12 Wie het verhaal van Maude Juliens jeugd hoort, rijzen de haren te berge. Omdat haar vader van haar een supermens wilde maken, stond ze als kind bloot aan allerlei bizarre experimenten. Beeld je in dat je 8 jaar bent. Dat je een meisje bent dat ten minste twee keer per week tien minuten lang een hek moet vasthouden dat onder stroom staat zonder dat je een spier mag vertrekken. Nee, het is geen verzonnen verhaal, de Francaise Maude Julien heeft het daadwerkelijk beleefd. Het gruwelverhaal van haar jeugd leidde tot het aangrijpende boek Alleen tegen mijn vader. In The New York Post vertelt zij erover. „Het ritueel met het hek was voor mijn vader een test van mijn wils kracht. Hij wilde van mij een su permens, een ultieme overlever maken", zegt Maude Julien (6o), inmiddels oma en woonachtig in Parijs. „Ik moest het met beide handen vasthouden en ik mocht geen enkele reactie laten zien." Een ander extreem experiment voor het meisje speelde zich afin de kelder. Eens in de maand werd zij er een nacht opgesloten, tussen de ratten om er, aldus haar vader, 'te mediteren over de dood'. De nachtmerrie van Maude Ju lien zou 18 jaar duren. Zo lang stond zij onder de absolute con trole van haar vader, die lid was van een Vrijmetselaarsloge en er occulte filosofische gedachten op na hield. Hij was ervan overtuigd dat de wereld in verval was geraakt en er spoedig een opstand van het kwaad zou uitbreken. In zijn ogen was Maude uitverkoren om die re bellie te beteugelen en de wereld in bescherming te nemen. „Hij was een absolute gek", zegt Julien over haar vader, Louis Didier die in 1981 op 79-jarige leeftijd stierf. Whisky Didier werkte volgens een plan. In 1936 'koopt' hij van een arme mijnwerker een 6-jarig meisje, Je- annine. Hij voedt haar op om zijn vrouw te worden. In november 1957 brengt Jeannine Maude ter wereld, het kind dat de 'perfecte supervrouw' moet worden. Het drietal leeft in Noord- Frankrijk, ver weg van de be- lk hoorde via een omweg dat mijn moeder bang is en niet blij dat ik het geschreven heb woonde wereld. Didier geeft zijn dochtertje zelf les, want ze moet in het huis en op het erf blijven. Voortdurend wordt haar uithou dingsvermogen getest met de meest bizarre experimenten. Zij moet lange tijd over het randje van een klif blijven hangen, helpen bij de slacht van vee, whisky drinken om daarna te lopen zonder zwal ken. Door het alcoholgebruik op zo'n jonge leeftijd heeft Julien blijvende schade aan de lever op gelopen. Maar er is nog meer ellende. Tien jaar lang, van haar 3de tot haar 13de levensjaar, wordt Maude Julien seksueel misbruikt door een arbeider die op het land van haar vader werkt. De enige vrienden bij wie zij troost vindt, zijn haar hond en twee pony's. „Zonder hen zou ik nu niet meer in leven zijn", zegt Julien. „Zij gaven me de warmte die ik nergens anders kon vinden. Ik mocht mijn ouders niet aanra ken. Van mijn hond en pony's leerde ik wat liefde was, waar ik troost kon vinden." Het meisje vindt afleiding in boe ken, uitgekozen door haar vader. Zij wordt dol op het werk van de Russische schrijver Dostojevski, en De Graaf van Monte Cristo van Alexandre Dumas wordt haar fa- Ik moest mijn man zes maanden na het huwelijk verlaten en dan weer terugkeren als maagd voriet. Het boek leert haar dromen over een ontsnapping, aldus Maude Julien tegenover de Ameri kaanse krant. Het draagt eraan bij dat ze niet 'een totale slaaf wordt in de cultus van drie'. Maar zij ver valt wel in chronische zelfmishan- deling. Redding In 1972 komt er redding, in de per soon van Andre Molin. Hij leert haar spelen op piano en accordeon, en zij vertelt hem wat er loos is. „Hij maakte ook drie jaar muziek met mijn vader om zijn vertrou wen te winnen. Op een dag kreeg hij van mijn vader toestemming om mij bij hem thuis in het dorp les te geven. Ik kreeg ook een baantje in zijn muziekwinkel", legt Julien uit. Als zij 18 wordt, doet Louis Di dier nog een concessie. Zij mag trouwen met een jonge musicus die zij tijdens haar muziekles heeft leren kennen. Maude Julien krijgt van haar vader wel een strikte voorwaarde mee. Ik moest hem na zes maanden verlaten en terug keren als maagd." Het meisje grijpt haar kans en vertrekt voorgoed. Moeder Het huwelijk duurt zes jaar. Maude krijgt een dochter en later van een andere man een tweede dochter. Met haar moeder heeft zij geen contact. „Ik heb mijn boek aan haar opgedragen. Zij is ook een slachtoffer. Ik heb mijn boek naar haar opgestuurd, met een brief. Ze heeft niet gereageerd, maar ik hoorde via een omweg dat zij bang is en niet blij dat ik het heb ge schreven", zegt Maude Julien. De Francaise heeft met inten sieve therapie haar trauma's kun nen verwerken. Na een studie psy chologie helpt zij nu patiënten die een soortgelijke afschuwelijke jeugd hebben moeten doorstaan. „Natuurlijk leed ik aan flashbacks toen ik mijn memoires schreef, maar ik ben blij dat mijn verhaal op schrift staat. Ik wilde er een boek van hoop van maken, ik zie het als een handleiding om te kun nen ontsnappen." dinsdag 12 december 2017 Maude moest een 'supervrouw' worden Maude Julien eind jaren vijftig met haar vader. Het boek verscheen deze zomer in Neder landse vertaling. Hans van Zon Rotterdam/Parijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12