1747 1929 1940 1945 1947 1964 1998 2003 2017 Proeven op mensen 1898 1932-1972 1946 1962 1981 1999 2014 de behandeling van auto-immuunziek- tes. Eerder deed ik onder meer mee aan onderzoeken naar medicijnen voor de behandeling van kanker. Het is altijd heel gezellig en relaxed met de andere proef personen, maar ik doe het vooral als bijverdienste. Ik kijk vooraf goed naar het bedrag dat het oplevert. Ik ben zzp'er - koerier - pak elke klus aan en dit is een leuke bijverdienste. Als het minder dan too euro per dag oplevert, denk ik meestal: laat maar zitten. En daarin ben ik bepaald niet de enige. „Ik ben ooit één man tegengekomen die vertelde dat hij proefpersoon was uit idealisme, dat hij het puur deed om de wetenschap vooruit te helpen. Maar ik weet zeker dat minimaal 95 procent van de mensen het gewoon voor het geld doet. Eén keer had ik het geld echt hard nodig. Ik had destijds een belasting schuld, toen ben ik gericht gaan zoeken naar een onderzoek dat flink wat ople verde. Daardoor was ik van de schuld af én had nog geld voor een reis naar Bali. „Bij de tests die ik onderga, moet ik vaak na het toedienen van een medicijn - ik weet overigens nooit of ik echt een me dicijn krijgt of een placebo - bijvoorbeeld twee uur op een bed liggen. Vervolgens worden wat metingen verricht. In die twee uur mag ik gerust een boek lezen of een praatje maken met de anderen. Natuurlijk worden de deelnemers vooraf goed geïnformeerd over de risico's en eventuele bijwerkingen. Ik ben een ge zonde vijftiger en dat wil ik graag zo hou den. Rugpuncties laat ik om die reden niet toe, dat vind ik te listig. In al die jaren, ik heb inmiddels meegedaan aan dertien langdurige onderzoeken, heb ik me nog nooit beroerd gevoeld nadat ik een medicijn kreeg toegediend." Binnentuin „Wij kunnen alleen onderzoek doen dankzij de bereidwilligheid van deze vrijwilligers", zegt de Leidse hoogleraar Cohen. „Om het ze gemakkelijk te maken, hebben we hier alles onder één dak." Cohen showt in het opvallende, glazen gebouw van het instituut de onderzoeksruimtes, een groot laborato rium, slaapkamers, hotelkamers, recrea tieruimtes en een binnentuin. „Door voortschrijdende techniek, met onder meer horloges, smartphones en apps, kunnen ook steeds meer onderzoeken thuis worden gedaan. Bij een dermatolo gisch onderzoek naar een nieuwe crème of gel bijvoorbeeld kunnen mensen nu al gewoon thuis foto's maken van de aangedane huid en communiceren via een app. Die thuistrials zullen een hoge vlucht nemen, verwacht ik." Dat geldt ook voor onderzoeken bij specifieke doelgroepen, zoals kinderen. „Onderzoeken bij kinderen, zeker met invasieve ingrepen, zullen altijd lastig blijven. Ik heb zelf kinderen en klein kinderen; niemand vindt het leuk als bij jouw kind een slangetje met infuus wordt ingebracht. Maar onderzoek bij zieke kinderen is vaak wel gewenst. We doen nu met het Juliana Kinderzieken huis een proef met wearables, een soort polshorloges, zodat we wel metingen kunnen doen, maar de belasting voor de kinderen zo beperkt mogelijk houden. We werken ook met metingen in speek sel die de moeder zelf kan af nemen." Ethische kwesties Het voorbeeld van onderzoek bij kinde ren gaat ook over ethiek. Wie met grote stappen door de geschiedenis (zie kader) gaat, zal concluderen dat de aandacht voor ethische kwesties rond medicijn- proeven met mensen alleen maar groeit. Cohen: „Ik vind dat we het ethische krachtenveld en het hele proces rond on derzoeken in Nederland nu goed hebben geregeld. Maar er zullen altijd dilemma's zijn. Neem alleen de vergoedingen aan proefpersonen. Als je niks of te weinig betaalt, krijg je niet genoeg vrijwilligers en dus geen goed onderzoek. Als je te veel betaalt, is dat maatschappelijk onaanvaardbaar. Ethische commissies bieden de broodnodige sturing in dat dilemma." Voor zijn inspanningen op de home trainer op de universiteit in Wageningen krijgt Daan van der Maarel in totaal 600 euro. „Een ideaal bijbaantje", vindt hij. „Hoewel ik na dat uur fietsen behoorlijk uitgeput ben. En nee, het is niet handig om te gaan fietsen als je de nacht ervoor een flink feest hebt gehad. Ik houd er met mijn voeding wel rekening mee dat ik moet gaan sporten." Voor Joppe Oosterbaan leverde zijn deelname aan tests ook een prachtige bonus op. „Ik heb er mijn vriendin leren kennen. Zij werkte bij het onderzoeks instituut, ik was proefpersoon." 41 Joppe Oosterbaan wil om privéredenen niet met zijn echte naam in de krant. James Lind test 6 gang bare behandelingen, waaronder toedienen van citroensap, op 12 zee lieden met scheurbuik. Arts Albert Neisser be smet zonder toestemming prostituees met syfilis. Werner Forssmann voert bij zichzelf via een ader een katheter in richting zijn hart. Syfilisexperimenten bij 400 arme Afro-Amerika- nen in Tuskegee (VS). Nazi-experimenten op gevangenen in concentra tiekampen. In Mantsjoerije doet de Japanse eenheid 731 gruwelijke proeven met biologische wapens op Chinese gevangenen. Proces in Neurenberg tegen 23 nazi-artsen. Neurenberg Code. Eerste internationale standaard om proefpersonen te beschermen. Zoals: 'Niet experimenteren als je er bij voorbaat vanuit kunt gaan dat mensen overlij den of er een handicap aan overhouden.' Schandaal rond arts Chester Southam, die in New York 22 ouderen injecteert met levende kankercellen om te zien hoe hun lichaam reageert. Helsinki-verklaring: welzijn van mensen is belangrijker dan de belangen van we tenschap en samenleving. Common Rule (VS). Regels voor medisch en gedragsonderzoek waarin ethische commissies worden ingesteld. Nederland: Wet medisch- wetenschappelijk onder zoek met mensen (WMO). Instelling van de Centrale Commissie Mensgebon den Onderzoek. Voert de WMO uit. Artseneed wordt in gevoerd in Nederland. Die vervangt de eed van Hippocrates. EU-verordening klinische proeven met geneesmid delen (wordt eind 2018 van kracht). Wetswijziging WMO: kinderen vanaf 16 jaar - was 18 jaar - mogen zelf beslissen over deelname aan medisch-weten- schappelijk onderzoek. BRON: CAHIER 'PROEVEN MET MENSEN, VAN WANTOESTANDEN TOT GEÏNFORMEERDE TOESTEMMING' 221 zaterdag 9 december 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 86