2017» 17 EUWS 11 2017 in 17 mensen Beatrice Finn De Nobelprijs voorde Vrede 2017 zet het leven van Beatrice Fihn op zijn kop. Met ICAN wil ze de wereld vrij maken van kernwapens. t ii a mensen Dankzij de prijs kunnen we nog meer mensen organiseren „Jazeker, nu wel. Ik werd er compleet door overvallen. Ik dacht echt dat ik voor de gek werd gehouden. De laatste we ken heeft de verbazing plaats gemaakt voor nervositeit. Het is niet niks om de Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst te mogen nemen. Maar ik voel me vereerd. Het is een beloning voor de strijd van ICAN voor een kernwapenvrije wereld." „Klopt. ICAN was in juli de drijvende kracht achter een nieuw verdrag van de Ver enigde Naties dat kernwapens verbiedt. De overeenkomst werd ondertekend door 122 landen. Dat was een belangrijk succes, maar te veel mensen hadden er geen weet van. Nu wel. We kunnen het verdrag nu nog beter gebruiken als drukmiddel om nog meer sta ten tot inkeer te brengen. Met een ondertekening of een ge dragsverandering." „Zeker. De prijs laat zien dat de mening van georganiseerde burgers er wel degelijk toe doet. Met campagnes vanuit de samenleving kan de realiteit worden veranderd waarin poli tici werken. Kunnen hun be slissingen worden beïnvloed. Ik wil de prijs gebruiken om nog meer mensen hiervan be wust te maken, om hen te or ganiseren." „Ik voel de laatste maanden in elk geval wel een grotere druk. Extra verantwoordelijkheid. De prijs geeft me ook extra au toriteit die ik niet heb. Nu wordt me overal een mening over gevraagd. Over de crisis met de Rohingya in Myanmar, over de oorlog in Syrië, de hon gersnood in Jemen, het opstan dige Catalonië. Plotseling lijk je een specialist in alle oorlogsza ken en dat ben ik niet. Laat mij me vooral op de strijd tegen kernwapens richten. Dat is al moeilijk genoeg. Ik kan niet alle problemen op de wereld oplossen." „Door te genieten van elk suc ces. Van de lovende woorden over de inspanningen van ICAN. Van deze Nobelprijs. Door me te blijven voorhou den dat dit werk is. Je moet soms even gas terug kunnen nemen. ICAN en ik dragen niet heel de wereld op onze schou ders maar we willen die wereld wel beter, veiliger maken. Na tuurlijk, soms kun je heel moe worden van dit werk, een beetje depressief zelfs. Op bij voorbeeld het moment dat je 's avonds tijdens een werkdi- Beatrice ner hoort dat Noord-Korea Fihn voelt weer een raket heeft afge- door de prijs vuurd. (Beatrice Fihn uit een ook extra harde kreet van frustratie, red), druk. „Ik kan Andere keren hoor je dat men- niet alle pro- sen je naïef vinden, dat je blemen op werkt aan een hopeloze zaak." de wereld „Zeggen dat ik naïef ben is een deel van het probleem. Het is juist naïef om te denken dat er T Fihn (r) zolang we deze wapens heb- omarmt Set ben,niets ernstigs zal gebeu- suko Thur- ren. Die dag zal komen en dan low, die de kunnen we onszelf het verwijt atoombom maken dat we er niks aan heb- op Hiroshima ben gedaan om het voorko- overleefde, men. Kernwapens zijn achter- Fihn ontving haalde massavernietingswa- de prijs gis pens. Je veegt er hele steden teren uit han- mee van de kaart, met miljoe- den van nen onschuldige slachtoffers. Nobel-voor- We hebben nu drones, robots zitter Reiss- en precisieraketten. Ook een Andersen (I). groot gevaar waartegen gestre den moet worden, maar een ander gevaar dan nucleaire ra ketten. Uiteindelijk is het een simpel verhaal: met kernwa pens kun je een deel van de wereld, of heel de wereld, ver nietigen." „Maar het kan! Kijk naar de succesvolle campagne tegen landmijnen. Kijk naar het rookverbod. Dat zijn goede voorbeelden van hoe we be dreigingen kunnen aanpakken. Nu vinden veel mensen roken en landmijnen een bedreiging die moet worden aangepakt. Dat moet met kernwapens ook kunnen. Een kernwapenvrije wereld moet de nieuwe norm worden. Je moet regeringen er van overtuigen dat er met deze wapens alleen wordt verloren. Dat dit wapens zijn, waarvoor je je moet schamen. Net als is gebeurd met chemische wa pens." „Nu weer wordt gedreigd met kernwapens, kijken miljoenen mensen angstig toe hoe Trump opereert, hoe hij zich wel erg gemakkelijk laat uitdagen. Het optreden van Trump en Kim onderstreept nog eens dat we gelijk hebben, dat we af moe ten van kernwapens. Om te voorkomen dat zij ooit worden gebruikt, bewust, per ongeluk, door een menselijke fout of een computerstoring. Onderzoek wijst uit dat we al een paar keer door het oog van de naald zijn gekropen. Het zou ook ver schrikkelijk zijn als bijvoor beeld de extremisten van Isla mitische Staat een vuile bom maken of de hand leggen op een kernwapen. Terroristen la ten zich niet leiden door ratio neel gedrag. Zij dromen van massavernietigingswapens omdat ze zoveel mogelijk slachtoffers willen maken. Dat gevaar is nog een reden om een kernwapenvrije wereld te ma ken." maandag 11 december 2017 GO Het jaar is bijna voorbij. Net voordat het 2018 wordt, gaan onze verslaggevers in gesprek met de nieuwsmakers van 2017. 'Kernwapen is naïef, niet ik' Hans van Zon Utrecht Al bekomen van de schok op 6 oktober? De prijs geeft ICAN met één klap de internationale bekend heid die het tot nu toe miste? Deze Nobelprijs telt vele win naars. Het is een schouder klop voor de 'civil society', voor alle aangesloten organi saties waaronder ook PAX Ne derland. Behalve een beloning is de toekenning een aanmoediging om vooral door te gaan in een jaar waarin Noord-Korea en de Verenigde Staten bewijzen dat een kernoorlog niet on denkbaar is. Kan de Nobelprijs 9 dec: Giel Beelen Vandaag: Beatrice Fihn, directeur van ICAN, de organisatie tegen kernwapens die de Nobelprijs voor de Vrede won Morgen: Vlogger Dylan Haegens ook een last worden? Een kernwapenvrije wereld is er niet van de ene op de an dere dag. Niet een van de nu cleaire machten heeft het ver drag in juli ondertekend. Hoe houd je die strijd vol? oplossen." Hoe reageert u daarop? - Beatrice Fihn U vraagt om een mentaliteits verandering op het hoogste niveau, onder de bestuurlijke en militaire elite. Dat vraagt om een lange adem? Denkt u dat Kim Jong-un en Donald Trump - u noemde de Amerikaanse president twee dagen voor de toekenning uit frustratie een moron, een randdebiel - daar oren naar hebben? FOTO MARLIES WESSELS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11