Onderzoeksteam MH17 identificeert stem van verdachte 4 dgn Duitsland**** 7 Filipijns leger voert oorlog tegen terreur www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg Het journalistieke burgernetwerk Bellingcat nam geluidsopnamen die zijn verstrekt door onderzoekers van de MHi7-ramp onder de loep. Er ontstond een vermoeden dat de stem van generaal Tkatsjov te horen zou zijn. Daarom haalde de Russi sche website The Insider de gene raal over een interview te geven, zo dat zijn stem kon worden vergele ken met de geluidsopname van het Joint Investigation Team (JIT), dat onderzoek doet naar de MH17- ramp. Er bleek een match en dat is een overwinning, zegt een van de bur geronderzoekers van Bellingcat. „Het is de eerste keer dat we een verdachte hebben kunnen identifi ceren die nog zo actiefis in het Rus sische leger. Dat is een belangrijke ontdekking" Het JIT reageert geïnteresseerd op de bevindingen van Bellingcat. „We hebben er met veel belangstelling kennis van genomen", meldt het Openbaar Ministerie namens de onderzoekers. Het JIT deed een op roep om mensen mee te laten luis teren naar de geluidsopnames om de mensen die erop te horen zijn te kunnen iden tificeren. De Russische generaal staat bekend onder de codenaam 'Delfin'. Op dit moment zoekt Bellingcat nog naar een tweede ver dachte met de codenaam 'Orion'. „We hebben een aanknopings punt, ook al is het een inge wikkelde zoek tocht." De geluidsop names die Bellingcat gebruikte, zijn op hun website te vinden. De on derzoekers die erbij zijn betrokken, beten zich vast in de MHi7-ramp, om daders te kunnen identificeren. Door het neerhalen van het toestel van Malaysia Airlines boven Oe kraïne kwamen alle 298 inzitten den om het leven. Het internationale onderzoeks team maakte deze zomer al bekend 'zonder enige twijfel' te weten dat vlucht MH17 is neergehaald door een Buk-raket, afgevuurd vanuit re- bellengebied in Oost-Oekraïne. De raket was een dag eerder aangele verd vanuit Rusland. Deze conclu sie trok het JIT op basis van een half miljoen video's en foto's, duizen den afgeluisterde telefoongesprek- ken, 1.448 brokstukken van het toe stel, resten van de Buk-raket, satel- lietbeelden en gesprekken met zo'n 200 getuigen. Het gebruikte wapen is een Buk- raket van het type 9M38 en blijkt af komstig uit Rusland. De lanceerin- stallatie is een dag voor de ramp vanuit Rusland naar Oost-Oekraïne gebracht. Vermoedelijk wil den rebellen de raket inzet ten tegen Oekraïense ge vechtsvliegtuigen. Het team wilde in september nog niet de vinger naar Rusland wij zen. Daarvoor moest eerst meer zicht zijn op de daders. Rusland houdt vol dat er nog nooit Rus sische luchtafweersyste- men de grens met Oe kraïne zijn gepasseerd. Het onderzoek is vol- \gens Rusland niet ob jectief. Het Filipijnse leger begint een grootscheeps offensief om zeven ontvoerde buitenlanders, onder wie Nederlander Ewold Horn, te bevrijden. Het leger gelooft dat hij nog in leven is. Prioriteit De zoektocht naar Hom en de andere gijzelaars behoorde lang niet tot de prioriteiten van de Filipijnse regering. De gijzelaars bevinden zich in een ei landengroep in het uiterste zuiden van de Filipijnen, ruim 1.000 kilome ter verwijderd van hoofdstad Manilla. De bevolking is er overwegend islami tisch, in tegenstelling tot de rest van het land. Maar de aandacht voor het gebied is dit jaar een stuk groter geworden na de felle opmars van moslimterroristen in de regio. Abu Sayyaf en een tweede beweging, Maute, namen in mei zelfs de stad Malawi in. De omstreden pre sident Duterte kondigde een totale oorlog tegen de terreurgroepen aan en voegde de daad bij het woord: het leger verdreef de terroristen uit de stad. Bij de gevechten kwamen meer dan 1.000 mensen om. Sindsdien is de strijd tegen de ter