2017-17 8 2017 in 17 momi Abdelhak Nouri Het drama dat Abdelhak Nouri in juli van dit jaar trof, verbroederde voor even héél Nederland. Hoe ging het daarna met het kleine Marokkaanse supertalent van Ajax? Hij was in de hele wereld geliefd. Daarom is het zo moeilijk te geloven dat hém dit overkomt fc.4<V v tv momenten n de slaapkamer van Abdelhak Nouri (20) ligt alles er nog precies zo bij, als op de dag dat hij met Ajax op trainingskamp naar Oos tenrijk vertrok. Alsof zijn ouders hem elk moment terug verwach ten en zijn jeugdige onbevangen heid weer bezit neemt van het huis. Maar sinds dat dramatische mo ment in een oefenwedstrijd, toen hij in elkaar zakte en op het veld werd gereanimeerd, ligt Nouri in een zie kenhuis. Zijn hersenen zijn door zuurstoftekort ernstig en blijvend beschadigd. Hij ligt al maanden on veranderd in een laagbewuste toe stand in bed. „Ik vind het heel moeilijk om er over te praten", vertelt vader Moha- med Nouri. „We durven bijna niet zijn kamer in te gaan. We hebben niks veranderd. Alles is nog het zelfde." Vader Nouri oogt vermoeid. Hij slaapt slecht, vertelt hij. Bijna dage lijks pendelt hij heen en weer tussen hun huis in Amsterdam-Geuzenveld en het ziekenhuis waar zijn zoon op een verpleegafdeling ligt. Deze miezerige doordeweekse ochtend is een van de spaarzame mo menten dat Mohamed even thuis is. Vijf maanden geleden, op nagenoeg dezelfde plek, speelde hij de hoofdrol op een iconische foto. Gekleed in een wit overhemd torende hij door het open dak van een witte Mercedes bo ven een menigte van een paar dui zend supporters uit. Met de armen gekruist op zijn borst, zijn betraande gezicht gericht naar de hemel. „Appie houdt van jullie allemaal..." Fanatieke Ajax-supporters ontsta ken vuurwerk en fakkels. Er werd ge zongen, geklapt, gehuild en gebeden. In een kakofonie van geluid liepen de Ajax-spelers door een haag van men sen naar het huis van Nouri. Honderd meter van het huis ligt het voetbalpleintje waar Nouri zich zelf kroonde tot de 'Koning van Geu zenveld'. Nouri de straatvoetballer, het lefgozertje, maar alom geprezen als voorbeeld-Marokkaan. Altijd be leefd, sociaal en vrolijk. Kleine kinde ren uit de buurt lopen huilend op straat. Appie voetbalde nog geregeld met ze. „Hij was in de hele wereld ge liefd", zegt zijn vader. „Daarom is het zo moeilijk te geloven dat juist hém dit overkomt." Zaterdag 8 juli 2017. Het is de laatste dag van het het trainingskamp in het Oostenrijkse skidorp Hippach. Om geven door groene alpenweiden speelt Ajax in het knusse Lindensta- dion een oefenwedstrijd tegen het Duitse Werder Bremen. In de tweede helft stuurt trainer Marcel Keizer Nouri het veld in voor Hakim Ziyech. Werder buigt een 1-0 achterstand om in een 1-2 voor sprong. Het gebeurt na precies 71 minuten en 47 seconden. Zonder een bal of andere speler in de buurt zakt Nouri in elkaar. Daley Sinkgraven gebaart direct dat er verzorging nodig is. 7 seconden later legt de scheids rechter het spel stil. 12 seconden daarna is Ajax-fysiotherapeut Ronald Vermeer bij de speler. Hij tikt op de wangen van Nouri, die op zijn rug ligt en onrustig ademt. Zijn lippen IX 1 V bewegen zachtjes, de ogen lijken weg te draaien. „Ik kan niks meer met mijn benen", zou hij nog hebben ge zegd. Clubarts Don de Winter spoedt zich het veld in. Ze draaien Nouri op zijn rechterzij en proberen zijn inge slikte tong eruit te halen. Voor het eerst is er paniek op de gezichten. Spelers van Werder roepen met arm gebaren om medische hulp. Klaas- Jan Huntelaar geeft aan dat Nouri dreigt te stikken. Eerst komen twee EHBO'ers met een defibrillator (AED) het veld op. Na 3 minuten komt er een brancard. Na ruim 8 minuten komt er een am bulance op het veld en worden in al lerijl schermen om Nouri heen ge plaatst, en wordt een parasol openge klapt. Alle spelers staan inmiddels langs de zijlijn. Verbijsterd, ontredderd. Sommigen slaan vertwijfeld de han den op het hoofd of voor hun gezicht. Anderen vouwen de handen om te bidden. De stilte wordt doorbroken door het geluid van een traumahelikopter die op het veld landt. Nouri wordt overgebracht naar het universiteits ziekenhuis in Innsbruck, de plek waar in 2012 prins Friso in een coma teuze toestand werd opgenomen. Clubarts De Winter informeert de selectie dat de speler door hartritme stoornissen onwel is geraakt. Zijn hart klopt weer, maar de artsen hou den hem in slaap. De familie Nouri vliegt direct naar Oostenrijk. Het voetbalpleintje bij zijn huis, oor spronkelijk vernoemd naar oud-Aja- cied Nigel de Jong, is al snel na het drama omgedoopt tot het 'A. Nouri Plein'. Sindsdien hangt aan het hek achter het doeltje een meterslang spandoek met 'Appie' 4-ever'. Achter het verhaal zaterdag 9 december 2017 GO Het jaar is bijna voorbij. Net voordat het 2018 wordt, belichten onze verslaggevers nog een keer de grote nieuwszaken van 2017. Als hij een voetbal in zijn handen krijgt, glimlacht Appie even Tonny van der Mee Victor Schildkamp -vader Mohamed Nouri £4. Nederland rouwde deze zomer om het leed van Ajax-talent Abdelhak Nouri, die op het veld het bewustzijn verloor en nooit meer wakker werd. vandaag: Nouri maandag: De onafhankelijk heidsstrijd van Catalonië Hoe gaat een ver slaggever te werk bij zo'n gevoelig onderwerp? Victor Schildkamp legt uit. Bekijk de video op onze website De broer van Nouri is enkele dagen later zicht baar aange slagen als hij uit het raam leunt van het huis van de Ajacied. 8 juli 2017: Abdelhak Nouri zakt in elkaar tij dens een oefenwedstrijd tegen Werder Bremen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8