Nieuwe Sluis gebouwd op zekerheden 17 'Leraar zijn: ik zou het niet kunnen' 'Die staking kost me geld' SUGGESTIES Dagattracties spelen in op extra vrije dag Aannemingsbedrijf BAM en part ner VolkerWessels maakten vorige week bekend dat ze in IJmuiden met forse tegenslagen te kampen hebben. Het grootste probleem is dat de vernieuwende techniek voor het plaatsen van de sluisdeurcais sons niet haalbaar bleek. Ze moeten zwaarder worden uitgevoerd. BAM schiet er 55 miljoen euro bij in, Vol kerWessels 45 miljoen euro. Inclu sief eerdere tegenvallers loopt het verlies hiermee op tot 138 miljoen euro. De prijs waarvoor BAM en Vol kerWessels op het project bij IJmui den inschreven, was opvallend laag, naar verluidt 350 miljoen euro. Een tweede inschrijver zat 100 miljoen euro hoger. Rijkswaterstaat was verrast en liet de offerte narekenen door deskundigen. Zij oordeelden dat het aanbod goed was, waarop definitiefis gegund. BAM maakt ook deel uit van de combinatie Sassevaart die eerder dit jaar de bouw van de Nieuwe Sluis bij Terneuzen binnensleepte. In Sassevaart werkt BAM samen met onder meer de grote Vlaamse aannemers DEME en Van Laere. De combinatie won de aanbeste ding met een aanneemsom van 753 miljoen euro. Een meevaller als bij de aanbesteding van de zeesluis bij IJmuiden zat er niet in. De Vlaams- Nederlandse Scheldecommissie Debacle zeesluis IJmuiden doet in Terneuzen geen alarmbellen rinkelen (VNSC) was als opdrachtgever des ondanks tevreden. De offerte viel netjes binnen de financiële kaders. Dat is alvast één verschil met IJ muiden. Een wezenlijker verschil is dat in Terneuzen andere bouwme thodes worden toegepast. Omge vingsmanager Harm Verbeek van de VNSC geeft geen commentaar op wat in IJmuiden is gebeurd. Hij wijst op de website van de Nieuwe Sluis waarin onder meer staat dat de sluishoofden - waarvoor in IJ muiden de omstreden caissons zouden worden gebruikt - in Ter neuzen in een droge bouwkuip worden gebouwd. 'Sassevaart ge bruikt bestaande en bewezen bouwtechnieken', gaat het verder, 'die zo min mogelijk trillingen ver oorzaken, geen grondwater ont trekken aan de omgeving en weinig werkruimte innemen'. Hoe dit allemaal precies in zijn werk zal gaan, wordt momenteel door een team van zo'n honderd medewerkers van Sassevaart uitge werkt. Omgevingsmanager Nancy Vinke van Sassevaart laat weten dat begin 2018 een informatiebijeen komst zal worden gehouden over de eerste van in totaal tien fasen. De eerste activiteiten in het veld beginnen medio 2018. Verbeek noemt het afgraven van (een deel van) bedrijventerrein Schependijk, de aanleg van een doorvaartkanaal richting de Middensluis - waar door die tot juli 2021 in bedrijf kan blijven - én het maken van vol doende ruimte voor de bouwput van de Nieuwe Sluis. Wegen op het sluizencomplex moeten daarvoor worden verlegd. Zonder tegenval lers moet de Nieuwe Sluis eind 2022 gereed zijn. maandag 11 december 2017 we met de kinderen? Verschillende attracties grijpen de on- derwijsstaking morgen aan om (extra) activiteiten te organiseren of de toe gangsprijs te verlagen. Waar kunnen kin deren bijvoorbeeld naartoe? Vrijburgbad, Vlissingen. Staken zwemmen schrijft het bad op haar facebookpagina. Zwemmen kan er dinsdag van 12.00 tot 17.00 uur voor het actietarief van 4 euro. Meer op Facebook: @vrijburgbad. Minimundi, Middelburg. Het miniatuurpark is dinsdag gratis toe gankelijk van 10.00 tot 18.00 uur. Meer op: minimundi.nl. Speelpaleis Bambini, Vlissingen. Stakingsactie met speciale entreetarieven. Zie facebookpagina @speelpaleisBambini. Tropical Zoo, Kwadendamme. Vanwege de lerarenstaking is de mini-jun gle een extra dag open van 10.00 tot 17.00 uur. Meer op: tropicalzoo.nl. Klok'uus, 's-Heer Arendskerke. Normaal gesproken is de speelboerderij op dinsdag gesloten. Maar speciaal voor de stakingsdag is het Klok'uus open van 10.00 tot 17.00 uur. Meer op: Facebook, @klokuus. Filmtheater fiZi, Zierikzee. Hier draait vanaf 10.30 uur de extra kin dervoorstelling Dikkertje Dap. Meer op: fizi.nl. Sportcentrum Vliegende Vaart in Terneu- zen organiseert een dag vol allerlei activi teiten. Opgeven is niet meer mogelijk, de activiteitendag zit al vol. Meer op: terneu- zen.nl/sportcentrumvliegendevaart Voor medewerkers SVRZ 't Gasthuis biedt personeel een programma aan om kinderen van mede werkers op te vangen. Van 07.00 uur tot 18.00 uur kunnen de kinderen terecht in locatie 't Gasthuis in Middelburg. Delta organiseert voor medewerkers een Delta kids event, speciaal voor ouders voor wie het lastig is om oppas voor de kinderen te regelen. Ellen de Feijter uit Terneuzen met haar kinderen Esmée en Zara „Er zijn niet genoeg leraren om alle kinderen de aandacht te geven die ze nodig hebben. Het gebeurt dat de gymles wordt afgezegd, omdat er een invaller nodig is. De leraren hebben een heel zwaar beroep: ik zou het niet kunnen. Ik vind het goed dat ze staken: ik zou niet weten hoe ze anders hun doel moeten bereiken. De kinderen gaan naar de bso en ik heb een halve dag vrij genomen. Ja, dat is even lastig, maar het is niet an ders. Dit gaat ook over de school- carrière van mijn kinderen. Daarom vind ik het belangrijk dat er iets verandert in het onderwijs." Esther Simons uit Terneuzen met haar dochter Lizz „Ik snap de leraren helemaal. Ze hebben het hartstikke druk: er is veel meer werk dan ze kunnen ver richten. En als er een leerkracht ziek is, dan is het lastig om vervan gers te regelen. Dat zie ik op deze school ook, al laten de leerkrach ten nooit merken dat ze het druk hebben. Voor mij is het lastig dat de leraren staken: ik moet opvang regelen voor de kinderen. Ik heb een dag vrij genomen, maar dat kost me flink wat geld. Ik werk als zelfstan dig kapster, en mis door de staking dus een dag inkomsten. Dat vind ik jammer." Voor een debacle zoals bij de bouw van de nieuwe zeesluis bij IJmuiden, lijkt niemand te vre zen bij de aanleg van de Nieuwe Sluis in Terneuzen. In Terneuzen is gekozen voor bewezen tech nieken, alsof er al een les uit IJ muiden is getrokken. Harmen van der Werf Terneuzen '.iili.i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 64