Verbod groepen bij jaarwisseling Racoon zwaait Stefan uit Milieuclubs en toeristische sector verdeeld over omgevingsvisie Na de kust dreigt ook het Zeeuwse achterland op slot te gaan voor extra verblijfsrecreatie, vrezen ondernemers. Natuur organisaties juichen dat juist toe. Eigentijdse kerk spreekt jongeren aan Burgemeester Bas van den Tillaar benadrukt dat het gemeentebestuur en de politie er van uitgaan dat in woners in heel Vlissingen feestelijk 2018 in gaan. Bu ren en vrienden die elkaar een gelukkig nieuwjaar wensen, hoeven niet bang te zijn dat de politie hen tegenhoudt. „Het samenscholingsverbod is niet be doeld om mensen uit elkaar te drijven. Het is een in strument om ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan en kwaadwillenden bij elkaar weg te houden. Als de politie oordeelt dat groepen overlast geven of de openbare orde verstoren, kan ze op basis van het verbod mensen aanhouden." Het samenscholingsverbod geldt ruwweg in het gebied tussen President Rooseveltlaan en Paul Kru- gerstraat. Aanleiding zijn de ongeregeldheden tij dens de vorige jaarswisseling toen in de Bloemen- laan en omgeving hulpverleners werden bedreigd, auto's in brand werden gestoken en gebouwen en straatmeubilair werden beschadigd. Om de entree tot 2018 tot een feest te maken, gebruiken gemeente en politie nu de hele 'gereedschapskist', die hen ter beschikking staat, geeft Van den Tillaar aan. Naast het samenscholingsverbod zal hij een nader te bepalen aantal mensen, die eerder overlast ver oorzaakten, eengebiedsverbod opleggen. Zij mogen zich gedurende een bepaalde tijd niet in een bepaald gebied begeven en dienen zich ter controle regelma tig bij de politie te melden. Eerder werden verkeers- remmende maatregelen genomen, brandgangen af gesloten, kettingen opgehangen om trottoirs van de rijbaan te scheiden en extra straatverlichting aange bracht. Voor de jaarwisseling wordt nog een nieuwe ca mera op een centrale plek in de wijk geïnstalleerd. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMf) en Natuurmonumenten staan lijn recht tegenover de toeristische sec tor en de Bevelandse gemeenten als het gaat om de Zeeuwse omge vingsvisie. De laatsten zijn bang dat Zeeland op slot gaat voor toeristi sche ontwikkelingen, de natuuror ganisaties vinden dat de provincie nog te veel toestaat. Vrijdag besluiten Provinciale Sta ten over de kadernota die het uit gangspunt is voor de nieuwe omge vingsvisie die eind 2018 klaar moet zijn. Het dagelijks provinciebestuur heeft zeventien thema's op een rij tje gezet. Bij elk daarvan zijn meer dere opties aangegeven en hebben Gedeputeerde Staten ook al een voorkeur uitgesproken. Het gevoeligst ligt de vraag of de afspraken uit de Kustvisie ook moeten gelden voor de randen van de Deltawateren en het achterland. Ja, stelt het dagelijks provinciebe stuur voor. Dat betekent een streep door de recreatieve hotspots, de plekken waar nog nieuwe verblijfs recreatie mogelijk is. In een brief roept de koepelorga nisatie Toeristisch Ondernemend Zeeland (TOZ) de Staten op die keuze vrijdag niet te volgen. TOZ is weliswaar blij met de Kustvisie, waar zowel ondernemers als na tuurorganisaties zich achter heb ben geschaard, maar wil niet dat die één op één wordt overgenomen voor de rest van Zeeland. Daar zou maatwerk mogelijk moeten zijn. De recreatiedichtheid aan de kust is niet vergelijkbaar met het achter land, aldus TOZ. De keuze van het provinciebestuur verslechtert de concurrentiepositie van toeristi sche ondernemers in het achter land, schrijft voorzitter Jacques Suurmond. Als zij zich niet kunnen blijven ontwikkelen, schaadt dat het toerisme en komen daarmee voorzieningen in kleine kernen verder onder druk te staan. Ook zouden nieuwe hotels niet beperkt moeten worden tot stedelijke ge bieden. Het bestuurlijk Platform De Bevelanden steunt de onderne mers. Directeur Ira von Harras van de ZMf schrijft mede namens Natuur monumenten aan de Staten dat het Het gevoeligst ligt de vraag of de Kustvisie ook moeten gelden voor het achterland uitbreiden van de Kustvisie naar de rest van Zeeland positiefis, maar ze zou graag nog meer ambitie zien. Wat haar betreft vervult het pro vinciebestuur hierbij een voortrek kersrol. De natuurorganisaties plei ten ook voor een beschermde status van meer plekken dan alleen na tuurgebieden en stranden, zodat de stilte en de donkerte daar gegaran deerd blijven. Volgens hen is dat juist goed voor het toerisme. In de nieuwe omgevingsvisie wil het dagelijks provinciebestuur ver der onder meer de verplichte ver huur van recreatiewoningen langs de Noordzeekust gedeeltelijk af schaffen. Er is een beperkte uitbreiding mogelijk van glastuinbouw. Er blijft een verbod op nieuwe inten sieve veehouderij, maar bestaande bedrijven mogen als ze verduurza men wel een beetje uitbreiden. Ex tra woningen komen in principe al leen in de stedelijke gebieden. En een opvallende: als er geen herbe stemming of sloop van oude boer derijen mogelijk is, mogen ze ver pauperen, omdat ze dan nog waarde hebben voor natuur en re creatie. P16 maandag 11 december 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl P20 Tijdens de jaarwisseling geldt een samenscho lingsverbod in het Vlissingse Middengebied. Van 17.00 uur op oudjaarsdag tot 05.00 uur op nieuwjaarsdag kan de politie groepjes van meer dan drie mensen sommeren uit elkaar te gaan. René Hoonhorst Vlissingen Verblijf srecreatie aan banden Ernst Jan Rozendaal Middelburg GOES Nog één keer Racoon in de originele bezetting. Bassist Stefan de Kroon nam gisteravond definitief afscheid van de band. Dat gebeurde met een concert voor vrienden en bekenden in - vanzelfsprekend - 't Beest in Goes. De band speelde niet alleen recent werk, maar ook oudere nummers en zelfs uit de beginjaren, zoals 'Hilarious', 'Daily news' en 'Blue days'. Het ging uitsluitend om num mers waaraan De Kroon heeft meegeschreven. Ze werden chronologisch uitgevoerd. De Kroon besloot te vertrekken, omdat hij zich naar eigen zeggen niet meer voor hon derd procent kan motiveren voor de band. „Voor minder doe ik het niet. Wil ik het niet." Maarten van Damme is zijn opvolger, foto johan van der hemden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15