reurgroepen in het zuiden van het land een van Dutertes prioriteiten. Vorige week bracht hij nog een verras- singsbezoek aan het vaak genegeerde gebied, om de militairen daar een hart onder de riem te steken. Duterte be loofde ze een flinke loonsverhoging en zei hen alles te willen geven om de terroristen te verslaan. „Als je een pro bleem hebt, bel me dan", zei de presi dent tegen de militairen. Ontvoerd Ewold Horn, een gerespecteerd vogel kenner en -liefhebber, verdween in 2012 tijdens zijn zoektocht naar een bijzondere vogel op het eilandje Tawi- Tawi. Hij werd ontvoerd samen met een Zwitserse vriend en collega. Die wist in 2014 te ontsnappen, waarbij hij zijn Nederlandse vriend moest ach terlaten. Begin dit jaar zei een woordvoerder van de lokale legereenheid tegen deze krant dat Ewold Horn waarschijnlijk nog in leven is: informanten van het leger zouden hem in december 2016 twee keer gezien hebben op het ei land waar hij gevangen wordt ge houden. Het Nederlandse mi nisterie van Buitenlandse Zaken wil geen uitlatingen doen over de zoektocht naar de Nederlan der. „Maar ontvoeringen hebben bij ons altijd de hoogste priori teit", aldus een woordvoerder. Ewold Hom uit het Groningse dorpje Termunten werd op 1 februari 2012 ontvoerd door leden van terreurgroep Abu Sayyaf. Sindsdien is niets meer van hem vernomen. Het Filipijnse le ger zegt nu een poging te willen doen om de beweging op de eilandengroep Sulu de nekslag toe te dienen en zeven ontvoerde buitenlanders te bevrijden. Daarvoor worden elf bataljons op de eilandengroep gevestigd, met in totaal 5.500 militairen. Zij krijgen als voor naamste taak het opsporen van de naar schatting 400 nog actieve leden en het bevrijden van hun gijzelaars. „We winnen terrein op de bandie ten en ze worden steeds wanhopiger", zei Cirilito Sobejana, hoofd van de le gereenheid in de provincie Sulu, tegen lokale journalisten. Volgens Sobejana heeft Abu Sayyaf nu nog elf gijzelaars in handen, van wie zeven buitenlan ders. „Een Nederlander, een Vietna mees en vijf Indonesiërs", aldus Sobe jana. Het aantal gijzelaars lag begin dit jaar nog een stuk hoger. „Het leger boekt duidelijk vooruitgang", zegt lo kale journalist Roel Pareno, die de strijd tegen Abu Sayyaf al jaren volgt. „Dit jaar zijn veel gijzelaars bevrijd en veel Abu Sayyaf-strijders zijn gedood of opgepakt. De legertop is optimisti scher dan voorheen en gelooft dat Ewold Horn nog in leven is." We winnen terrein op de bandieten en ze worden steeds wanhopiger 3 dgn Lochem diner 3 dgn bij Maastricht zaterdag 9 december 2017 Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting GO De Russische generaal Nikolaj Fjodorovitsj Tkatsjov is mogelijk een van de militairen die wordt gezocht door het MH17-onder- zoeksteam. Tot die conclusie komt onderzoekscollectief Bel- lingcat. Carla van der Wal Rijswijk/Londen Bij het neer halen van het toestel van Malaysia Air lines kwamen alle 298 inzit tenden om. Russische gene raal Tkatsjov. I FOTO BELLINGCAT Het aantal militairen dat wordt ingezet om terreurgroepen te stoppen loopt op tot 5.500. fotoafp Nieuwe hoop voor gijzelaars Peter Groenendijk Manilla/Rotterdam —Cirilito Sobejana, hoofd legereenheid Sulu T Ewold Horn werd in 2012 ontvoerd, fotoafp 3 nachten in 4* Hotel Dampfmühle (7,9) 3 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren, wifi, gebruik van sauna en fitness Aankomsten t/m maart. Betaal pas bij aankomst! 4* Hampshire 't Hof van Gelre (8,4) 4* Eurotel Lanaken (8,0) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt lx diner (lounge gerecht) wq Gratis wifi en zwemmen m, q Gratis wifi en zwemmen Kerstmarkt t/m l januari HV» Net over de grens nabij Düsseldorf, Duisburg en de bekende Oranje fietsroute!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7