Eerste sneeuw kleurt Zeeland wit Slecht weer stopt eerste spitstrein Wijziging moet voorkomen dat stemmen verloren gaan Walcheren A-Txf Een halve dag heeft Zeeland plezier en ook enig hinder ondervonden van de eerste sneeuw. Anders dan voorspeld, kleurde heel Zeeland gisteren aan het eind van de ochtend wit. Dat zorgde voor mooie plaatjes, sneeuwpret maar ook een aantal glijpartijen van automobilisten, zoals op de N57 bij Middelburg en de Roterijdijk in Kerkwerve. Ook vandaag gaat het waarschijnlijk flink sneeuwen.P3 Ook bij de afgelopen verkiezingen ging het mis en raakten duizenden stemmen verloren. Verder wil het kabinet kandidaat-gemeente- raadsleden verbieden om op ver kiezingsdag op het stembureau te zitten. Dit om belangenverstren geling te voorkomen. Door de aan passingen dreigt een tekort aan stembureauleden. Het kabinet wil de Kieswet wij zigen om dat per maart 2019 moge lijk te maken, blijkt uit een wets voorstel van het ministerie van Binnenlandse Zaken dat gisteren openbaar werd. Zo moet het kies- proces 'transparanter en beter con troleerbaar' worden. Omdat die procedure langer duurt, wordt de termijn tussen verkiezingen en de beëdiging van een nieuwe ge meenteraad, Provinciale Staten of Tweede Kamer verlengd van acht naar dertien dagen. Na de Tweede Kamerverkiezin gen van 15 maart bleek dat er in tal van gemeenten stemmen verloren waren gegaan. Zo werden in Box meer 7.600 stemmen niet meege rekend bij de uitslag en stemden in Bergeijk bijna 1.100 mensen op D66, maar werden ook die niet meegeteld. Ook in andere ge meenten constateerde de Kiesraad verschillen tussen de uitslag en het officiële proces-verbaal. Toen malig minister Ronald Plasterk van Binnenlandse Zaken stelde al voor de zomer dat het stemproces verbeterd moet worden. Nu is het zo dat de verschillende stembureaus in een gemeente hun uitslag doorgeven aan het centrale stembureau, meestal in het ge meentehuis. De burgemeester stelt een dag na de verkiezingen het to taal aantal stemmen per kandidaat en per kieslijst vast. Dat gebeurt niet in het openbaar. Zo'n open bare zitting wordt pas later ge houden, op het hoofdstembu reau van een kieskring. Als er fouten zijn gemaakt, kunnen die pas dan worden hersteld. Met de nieuwe procedure moeten eventuele fouten eerder aan het licht komen en sneller worden gecorrigeerd. De wetswijziging gaat pas in maart 2019, kort voor de Provinci ale Statenverkiezingen, in. Het basisonderwijs staakt morgen. Ouders zoeken een plek voor hun kinderen P6 en P16 Kickbokser Rico Verhoeven beukt Jamal Ben Saddik tegen de vlakte sport? VLISSINGEN Het had een feestje moeten worden, maar het weer werkt niet mee. De échte intercity die vanochtend om 06.41 uur, voor het eerst in vijf jaar weer vanuit Vlissingen zou vertrekken, rijdt niet. De weersvoorspelling is te slecht. Dat betekent ook dat de geplande festiviteiten niet doorgaan. In de eerste trein zouden gedeputeerde Harry van der Maas, wethouder Jo sephine Elliott van Vlissingen en NS-regiodirecteur Jeroen Al- ting von Geusau instappen. Reizigers zouden een gratis krant en een versnapering krijgen en op de stations in Vlissingen, Middelburg, Goes en Bergen op Zoom met muziek wor den ontvangen. Dat gebeurt nu morgen. Gisteren is de nieuwe dienstregeling van de NS ingegaan. Daarbij hoort dat op werkdagen elke ochtend twee extra treinen uit Vlis singen vertrekken, om 06.41 en 07.41 uur, die tot Roosendaal alleen Mid delburg. Goes en Bergen op Zoom aandoen. Zij rijden vandaag niet. In de avondspits vertrekken er interci ty's om 17.33 en 18.33 uit Roosendaal naar Vlissingen. De NS adviseert de reisplanner te raadplegen op ns.nl. Nieuwsmedia FOTO PETER NICOLAI Een fietser trotseert de sneeuwbui buiten Oostbi Tussen Westkapelle en Zoutelande. FOTO RUBEN OREEL Joep en Sjors de Jonge scheppen sneeuw in Goes, foto johan van der heijden Zonnemaire. foto marieke mandemaker Kieswet op de schop om fouten te vermijden Elke gemeente moet na de ver kiezingen de uitslag op internet zetten en die in een openbare vergadering vaststellen. Nu ge beurt dat nog in achterkamer tjes, waarbij fouten op de loer liggen. Hanneke Keultjes Den Haag Kans op pzc.nl sneeuw Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1