Starters mogen iets hogere hypotheek afsluiten in 2018 II Ir f i aker inn ollandsn meer dan genoegt- hollands nieuwe. Aantal tienermoeders in Nederland gehalveerd 4 -1 f. .f h Hands me we. EXPEDITIE VOOR DE WETENSCHAP Oude tijden herleven: Nederlanders gaan op ontdekkingsreis naar De West. Dicht opeen gepakt in een schip, maar dit keer zonder scheurbuik of angst om van de aarde af te vallen. Vanaf 1 januari mogen huizenko pers nog maar maximaal 100 pro cent van de waarde van hun nieuwe woning financieren met geleend geld. In 2017 was dit nog 101 procent. Het gevolg is dat bijkomende kos ten, zoals de overdrachtsbelasting en de notariskosten, met ingang van 2018 volledig uit eigen zak moe ten worden betaald. De regeringspartijen willen dat dat percentage voor mensen met een NHG-hypotheek op 101 procent blijft. Ze vrezen dat starters door de maatregel ontmoedigd worden een hypotheek met NHG af te sluiten. Deze hypotheekvorm, die banken mogen aanbieden voor huizen met een waarde tot 265.000 euro, heeft een aantal gunstige kenmerken. De rente is lager dan bij andere hypo theken en in het geval dat de kopers later uit elkaar gaan en gedwongen zijn hun in waarde gedaalde huis te verkopen, dan wordt de restschuld kwijtgescholden. Voor die extra zekerheid betalen- t Kopers met NHG betalen iets meer voor gunstige voorwaarden starters wel een eenmalige premie van 1 procent over de woning- waarde. De coalitiepartijen willen dat die ene procent meegefinan- cierd kan blijven worden en even tueel fiscaal aftrekbaar blijft, bij voorbeeld via een aanvullende le ning die wordt afgelost uit het ren tevoordeel dat de NHG oplevert. „Dat geeft een startende huizenko per en de huizenmarkt rust", zegt initiatiefnemer D66-Kamerlid Jes sica van Eij s. „Daar zij n we allemaal bij gebaat." Premie lager De coalitie wil daarnaast op voor stel van de WD dat Ollongren ver kent of de NHG-premie kan wor den verlaagd. „Tijdens de crisis is dat percentage meer dan verdub beld. Nu zijn we uit de crisis, dus ik ga er vanuit dat het nu omlaag kan", stelt VVD-Kamerlid Daniël Koer- huis. De verlaging zou in 2019 in moeten gaan. Om het voor starters nog aantrekkelijker te maken zich op de woningmarkt te begeven, wil Koerhuis ook dat het kabinet laat onderzoeken of een studielening minder zwaar kan meewegen bij een hypotheekaanvraag. Om te voorkomen dat mensen na een gedwongen verkoop met een restschuld achterblijven, heeft de overheid de maximale leenbedra- gen de afgelopen jaren in stappen teruggeschroefd. Ook moeten hui zenbezitters inmiddels aflossen op hun huis om in aanmerking te ko men voor hypotheekrenteaftrek. De Nederlandsche Bank pleit er al jaren voor om het maximaal te le nen bedrag - uitgedrukt in de ver houding van een hypotheek ten op zichte van de woningwaarde - nog verder te verlagen tot beneden de 100 procent. Hierdoor zouden hui zenkopers nog meer eigen geld moeten inleggen om een eigen huis te kunnen kopen. Zover wil de po litiek echter vooralsnog niet gaan. WW hollandsnieuwe.nl - - Sim Only Nederlandse we tenschappers vertrekken van daag vanaf Texel voor een maandenlange tocht naar de Cariben en terug. De grofweg 100 deelnemers aan de NICO-ex- peditie bestuderen onderweg haast alles wat in en op de zee leeft. Van zeeslak tot walvis. Schimmels en virussen. Vogels en schaaldieren. Aan boord van de Pelagia zijn onder anderen bodemonderzoe kers, klimatologen, microbiolo