Filmfreak Ab Zagt en popjournalist Stefan Raatgever draaien door Prins Philip was niet bepaald een heilige. Hij zou y.elis betrokken zijn geweest bij een spionageatiaire Als groot liefhebber van royalty-drama ontmoet Ab Zagt actrice Claire Foy, bekend van haar rol als koningin Elizabeth II in de Netflix-serie The Crown. Na twee seizoenen treedt zij af. Natuurlijk serveert Claire Foy een kopje thee voor haar gast uit Nederland. Wat moet er anders gedronken worden tijdens de audiëntie rond het middaguur bij de actrice die een interna tionale ster werd door haar vertolking van de jonge Elizabeth II uit The Crown Voor een glaasje sherry is het nog te vroeg. Foy (33), gekleed in een rood mantelpak, zit er in haar suite in het Londense Corinthia Hotel relaxed bij. De opnamen van het tweede seizoen van The Crown zijn begin dit jaar afgerond. De druk om de hoofdrol te spelen in een van de kostbaarste tv- series aller tijden - het budget zou boven de honderd miljoen dollar liggen - is weg. Tijd voor een terugblik. „Dat zal wel meevallen. Ze is niet in mijn dna gaan zitten. Elizabeth en ik zijn wat onze karakters betreft totaal verschillend. Zij is een zeer gereserveerde vrouw, ik ben opener. Sommigen beschouwen mij zelfs als een enorme flapuit. Zij zit muurvast in allerlei patronen en protocollen." „Good heavens, no! Ik kan doen, laten en zeggen wat ik wil. Daar is bij haar geen sprake van. Bovendien heeft zij in haar leven veel ellende meegemaakt waar de hele wereld van op de hoogte is. Gedu rende het werken aan de serie heb ik wel steeds meer affectie en respect voor haar gekregen. Maar met haar ruilen, geen haar op mijn hoofd!" „Philip was niet bepaald een heilige. Geruchten gaan dat hij enkele buiten echtelijke relaties had en zelfs betrokken was bij een spionageaffaire met een beruchte callgirl. Toch zijn beiden elkaar decennialang blijven steunen. Ze zijn zeventig jaar met elkaar getrouwd! Maar of het een gelukkig huwelijk is? Dat mag de kijker uitmaken." „Ik had aanvankelijk weinig aankno pingspunten. Zeker over haar hebbelijk heden. Ik wist wel dat zij altijd koekjes in haar handtas had voor haar honden. Maar daar kom je als actrice niet ver mee. Gelukkig had ik houvast aan het geweldige scenario van The Crown, geschreven door Peter Morgan." „Ik kijk er iets anders tegenaan. Elizabeth offerde haar leven op voor een baan die zij nooit heeft geambieerd. Zij moest een erg verouderd instituut in stand houden. Het ging voor een deel ten koste van haar familie. Ze lag vaak onder vuur in de media. Gaandeweg groeit zij in haar rol als monarch. Zo heb ik haar gespeeld." Ster dankzij The Crown Ga je Elizabeth II missen? Zij maakte toch twee jaar lang deel uit van je leven. Je zou nooit met haar willen ruilen? In het tweede seizoen ligt de nadruk op haar huwelijk met prins Philip, de hertog van Edinburgh. Hun relatie komt nogal kil over. Hoe moeilijk was het om Elizabeth II te spelen? Morgan heeft geen hoge pet op van de Britse koninklijke familie die hij Hoogheid Claire Foy als ko ningin Elisabeth II, die vaak onder vuur lag in de media. als 'een virus' omschrijft. Ook over de intelligentie van Elizabeth II heeft hij zich negatief uitgelaten. Waarom speel je niet in het onver mijdelijke derde seizoen van The CrownJe collega Olivia Colman 261 zaterdag 9 december 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 90