Golf brekers 75 O 'Ik realiseer me nu dat ouderdom iets moois is' REIZEN 2018 effeweg.nl VINCENT LUISTERT RADIO 13 GARANTIE komen vaak mooie en verrassende programma's. Ze zijn er veel te weinig. In ons hopeloos ouderwets verzuilde bestel zitten makers vaak op eilanden. Als ze daar afkomen, dan gebeurt er wat. De Top 2000 en Serious Request zijn er goede voorbeelden van. Je hebt het ook vaak bij inzamelingen voor goede doelen. Opeens verheft de zender zich en wordt veel meer dan losse onderdelen, hij wordt een geheel. Eigenlijk zou dat altijd zo moeten zijn. Pas als er veel talent voor het grijpen ligt en niet op een ander eilandje zit, krijg je echte goede ra dio. Weg met al die kleine bedompte hokjes. Een mooi voorbeeld van zo'n samenwer king zijn de zes nieuwe radiohoorspelen die in de nacht van vrijdag op zaterdag worden uitgezonden op NPO Radio 1. Er zal waar schijnlijk heel lang over vergaderd zijn, maar dan heb je ook wat. Zes jonge literaire auteurs krijgen de kans om samen met jonge radiomakers te schrijven voor oren, radiodrama te maken, het genre eigenlijk opnieuw uit te vinden. Afgelopen vrijdagnacht bijvoorbeeld betraden in Golfbrekers vier powervrouwen uit het begin van de twintigste eeuw het radiotoneel. De Engelse uitvinder Hertha Ayrton, de Nederlandse schrijfster Carry van Bruggen, de Pools-Franse wetenschapper Marie Curie en de Amerikaanse vrouwen- rechtenactiviste Emma Goldman. heersende maatschappelijke conventies. Alle vier mochten en konden ze niet zijn wie ze wilden zijn en alle vier waren ze uiteraard voor het vrouwenkiesrecht. In een half uur leer je ze goed kennen. Ze zijn strijdbaar en hun sterke wil drijft ze ertoe hun hokjes te verlaten. Het hoorspel is buitengewoon knap ge maakt. De vier vrouwenverhalen wisselen elkaar snel af, maar toch raak je geen enkel moment de draad kwijt. Luister en hoor hoe radiodrama anno 2017 klinkt. Uiteraard zijn alle hoorspelen uit deze reeks via de site van Radio 1 en via podcastapps terug te luisteren. Het zijn schoolvoorbeelden van hoe je vernieuwende radio moet maken. Kom van je eiland, benut zo veel mogelijk talent, inspireer elkaar, kortom: verlaat de hokjes en ontworstel je aan het korset van het omroep bestel dat nog dateert uit de tijd dat vrouwen handelingsonbekwaam waren. Zorgen om Chris Rea Met Hendrik Groen - Pogingen iets van het leven te maken krijgt een absolute bestseller en een al even succesrijke twaalfdelige tv-serie een vervolg in het theater. Morgen gaat de voorstelling in Utrecht in première. Het zijn, afge zet tegen de personages op leeftijd die zij op het toneel vertolken, nog jonkies. Beau Schneider (29) en Mike Weerts (35) spe len respectievelijk Hendrik Groen en diens vriend Evert, de mopperkonten van de Oud- maar-niet-doodclub in een verzorgingshuis in Amster dam-Noord. Bovendien worden ze - an ders dan in de succesvolle tv- reeks Het geheime dagboek van Hendrik Groen - door grimeur noch kapper onder handen ge nomen. Schmink en dun haar ontbreken; het zijn hun in beeldingsvermogen, mimiek en motoriek van oude mensen die de hoofdpersonages tot le ven moeten wekken. „Het publiek moet de eerste vijf minuten wennen", zegt Weerts. „Daarna identificeert het zich volkomen met ons. Onze regisseur, Gijs de Lange, die vaak in de zaal zat tijdens try-outs, zei: 'Juist omdat jullie jong zijn scheppen we een