2017» 17 8 17 in 17 momenten Terreur Barcelona momenten Flaneren en onbekommerd genieten van droomstad Barcelona lukt maar moeizaam op de Ramblas. De zichtbare wonden van de aanslag op 17 augustus zijn weggehaald. Maar het feest van het leven is stiller dan ooit. tv* *^3 l>öv II Julian Cadman, pas 7 jaar, zou bruidsjongen zijn. Nu is hij dood gekomen om erover te berichten. Nu weten veel meer mensen wat Catalo- nië is. Silvina Pereyra wist dat al. De 40- jarige Argentijnse woonde er sinds tien jaar. Ze maakte 's avonds laat en 's nachts de populaire Boqueria- markt schoon. Ze woonde in een zij straat van de Ramblas, en kwam er die middag van augustus net op het verkeerde moment. Ze was het enige dodelijke slachtoffer dat uit Barce lona zelf kwam. Zij is het wrange bewijs dat de Ramblas er vooral voor de toeristen is. Maar nu, in december, zijn er in Er staan geen betonblok ken aan het begin van de Ramblas. Wel twee politiebusjes die aan weerszijden van de brede trap naar de on dergrondse metro de weg versperren voor andere voertui gen. Het is rustig, half december. Weinig toeristen. Bij lange na niet de 300.000 mensen die op een lange zo merse dag over de Ramblas flaneren. Zoals Bruno Gulotta, op 17 augus tus. Wegkomen kon de 35-jarige Ita liaan niet meer, tussen de mensen massa, met zijn zoontje van 6 aan de hand. Wel kon hij Alessandro nog met zijn lichaam beschermen tegen het aanstormende bestelbusje dat over de voetgangerspromenade zig zagde. Bruno kwam om, zijn zoon bleef in leven. De platanen zijn al hun blad bijna kwijtgeraakt, ook in Barcelona is de winter in aantocht. Hier, aan het be gin, bij het centrale Plaqa de Catalu- nya, is de Ramblas nog redelijk breed. Slechts kranten- en souvenirkiosken zorgen voor versmallingen. Ze verko pen modedingen die 'Spinning Dream Catchers' heten. Voor velen is Barcelona de gedroomde stad. Of was het. Zoals voor Carmen Lopardo. 80 was ze, en ze had vanuit Buenos Ai res een groepsreis geboekt. Net aan gekomen na een vlucht van veertien uur ging ze wandelen, op 17 augustus tegen vijf uur 's middags. Haar reisge noten zouden haar nooit meer terug zien. oude mensen van de stad die hier vaak een babbeltje komen maken of de passerende massa aanschouwen, zijn thuisgebleven. Het is fris. Straks gaat de kerstverlichting aan. Die be staat uit oplichtende silhouetten van vogels op de takken van de platanen. De eerste twee vogels zijn vredesdui ven met een groen takje in de bek. Een definitief monument zal vol gend jaar een plek krijgen, voor alle slachtoffers van de aanslag. Zoals voor Paco López, van 57, en zijn 3-jarige achterneefje Xavi. Ze waren vanuit het voorstadje Rubi in de ha ven geweest, hadden een kleine rondvaart gemaakt. Op de weg terug duwde Paco de kinderwagen met het vrolijke jochie voort toen hij de witte bus voor zich zag opdoemen. Ze overleden beiden, voor de ogen van hun vrouw, en moeder, en zusje. Aan een lantaarnpaal hangt een verkiezingsaffiche. 'Puigdemont, onze president'. Het leven is doorge gaan, in Barcelona. Sneller dan ver wacht, eigenlijk. Al bijna drie maan den gaat het niet meer over de aan slag, maar over politiek. Over onaf hankelijkheid. De tv-beelden van agenten die Catalaanse kiezers met de wapenstok bij illegale stembussen wegsloegen lijken een grotere en vooral langduriger impact te hebben dan die van gedode mensen op de Ramblas. Zoals Julian Cadman. Op een vre selijke foto, kort na de aanslag, lag hij voorover op de grond, in zijn spij kershorts en witte T-shirt. Een Paki staanse winkelier ontfermde zich over hem. Politieagenten liepen ver dwaasd rond. Julian was 7 jaar, hele maal over vanuit Sydney voor een bruiloft. Hij zou bruidsjongen zijn. Nu was hij dood. Zijn moeder be wusteloos, zwaargewond. Misschien wisten zij niet eens dat zij in de hoofdstad waren van een re gio die Catalonië heet. Wat dat be treft heeft de doodgelopen race naar de onafhankelijkheid de streek wel op de wereldkaart gezet. Media zijn massaal naar Barcelona en omgeving maandag 11 december 2017 Het jaar is bijna voorbij. Net voordat het 2018 wordt, belichten onze verslaggevers nog één keer de grote nieuwszaken van 2017. 9-12: Nouri vandaag: Terroristen zaaien op 17 augustus dood en verderf in Barcelona, de stad die iedereen verbroedert. morgen: Sint- Maarten, het eiland dat bezweek onder orkaan Irma De Ramblas huilt in stilte Eén dag na de aan slag stroomt de Ram blas vol. „Wij zijn niet bang", galmt het. FOTOZUMAPRESS Edwin Winkels Barcelona De stoelen aan het begin van de Ramblas zijn vrijwel onbezet. De Agenten schieten een slachtoffer ijlings te hulp. Het hoofd verborgen in de handen, ogen beschermend die niets meer kunnen verdra gen van de ver schrikkingen op de Ramblas. Er is niemand die dit zinloze leed kan bevatten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8