijd onder het ni veau van grote buurlanden moeten zitten, meent Rutte, anders zouden er weieens banen verloren kunnen gaan. „We kunnen ons hier geen risi co's veroorloven." ESSEN Staalconcern Thyssen- Krupp zou het eigen - voorna melijk Duitse - personeel verre gaande toezeggingen hebben ge daan om de fusie met Tata Steel soepeler te laten verlopen. Dat schrijven diverse Duitse media. Behalve om baangaranties gaat het ook om investeringen. De stap van ThyssenKrupp zou naadloos aansluiten bij de eis van de vakbonden voor behoud van banen op verschil lende Europese locaties. Daar naast zouden er de eerste tien jaar geen gedwongen ontslagen mogen vallen. Tata en ThyssenKrupp kon digden de fusie van activiteiten eerder dit jaar aan. Daarbij werd gemeld dat er in eerste instantie circa 4.000 banen zouden ver dwijnen. Wat de Duitse stap voor het personeel in Nederland betekent, is niet bekend. „Maar het kan natuurlijk niet zo zijn dat het behoud van banen in Duitsland ten koste gaat van bij voorbeeld banen in IJmuiden", zegt FNV-bestuurder Aad in 't Veld. Hij sluit overigens niet uit dat de toezeggingen aan het ei gen personeel van Thyssen Krupp ook positief kunnen uit pakken voor de Nederlandse situatie en voor locaties elders in Europa. ANKARA De Thrkse eco nomie is in het derde kwartaal sterk gegroeid. Vooral de hogere uitgaven van Turkse huishoudens stuwden de economie. Volgens het Turkse statis tiekbureau kwam de groei op jaarbasis op 11,1 procent uit, het hoogste niveau in zes jaar. De consumenten bestedingen gingen met bijna 12 procent omhoog. Ook de bedrijfsinvesterin gen vielen flink hoger uit, net als de export. Een jaar eerder was nog sprake van een krimp van de econo mie. jag» Belastingdienst dinsdag 12 december 2017 GO winstbelasting? Nederland belijdt zijn goede be doelingen dus vooral met de mond? Bedrijven worden dus ook door Nederland fiscaal gepamperd? Is dit terecht? Werknemer van Thyssen Krupp in Duitsland, fotoafp VERDACHTE li Multinationals zijn goed voor 40 procent van de banen in Ne derland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17