Na 25 jaar doorbraak in moordzaak Amnesty: 'EU-landen medeplichtig aan foltering migranten' 15 Vermoedelijke dader opgepakt na dna-verwantschapsonderzoek 99, Kom genieten van Twente! Ook in de winter! De politie kwam de 47-jarige ver dachte op het spoor dankzij dna dat was afgenomen bij een familielid. De politie had ook de verdachte zelf gevraagd om vrijwillig dna af te staan, maar dat had de man gewei gerd. De 'hit' bij het familielid en andere informatie waarover de re cherche beschikt, zorgden ervoor dat de Zaandammer alsnog afgelo pen zaterdag kon worden opgepakt Een dag later is ook de familie van het goede nieuws op de hoogte ge steld. „Er is een enorme ontlading en opluchting. We hebben het vol ste vertrouwen in het vervolg van het onderzoek in de zaak", zei woordvoerder Robert Miltenburg van de familie. Hoofdofficier van Justitie Bob Steensma en lid van politieleiding Noord-Holland Rob van Bree spra ken van een 'absolute mijlpaal'. Nog niet eerder in Nederland is volgens het OM iemand gearresteerd op ba sis van een dna-match met een fa milielid. „Maar het onderzoek is nog niet klaar", benadrukte Steensma. Bereidheid Het dna-verwantschapsonderzoek werd gehouden onder ruim 130 mannen met een Turkse achter grond. In het onderzoek benaderde de politie niet direct verdachten in de zaak, maar mogelijke verwanten van de dader. De oproep kon reke nen op grote bereidheid om dna af te staan. 126 mannen werkten vrij willig mee. Twee personen, waar onder de aangehouden man, wei gerden dna-materiaal af te staan. Via een familielid, dat wel mee werkte aan het onderzoek, kwam de politie hem op het spoor. De Zaandamse verdachte werd na zijn aanhouding alsnog tot een dna-test verplicht. Het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) heeft aan de hand daarvan een sluitende overeenkomst vastgesteld met het dna dat bij het slachtoffer werd ge vonden. Een '100 procent match', laat de politie weten. Zaadsporen De verdachte is opgepakt en mag alleen contact hebben met zijn ad vocaat. Hij wordt verdacht van moord danwel doodslag. De havo-scholiere was 19 jaar oud toen ze werd gedood. Haar lichaam werd op 8 juni 1992 gevonden in Kogerveld, een wijk in Zaandam. De jonge vrouw bleek verkracht te zijn en met een mes om het leven gebracht. Getuigen verklaarden destijds dat een man met een Turks uiterlijk in de richting van de plaats delict was gefietst. Milica was lopend on derweg naar huis en moet de dader op haar route zijn tegengekomen. Later dna-onderzoek op basis van bij Milica aangetroffen zaadsporen- bevestigde dat de dader vrijwel ze ker een Turkse achtergrond heeft. Hoewel er de afgelopen 25 jaar veel onderzoek gedaan is naar de cold case, werd de dader tot op heden nooit gevonden. Exclusieve Lezersreis Vanaf p.p.* APARTHÖTEL Europese regeringen zijn 'bewust medeplichtig' aan de foltering en het misbruik van tienduizenden migranten in Libische detentie kampen. Hun lot interesseert hen nauwelijks, zolang ze maar niet meer massaal de Middellandse Zee oversteken. Dat zegt Amnesty International in een vernietigend rapport dat vandaag verschijnt. Europese re geringen, aldus Amnesty, 'steu nen actief een geraffineerd sys teem van misbruik en exploitatie van vluchtelingen en migranten door de Libische kustwacht, de tentieautoriteiten en smokkelaars met als doel mensen ervan te weerhouden de Middellandse Zee over te steken'. Honderdduizen den vluchtelingen zijn daardoor overgeleverd aan de genade van de Libische autoriteiten, die uit puur winstbejag vaak samenwerken met bewapende groepen en men sensmokkelaars. Sinds de nauwe samenwerking van eerst Italië en later ook ande ren met de Libische kustwacht, die door Europese landen wordt getraind en van materiaal voor zien, zijn al meer dan 19.000 mi granten onderschept en naar ge vangenkampen in Libië overge bracht, aldus Amnesty, waar de kans groot is dat ze worden mis handeld. Sommigen laten zich geld toesturen en kunnen na be taling alsnog de wijk naar Europa nemen. Smokkelaars werken nauw samen met de Libische kustwacht, die gemerkte boten doorlaat of ze zelfs escorteert naar de internationale wateren, aldus Amnesty, dat niet zegt te weten welk percentage van de Libische kustwacht corrupt is. De situatie in Libië staat van middag op de agenda van het Eu ropese Parlement en later deze week op die van de Europese staats- en regeringsleiders. Vice- Commissievoorzitter Frans Tim mermans ontkende eind vorige week nog elk aandeel van Europa in het lot van de migranten. „Het is niet de EU die de verschrikke lijke situatie van vluchtelingen in Libië heeft gecreëerd, dit is al lan ger bezig." Ook zei hij dat Europa nauw samenwerkt met de Afri kaanse Unie en VN om aan de ver schrikkingen een einde te maken. Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl dinsdag 12 december 2017 PC Robert Miltenburg staat namens de opgeluchte familie de pers te woord, foto anp/michelvan bergen Wie verkrachtte en vermoorde hun geliefde dochter Milica van Doorn (19) uit Zaandam? Ruim 25 jaar hebben de nabestaan den moeten wachten op een antwoord, maar de politie heeft alsnog de vermoedelijke dader opgepakt. 'Een enorme ontla ding en opluchting', vindt de fa milie. Raymond Boere Zaandam De 19-jarige Milica van Doorn werd 25 jaar geleden verkracht en vermoord. Haar lichaam werd gevonden in Kogerveld, een wijk in Zaandam. Meer informatie en boeken: Ga voor 'Ontdek Twente in de winter' naar onze website reiskatern.nl/pzc/ahdl703 voor meer informatie. En voor boeken bel of mail met Aparthotel Delden 074-3777666 of receptie@aparthoteldelden.nl Frans Boogaard Brussel AparthotelDelden U verblijft in het gastvrije Aparthotel Delden. Niet ver van de steden Hengelo en Enschede, Het comforta bele hotel beschikt over vele faciliteiten. Erisvooriedereenietste doen. Speciaalvoorde lezers van uw krant heeft Aparthotel Delden een mooi arrangementsamengesteld met leuke activiteiten, Arrangement: "OntdekTwente in de winter" 2xovernachtingineen comfort hotelkamer 2xuitgebreid ontbijtbuffet Ixdrie gangen keuzediner Ixaardigheidjeuitdeprachtige bloembinderij van Anton Visch (1 perkamer) 1 xUmfassungsweg wandelroute doorfwickel(9 kilometer) Ixtoegangtotzoutmuseumin Delden, Ixkoffieengebakbijdeopen haard van het andere leven in Bentelo Gratisgebruik indoorzwembad Gratisparkeren/Gratiswifi prijs p.p. o.b.v. een 2-persoonskamer. De normale toeslagen en kortingen zijn van toepassing op alle reserveringen. Het arrangement is geldig t/m 1 april 2018. Voor dit arrangement geldt een dagelijkse aankomst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15