NYNKE DE JONG Ook schoolleiders steunen massaal nieuwe stakingsdag Regeringspartijen: Bied ouderen optie tussen thuiswonen en verpleeghuis 6 Zelfstandig wonen, maar toch samen en met zorg bij de hand. Dat willen ouderen graag, zegt de CU. Een ouderenwoon- akkoord moet dat mogelijk maken. Column Zaterdag werd De Week van het Leven afgesloten. Een week waarin het Platform Schreeuw om Leven aandacht wilde voor abortussen. Beter ge zegd: ze wilden nogmaals duide lijk maken dat in hun ogen abor tus moord is, op een kind met een hart. En dat dit niet zou moeten. Zaterdag hielden ze daarom een Mars voor het Leven in Den Haag. Tussen de tien en vijftienduizend men sen liepen mee; Kees van der Staaij van de SGP en Gert-Jan Segers van de Christen- Unie voorop. Ik kan hier nu een verhaal vertellen over hoe onder zoeken aantonen dat het verbieden van abortussen vooral leidt tot meer onvei lige ingrepen, met alle ri sico's van dien. Over hoe een vrouw zelfbeschikking moet hebben over haar lichaam; anderen zouden haar niet moeten vertellen wat ze wel en niet mag doen. Over hoe goed en zorgvuldig de abortus wetgeving in ons land is, met be denktijd voor de zwangere en dat afbreking van de zwangerschap in het derde trimester alleen gebeurt bij ernstige, medische afwijkin gen. Maar ik wil dit stukje in de krant deze keer gebruiken om de vrouwen die dit ooit hebben moe ten ondergaan, een hart onder de riem te steken. Ik ken ze, en ze verdienen het niet om weggezet te worden als kindermoor denaars. Het zijn vrouwen die wisten dat ze een kind niet konden geven wat het nodig heeft. Omdat ze zwan ger raakten door een V, verkrach ting. Of die zo'n ziek kindje bij zich droegen dat zijn of haar kan sen op een waardig leven miniem waren. En velen van hen zullen nu nog precies weten hoe oud het kindje in kwestie zou zijn geweest. Ze zullen dit kind een leven lang met zich meedragen, ook al is het nooit geboren. Suggereren dat sommige vrouwen 'liever een ras kat willen, dan een kind' en daarom maar een abortus laten plegen - zoals Platform Schreeuw om Leven op zijn website doet - is pijnlijk en kwetsend en doet geen recht aan de moeilijke beslissing die deze vrouwen hebben geno men. Al die vrouwen hadden er een re den voor, en het is niet aan ons om die reden te beoordelen, of te ver oordelen. De keuze was al inge wikkeld genoeg. Velen dragen hun nooit geboren kind hun leven lang mee Dat blijkt uit een peiling van de Algemene Vereniging Schoollei ders (AVS) onder meer dan 1.500 directeuren van basisscholen. Een kwart van hen legt zelf ook het werk neer. „De vorige keer betaal den iets meer besturen door, maar de actiebereidheid is nog steeds heel groot", merkt voorzit ter Petra van Haren. „Al zie je dat niet alle lerarenteams 100 procent staken. Leraren zitten zo krap in de tijd dat ze de stakingsdag ge bruiken om administratie weg te werken." Broodnodig Basisschoolleiders vinden de ac ties voor verlaging van de werk druk broodnodig. Volgend jaar is daarvoor 10 miljoen euro extra beschikbaar, omgerekend gaat het om ongeveer 1.500 euro per school. Het bedrag loopt in 2021 op naar 450 miljoen euro extra. Onderwijsminister Arie Slob wil van de scholen eerst eens weten hoe ze dat geld willen besteden. Op de scholen gebeurt echter al veel om de werkdruk omlaag te krijgen, stellen de schoolleiders. „Er zijn geen plannen voor de hele sector nodig. Elke school heeft zelf ideeën over wat er moet gebeuren", verklaart Van Haren. Ze schrappen vergaderingen, ha- W Meeste leraren krijgen salaris gewoon doorbetaald len oudergesprekken uit de avonduren, leraren laten hun leerlingen zelf meer nakijken. Toch blijft de werkdruk hoog. Extra onderwijsassistenten en conciërges kunnen verlichting brengen, zo geven de directeuren in de peiling aan. Onderwijsassis tenten kunnen bijvoorbeeld cij fers van de leerlingen in de com puter invoeren, werkjes klaarleg gen en de klas opruimen. Nu ko men dergelijke taken bovenop al het andere dat ze moeten doen. Het moet makkelijker worden om be taalbare woonvormen te realiseren waar ouderen zelfstandig, betaalbaar en in hun eigen buurt kunnen wonen, maar waar ook zorg mogelijk is. De co alitie wil dat het kabinet met gemeen ten, woningcorporaties en ouderen bonden een ouderenwoonakkoord sluit om zo een tussenvorm tussen thuiswonen en het verpleeghuis mo gelijk te maken. Ouderen hebben een grote behoefte om zelfstandig, maar tóch samen te wonen, zegt initiatiefnemer Carla Dik-Faber van de Christenunie, die steun krijgt van coalitiepartners WD, CDA en D66. „Ze hebben dan een ei gen plekje, maar kunnen wel naar el kaar omzien." Dat gaat volgens Dik- Faber eenzaamheid tegen en maakt het ook mogelijk om samen zorg in te kopen. Het Knarrenhof in Zwolle is al zo'n plek waar ouderen een eigen voordeur hebben, maar wel zorg kunnen krij gen. Ook Omroep MAX-directeur Jan Slagter nam het initiatief voor een kleinschalige woonvorm. Dit Ben Oude NijHuis voor dementerenden staat in Rotterdam en is genoemd naar Ben Oude Nijhuis, die via deze krant de falende ouderenzorg aan de kaak stelde. In beweging Die initiatieven zijn echter allemaal particulier. Dik-Faber vindt dat ook voor ouderen met een smallere beurs mogelijkheden moeten komen. „De woningcorporaties moeten in bewe ging komen. Daar zijn ze voor." Het ChristenUnie-Kamerlid roept het ka binet vandaag in een Kamerdebat op Ze hebben dan een eigen plekje, maar kunnen wel naar elkaar omzien. belemmerende regels weg te nemen. „Het is ontzettend ingewikkeld om je weg te vinden in alle procedures. Dat moet makkelijker kunnen." Zorgbuurthuis Ook de SP wil dergelijke woonvor men. De partij lanceerde vrijdag het plan voor zorgbuurthuizen, waar een kleine groep ouderen woont en een vaste groep verzorgenden werkt. In 2040 wonen er 4,7 miljoen 65- plussers in Nederland, stelt het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Daar van zijn 2 miljoen ouder dan 80 jaar. Volgens Dik-Faber past het oude renwoonakkoord in het manifest 'waardig ouder worden', het Christen- Unie-plan dat in het regeerakkoord is opgenomen. Daarvoor is deze kabi netsperiode 180 miljoen euro beschik baar. maandag 11 december 2017 GO @Nynke Abortus De actiebereidheid in het ba sisonderwijs blijkt nog steeds groot. Bijna alle schoolleiders steunen de staking van mor gen. Van hen geeft ongeveer 70 procent aan dat de school bestuurders de lerarensalaris sen gewoon doorbetalen. Ellen van Gaaien Rotterdam Pleidooi voor het zelfstandig wonen met zorg om de hoek Hanneke Keultjes Den Haag '/-fr —Carla Dik-Faber Het Knarrenhof in Zwolle is zo'n plek waar ouderen een eigen voordeur heb ben, maar wel zorg kunnen krijgen. FOTO FRANSPAALMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6