FLEXIBEL ZIJN BETEKENT DAT JE GROEIT EN JE STAANDE HOUDT Column David en Arjan van 365dagensuccesvol.nl hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. et is al 150 jaar geleden dat Charles Darwin en anderen begonnen te beweren dat er één ding is waardoor sommige soorten overleven - en andere soorten niet. Ze noemden dat de survival of the fittest: wie zich het beste kan aan passen, overleeft. In 2017 is dat meer waar dan ooit. Jezelf kunnen veranderen is een fundamentele vaardigheid. Het maakt je flexibel, het zorgt dat je groeit en het zorgt dat je jezelf staande houdt in een snel veranderende wereld. Maar hoe komt het dat we daar zo weinig over leren? En hoe doe je dat eigenlijk, jezelf veranderen? Het blijkt zo te zijn dat als je op een ontspannen manier iets wilt veranderen in je leven, je slechts drie dingen nodig hebt. Het eerste is een goed rolmodel om van af te kijken. Dat kan een artiest, top sporter of ondernemer zijn, maar ook je grootvader of beste vriendin. Het mooie van een rolmodel is dat je niet alles zelf hoeft te bedenken: je kijkt gewoon naar hoe een ander iets doet en dat doe je op jouw manier na. Je hoeft gelukkig niet elke fout zelf te maken. Het tweede is een sociale omgeving die je steunt. De meeste mensen die iets wil len veranderen in hun leven, ervaren het tegenovergestelde. Ze horen dingen als 'zou je dat nou wel doen?'of'is dat wel wat voor jou?' Hoewel het vaak liefdevol is bedoeld, beschermt die omgeving je daarmee niet alleen tegen de kans dat iets mislukt, maar ook tegen de kans dat het lukt. Daarom heb je een omgeving nodig die gelooft in jouw dromen, zelfs als je dat zelf soms niet meer doet. Het derde dat je nodig hebt is een ritme: als je elke dag een heel klein stapje zet, heb je nooit discipline nodig. Je kunt beter ergens een nieuwe gewoonte van maken dan steeds maar werken aan een nieuwe doorbraak of revolutie. Verande ring mag best traag gaan - dan is het vaak duurzamer. Jammer genoeg leren kinderen in de eerste jaren van hun leven die dingen niet. Ze hebben geen invloed op hun om geving en hun ritme en slechts een heel beperkte keuze tussen rolmodellen. Als ze geluk hebben, hebben ze een ouder thuis of staat er een onderwijzer voor hun klas die precies dat doet, maar vaak lukt dit ook niet. Nergens leren kinderen om hun leven en zichzelf ontspannen te veranderen. En als je nergens leert om keuzes te maken die goed voor je zijn, is het dan vreemd dat je twintig jaar later terechtkomt in een echtscheiding, depressie of burn-out? Gelukkig is er goed nieuws over die drie verander- dingen: als je er pas vandaag mee begint, werkt het ook. <1 Elke dag een stap is beter dan discipline

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 83