Lokale helden op wintereditie van Any wave II 19 Goeree-Overflakkee is lichtend voorbeeld voor Schouwen-Duiveland Schouwen- Duiveland gaat fossiele brandstoffen de deur wijzen. Energieneutraal in 2040, is de doelstelling. Tien jaar eerder dan landelijk. Buureiland Goeree-Overflakkee is in dat streven een lichtend voorbeeld. Goeree-Overflakkee wil in 2020 energie neutraal zijn, dertig jaar voor het natio nale streven. Over twee jaar wil het eiland met 49.000 inwoners minstens even veel energie opwekken als het ver bruikt. En zelfs meer als alle duur zame initiatieven doorgaan. Wet houder Arend-fan van der Vlugt ziet voor het eiland een toekomst weggelegd als leverancier van duurzame energie: groene stroom, waterstof voor wegtransport, bio gas voor verwarming en ammo niak voor de productie van kunst- De bevolking is in 2,5 jaar tijd met duizend inwoners gegroeid mest. Wil Goeree de eigen ambitie behalen, dan moet het over twee jaar 225 megawatt duurzame ener gie opwekken. „Die opgave viel in het begin niet goed", geeft Van der Vlugt toe. „Inmiddels hebben we van die bedreiging een kans weten te maken." De provincie Zuid-Holland heeft Goeree aangemerkt als proeftuin voor duurzame innova ties in de energietransitie. Wind- parken verspreid over het eiland, de aanleg van drie zonneparken (70 MW) en een getijdencentrale (30 MW) in de Brouwersdam moeten het gaan doen. Dat alles levert straks meer energie op dan het eiland verbruikt. Naast duurzaamheid steekt het eiland vol in op innovatie, dat voor meer werkgelegenheid moet zor gen. Het doel is 1.600 nieuwe ba nen. Om nieuwe inwoners naar Goeree-Overflakkee te trekken halen Van der Vlugt en zijn col lega-bestuurders en ondernemers alles uit de kast. Een speciaal team is het land ingestuurd voor het promoten van wonen op Goeree- Overflakkee. De nieuwe inwoners zoekt de gemeente vooral in regio Rotterdam. Dat die interesse van uit de grote stad er is, weet pro jectontwikkelaar Jean-Paul Scheurleer als geen ander. „Ruim zestig procent van de kopers van ons bouwproject in Stad aan 't Ha ringvliet zijn mensen uit Rotter dam en omgeving. Ook mensen uit Zeeland komen deze kant op. Die willen dichterbij de stad zit ten." De nieuwe bewoners worden over de streep getrokken met energieneutrale woningen en een elektrische deelauto. Wie een huis koopt, mag daar gebruik van ma ken. De weg die Goeree-Overflakkee inslaat, lijkt een succes. Waar ver gelijkbare gemeenten krimpen, zit het Zuid-Hollandse eiland in de lift. „De bevolking is in 2,5 jaar tijd met duizend inwoners gegroeid", zegt Van der Vlugt. Het streven is op termijn een groei van 10.000 inwoners. De wethouder houdt er goede moed in dat ook die doel stelling wordt behaald. Duidelijk wordt dat ze tussen Ouddorp en Ooltgensplaat kansen ruiken. Dat blijkt zaterdag wel op Energy Island, een duurzaam- heidsbeurs in Sommelsdijk met veel lokale ondernemers. Zoals Van Peperstraten, een landbouw bedrijf dat een pompstation be gint langs de N59: Greenpoint Zuid-Holland-Zeeland. Fossiele brandstoffen, waterstof en laadpa- len staan daar deze zomer naast el kaar. Netwerkbedrijf Stedin heeft honderd miljoen euro geïnves teerd in infrastructuur, zodat een eventueel teveel aan stroom kan worden afgevoerd naar de Rotter damse haven. Een keerzijde aan dit alles is er ook. De inwoners van Oude-Tonge zijn straks omgeven door windmolenpark. En dat zorgt voor weerstand. Zeven bands betreden het po dium van Brogum in Zierikzee. Het merendeel lokale bands. En als de bandleden niet op Schouwen-Dui- Als de bandleden niet hier wonen, dan komen ze er wel vandaan veland wonen, dan komen ze er wel vandaan, vertelt Brogum-voorzitter Swen Blikman. De bands spelen stuk voor stuk drie kwartier. Bestaat het publiek 's middags uit vrienden en familie, begin van de avond loopt het poppodium in de Julianastraat aardig vol. Het is het tweede jaar dat Blik man een wintereditie van Anywave organiseert. „Bands waar we in de zomer geen plek voor hebben, kun nen we nu alsnog een podium bie den." Doel is dat de wintereditie uitgroeit tot een jaarlijks fenomeen. De eerste editie leverde vorig jaar 250 bezoekers op. Bezoekers komen niet alleen voor de muziek naar het festival. Het is volgens Blikman vooral ook een moment om bij te praten. Dat ge beurt buiten op het achterterrein waar bezoekers een pilsje drinken en een vette hap eten. De band BUG zorgt halverwege de middag voor een opwarmertje met stevige garagerock waarin de klan ken van bands uit de jaren negen tig, zoals Nirvana, doorklinken. Rauw, ongepolijst en snel. h^;ri;,fc-iir7^ maandag 11 december 2017 3D Duurzaamheid als impuls voor regio Timo van de Kasteele - Arend-Jan van der Vlugt, wethouder Goeree-Overflakkee De eerste masten van wat Windpark Krammer gaat worden, archieffotopzc augustus - Swen Blikman, voorzitter Poppodium Brogum De Band El Vulcan met links Pieter van der Laan tijdens de Anywave wintereditie, foto marieke mandemaker Van funk en soul tot garagerock. Op de wintereditie van het po pulaire Schouwse popfestival Anywave beklimmen hoofdzake lijk lokale artiesten het podium. De jongens van Rebound Rock hebben het festival in Zierikzee zaterdagavond afgesloten met Schouwen-Duivelandse classic rock. Timo van de Kasteele Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 54