gen, gedragsdeskundigen die walvissen observeren, chemici die geïnteresseerd zijn in bio brandstof, natuurkundigen voor de stromingen en knappe kop pen uit Delft die zich richten op het varen zelf. In etappes gaat het via de Azo- ren naar de Antillen en terug. Ze ven maanden varen, waarbij de wetenschappers in en uit vliegen aan boord van de RV Pelagia, een schip van het Nederlands Insti tuut voor Onderzoek der Zee (NIOZ). De expeditie is bedoeld om meer te leren over de rol die de zee speelt bij klimaatverande ring. „Zulke veranderingen zijn er altijd geweest. Maar de snel heid van de veranderingen die we nu waarnemen, is ongekend," zegt onderzoeksleider Corina Brussaard. „Vanwege tempera tuurstijgingen van het zeewater verdwijnen er soorten of ze trek ken vanuit het warmere water rond de evenaar naar het wat koelere zeewater in het noor den. Als we willen weten wat we straks bij Nederland kunnen verwachten moeten we gaan kij ken in het zuiden. Komt er min der vis? Hoe passen soorten zich aan? Dat soort vragen hopen we tijdens de expeditie te beant woorden." De NIOZ-medewerkster, die al sterke zeebenen heeft na het no dige oceaanonderzoek, bena drukt dat deze expeditie uitzon- We gaan niet als Darwin dieren verzamelen om op sterk water te zetten derlijk is. „Omdat er zoveel disci plines samenkomen. Al die ver schillende wetenschappers wil len in de beschikbare tijd zoveel mogelijk onderzoeken en leren van elkaar. We gaan niet als Dar win zoveel mogelijk dieren ver zamelen om ze thuis op sterk water te zetten. We onderzoeken ter plekke wat en hoeveel er in de zee zit en kunnen in vrij korte Vorig jaar kregen 1.492 tieners een kind, blijkt uit cijfers van het CBS. Begin deze eeuw wa ren dat er nog ruim 3.500. De meeste tieners die in 2016 een kind kregen, waren 18 of 19 jaar oud. 95 moeders waren 16 jaar of jonger. Met 3,2 moeders per duizend meisjes kent Nederland het laagste aantal tienermoeders van alle EU-landen. Ook De nemarken en Zweden kennen weinig heel jonge moeders. In landen als Bulgarije (41) en Roemenië (36) ligt het aantal ruim tien keer zo hoog. Ook in Groot-Brittannië (15 moeders per duizend meisjes) ligt het aantal veel hoger dan in ons land. De overheid heeft de afgelo pen vijftien jaar veel geïnves teerd in voorlichting en pre ventie. Vooral in grote steden als Rotterdam en Den Haag, waar in het begin van de eeuw veel jonge meisjes moeder werden, zijn de aantallen spec taculair gedaald. Onder meisjes met een An tilliaanse (14) en Surinaamse (7) achtergrond ligt het aantal moeders wel hoger, maar ook in die groepen daalt het aantal tienerzwangerschap pen. maandag 11 december 2017 PC Starters mogen in 2018 toch iets meer lenen om een hypo theek met Nationale Hypotheek Garantie (NHG) af te kunnen sluiten. De regeringspartijen VVD, CDA, D66 en ChristenUnie willen dat minister Kajsa Ollon- gren (Wonen) voor deze groep een uitzondering maakt, nu de leenregels komend jaar verder worden aangescherpt. Laurens Kok Den Haag Partijen willen rust op woning markt. FOTO ANJALIRAMNANDANLALL i St MB/MIN/SMS geen aansluitkosten tot en met 31 december Weer op Gerben van 't Hof —Onderzoeksleider Brussaard Nergens in Europa zijn zo weinig tienermoeders als in Nederland. Het aantal meis jes dat tussen hun vijftiende en twintigste moeder wordt is in vijftien jaar tijd gehal veerd. Peter Groenendijk Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4