af stand, waardoor mensen in de zaal er met meer gevoel voor relativering naar kijken.' Daar door wordt het grappiger en komt het stuk veel meer bin nen." Voor Gijs de Lange geldt dat 'in iedere bejaarde ook nog al tijd een jong iemand verbor gen zit'. Beau Schneider: „Bovendien moet je na het boek en de tv- reeks met het toneelstuk wel even iets anders doen. Ik zag mezelf in elk geval niet met een grijze pruik op. Of mijn personage met een krakerig, vervormd stemmetje spelen. „Daarbij: op tournee beschik je niet over een grimeur. Dan moet je jezelf oud schminken en ik zou niet weten hoe doet moet. Dan ga je er grauw en Als oudere word je wijzer, kalmer, zie je hoe je familie wordt uitgebreid. Je leven wordt beslist rijker moe uitzien, en dat zijn oude ren niet." Mike Weerts: „Gijs zei: 'jon gens, als we realisme gaan na streven, hangen we.' Je kunt nog zo veel schmink op je ge zicht aanbrengen, maar je ogen blijven jong." Schneider en Weerts 'bestu deren', sinds ze een jaar gele den na audities werden ge vraagd voor de productie, ou deren. Schneider: „Het leuke aan ons vak is dat je van het da gelijks leven leent. Ik kijk nog steeds hoe ouderen een bus of trein in- en uitstappen. Bij hen zit het in de manier van bewe gen en spreken. En de manke menten als gevolg van ouder dom. Op het podium zijn dat bij mij de nek en schouders die vastzitten. Als een bejaarde omkijkt, doet hij dat met heel zijn lijf. En concentratie na tuurlijk, want je wilt niet val len. Gaan zitten, een glas pak ken, het gaat allemaal heel be dachtzaam. Hoewel de boeken over Hen drik Groen een hoog hilarisch gehalte kennen, hebben Schneider en Weerts evenzeer oog voor de tragikomische en niet zelden bitter cynische on dertoon. Schneider: „Toen ik het las, vond ik het in eerste instantie erg geestig. Pas later dringen de trieste en treurige kanten tot je door, die je als jongere niet meteen ontdekt. „Ik realiseer me nu dat ouder dom iets moois is. Je krijgt al lerlei dingen cadeau. Je wordt wijzer, kalmer, je ziet hoe de familie wordt uitgebreid.Je leven wordt beslist rijker." Volop boekbaar! VEEL VERTREK- WWW.eFFeweg.nl oF bel 088 10 30 800 f; GEEN verplichte aanbetaling maandag 11 december 2017 GO Uit samenwerkingen op de radio Alle vier voerden ze een strijd tegen de Reageren? vincent@persgroep.nl MUZIEK Fans van Chris Rea (66) maken zich zorgen over de zanger, nadat hij zater dag tijdens een optreden was ingestort. Na drie kwartier spelen, begon de zanger plot seling te trillen. Even later viel hij achterover op het podium. De Brit, bekend van hits als Jo sephine, On the Beach en Dri ving Home For Christmas, werd opgenomen in het ziekenhuis. Zijn toestand was gisteren 'stabiel'. Arno Gelder ^Beau Schneider (r) op het toneel als Hendrik Groen met links naast hem Mike Weerts, die vriend Evert speelt. —Beau Schneider, acteur Alle fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Opstappen bij u in de buurt! Rondreis Schotland en Ierland 15 DAAGSE BUSREIS Vertrek o.a.: 27 apr, 18 mei, 8jun Wandelreis Marbella 8 DAAGSE BUSREIS Vertrek: 8,9 okt Istrië, Brijuni en Rovinj 8 DAAGSE BUSREIS Vertrek o.a.: 31 mrt, 5,10,15,20 apr Disneyland® Paris 3/9 DAAGSE BUSREIS Vertrek o.a.: 19jan, 10 feb, 16 mrt Vertrek o.a.: 21 mei, lljun, 16jut Harzgebergte 5 DAAGSE BUSREIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13