Hogere staf voor speedbootdrama Geen man/vrouw meer op ov-chipkaart van NS Justitie acht moord op reismiljonair Koen Everink bewezen 10 Mark de J. moet van het OM lang de cel in voor de moord op Koen Everink. Voor zijn verhaal over een ontvoering zijn 'geen aanwijzingen'. Veel vertrouwen had Mark de J.'s vader Dirk bij voorbaat niet in het Openbaar Ministerie. „Als het aan hen ligt, krijgt hij de doodstraf', zei hij voor het begin van de inhoude lijke rechtszaak tegen zijn zoon. De 30-jarige De J. werd inderdaad be schuldigd van moord en hoorde het Openbaar Ministerie een celstraf eisen van achttien jaar. De J. hoorde het onbewogen aan. Tot en met de inhoudelijke rechts zaak van gisteren bleef hij volhou den niet de moordenaar te zijn die in de nacht van 3 op 4 maart 2016 Everink in diens huis in Bilthoven doodstak. De familie van De J. en zijn advo caten probeerden de afgelopen twintig maanden te redden wat er te redden viel. Ze spanden een rechtszaak aan tegen de Staat, zijn advocaat stapte op om de zaak te vertragen en ze huurden zelfs op ei gen kosten het forensisch onder zoeksbureau IFS in. Dat probeerde op basis van de verwondingen van Everink aan te tonen dat meerdere daders de reismiljonair moeten hebben vermoord. De J. verraste al vrij snel na zijn aanhouding in maart 2016 iedereen met een ontvoeringsverhaal. De J. zegt dat hij de uren voor de moord inderdaad bij Everink op bezoek was, maar dat hij na het vertrek voor de deur werd ontvoerd. De J. zou al tijdenlang zijn benaderd door onbekenden die het op Eve rink hadden gemunt. De J. beweert dat zijn kidnappers Everink moeten hebben vermoord. Voor de nabestaanden van Eve rink moet het gisteren loodzwaar zijn geweest aan te horen hoe IFS alle steekwonden en bloedsporen besprak om hun theorie van meer dere daders kracht bij te zetten. Aanwijzingen Maar hoeveel twijfel het IFS ook probeerde te zaaien over steekwon den en minuscule dna-sporen, het Openbaar Ministerie veegde er de vloer mee aan. Het onderzoek van IFS hing volgens het OM van aan names en vooringenomenheid aan elkaar. „Er zijn simpelweg hele maal geen aanwijzingen gevonden voor het verhaal van de verdachte", aldus de officier van justitie. De J. was voorheen tenniscoach van Robin Haase en had daar Koen Everink leren kennen. Die liep uit hobby mee als manusje-van-alles bij Haase. Everink en De J. hielden beiden van gokken. Voor miljonair Everink geen probleem, maar voor De J. wel. Hij bouwde een gok schuld van tienduizenden euro's op bij Everink, die dat geld wel terug eiste. Anders zou Everink De J.'s ou ders inlichten. De J. had juist tegen zijn ouders gelogen over de reden van de geldleningen. Hij zat tussen twee vuren. Hij moest geld terug betalen aan Everink terwijl hij dat niet kon. En hij stond onder druk omdat zijn ouders niet mochten ontdekken dat hij weer had toege geven aan zijn gokverslaving. Het OM zegt genoeg bewijs te hebben voor de moord, zoals dna- sporen, het bebloede horloge van Everink dat De J. had meegenomen en bloedsporen van Everink in de auto van De J. Justitie weegt mee dat De J. links en rechts heeft gelo gen én dat hij Everink in diens ei gen huis doodstak, terwijl Everinks dochtertje boven lag te slapen. De rechter doet 23 januari uit spraak. Vandaag komt de advocaat van De J. aan het woord. De straf die het gerechtshof in Arn hem de Vinkevener gisteren heeft opgelegd is een jaar meer dan de rechtbank in 2016. Zowel toen als nu was acht jaar cel tegen de man geëist. H. raakt ook zijn vaarbewijs kwijt voor vijfjaar. Het dodelijke ongeluk speelde zich af op een zomeravond in 2014. Twee van de vier opvarenden van een aangevaren sloepje uit Leusden kwamen daarbij om het leven. Arnoud H. voer na de aanvaring door met zijn passagiers. De vol gende ochtend werd de bescha digde speedboot na een zoektocht teruggevonden en werd H. gearres teerd. De schipper hield net als tijdens de eerste rechtszaak vol dat hij dacht dat hij een boomstam of een ton had geramd. De verdediging van de Vinkevener stelde dat het sloepje van de slachtoffers op het bewuste moment veel meer stuurboord had moeten houden. „Op de weg zou den we dit spookrijden noemen", aldus advocaat Boomstra, twee we ken terug bij het hof. t Arnoud H. is ook veroordeeld omdat hij de slachtoffers geen hulp bood Net als de rechtbank acht het hof bewezen dat verdachte roekeloos is geweest. En evenals de rechtbank vindt het hof dat verdachte zich schuldig heeft gemaakt aan dood slag. Volgens het hof kan niet worden bewezen dat de verdachte bewust het risico heeft genomen dat er een aanvaring zou plaatsvinden met dodelijke slachtoffers. Het hof acht wel bewezen dat H. onder invloed van alcohol was en met een forse overschrijding van de maximumsnelheid heeft gevaren. Bovendien had hij op dat moment, hoewel het donker was, geen ver lichting op zijn speedboot. Dood door schuld Hierdoor is sprake van roekeloos heid en vindt het hof, net als de rechtbank, dat dood door schuld is bewezen. Daarnaast wordt ver dachte veroordeeld omdat hij de slachtoffers geen hulp geboden heeft na het ongeval. Het hof heeft bij de strafopleg ging rekening gehouden met de dramatische gevolgen voor de grote kring van slachtoffers en na bestaanden in deze zaak. Dat heeft, samen met de hoge snelheid en het hulpeloos achterlaten van de slachtoffers, geleid tot een hogere straf op dan de rechtbank. DEN HAAG Vanaf volgende week zijn alle nieuwe ov-chip- kaarten van de NS zonder vermel ding van geslacht. Dat schrijft staatssecretaris Stientje van Veld hoven van Infrastructuur en Wa terstaat op Kamervragen van D66. Andere ov-chipkaarten wa ren al zonder de vermel ding m/v. Van Veldhoven is te vreden dat de aandui ding van man of vrouw vervalt. „Som mige reizigers vinden de m/v vermelding op hun ov-chipkaart confronte rend. Daarom ben ik blij dat er vanaf 20 december dit jaar zonder bureaucratische drempels op alle nieuwe ov-chipkaarten geen m/v vermelding staat. Het ov is één van de eerste sectoren die de m/v vermelding op hun passen schrapt. Ik hoop dat bedrijven in andere sectoren hun voorbeeld zullen volgen", aldus de staatsse cretaris (D66). D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerds- ma: „Niet iedereen past in het hokje man of vrouw. Dat hoeft ook helemaal niet. Heel goed dat er vanaf 20 december dit jaar zonder bureau cratisch gedoe op alle nieuwe ov-chipkaar- ten geen m/v vermel ding staat." Sinds zondag worden reizigers in de trein ook al niet meer aangesproken op hun geslacht. De NS heeft de aan hef'dames en heren' in de mede delingen op stations en in de trein veranderd in 'beste reizigers'. Dat gebeurde tegelijk met de invoe ring van de nieuwe dienstrege ling. dinsdag 12 december 2017 GO Victor Schildkamp Utrecht 18 jaar cel geëist tegen leugenaar' Mark de J. Forensisch onderzoeksbureau IFS is door de familie van Mark de J. ingehuurd in de zaak-Everink. Het bureau bootst bijvoorbeeld vecht partijen na. FOTO'S ANP Arnoud H. (52) moet vijf jaar de cel in voor het veroorzaken van een dodelijk ongeluk op de Vin- keveense Plassen met zijn zelf gebouwde speedboot. Ruud Witte Arnhem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10