HOE KAN HET DAT WE EEN KIND KUNNEN MAKEN, DAT DE SEIZOENEN ZO MOOI ZIJN?' Amsterdamse grachtje. Maar de volgende ochtend werd ik zenuwachtig wakker en dacht ik: daar moet ik wonen. Ik belde de makelaar en kon dezelfde dag komen kij ken. Ik had mijn auto uitgeleend, dus heb ik zo'n Greenwheels-wagentje gehuurd, zo'n lelijke. Die altijd rood zijn, terwijl ze Greenwheels heten, maar goed. Bij dit huis werd ik gewoonweg draaierig, hier moest ik zijn. En dan komt het levens motto van mijn vader, dat ik heb overge nomen, om de hoek kijken: als je het wilt, doe het dan. Dus ik heb het gekocht." Inez van Oord was de jongste thuis, in Burgh-Haamstede, Zeeland. Haar ouders kregen eerst drie jongens, daarna drie dochters. Pa was baggeraar, uit het beroemde baggergeslacht Van Oord. Moeder bleef thuis. „Een heel creatieve vrouw, zij heeft me geleerd het kleine te zien. Bloemetjes in vaasjes, plantjes mooi in de tuin, ze had zo in een Engelse cottage kunnen wonen. Mijn vader was meer van de grote gebaren, het grote verhaal. Een prachtcombinatie. Ik vind 'dankbaar' een vreselijk christelijk woord, maar ik ben echt dankbaar voor mijn lief devolle jeugd." Ze ging op zondag met haar ouders mee naar de gereformeerde kerk. „Maar ik luisterde niet naar wat er werd gezegd, dacht alleen maar aan een schaakbord. Dan zat ik in de bank en dacht: als ik een universum; het is allemaal niet zichtbaar. Dat noemen sommige mensen zweverig. Maar feitelijk is meer dan de helft van ons doen en laten niet zichtbaar. Alles wat jij denkt nu je me aankijkt, zie ik niet. We houden zo vast aan wat we zien, daar ver trouwen we op. Maar onze levens worden beheerst door het onzichtbare. Door wat je voelt, of je liefde hebt of niet, of je liefde kunt geven. Als je het leven zou verdelen in een cirkel is de ene helft wel zichtbaar en de andere niet. Maar het is wel één geheel." „Ik voer geen zweverige gesprekken." „Anderen nooit, maar die mensen wel. Als ze horen dat ik Happinez heb opge richt, noemen ze dat wel vaak een zweef- blad." „Wat is zweven, dat moeten we eerst even afspreken. Voor mij betekent zwe ven dat je je niet bewust bent van wat je doet, dat je maar wat aanrommelt. Elke dag in de file naar je werk staan, terwijl je denkt: ik wil dit niet, ik wil dit niet, ik wil dit niet. Ben je dan bewust bezig? Dat zou ik zweven noemen. Dat je ongeluk kig bent in wat je doet, dat je eigenlijk je hele leven ontkent. Dan sta je niet stevig in je schoenen." Inez van Oord (59) weet alles van levens cirkels, als auteur van het boek Als jouw leven een cirkel is, waar sta je dan? Dinsdag verschijnt haar tweede boek, Rebible: een spirituele vertaling van de Bijbel die ze schreef samen met haar broer Jos, theo loog en predikant. Vooral hier werkte ze eraan, in haar prachtige vrijstaande woning aan de Vecht, op de grens van Utrecht en Noord-Holland. Achter de glasrijke villa, met strakke inrichting, ligt de Loenderveense Plas. Twee eenden jagen elkaar op, een reiger is net vertrok ken met onbekende bestemming, een roodborstje kijkt vanuit een boom nieuwsgierig toe, een voorbij tuffende fuut zorgt voor de enige deining op het verder gladde water. Zachtjes zegt Van Oord, turend over de waterpartij: „Dit is dé plek. Ik kan me geen betere plek om te wonen voorstel len. Maar ja, jij ook niet, denk ik." En later in het gesprek: „Ik woon in mijn droom. Dat is toch een mooi verhaal? Door trouw te blijven aan mijn gevoel word ik nu zo beloond. Prachtig." Van Oord bedoelt: door het ongeloof lijke succes van het door haar bedachte spirituele maandblad Happinez (let op de woordgrap) en de geslaagde verkoop van die formule kon Van Oord zich deze villa veroorloven. Bij de aankoop van dit huis vertrouwde ze, zoals in haar hele leven, louter op haar gevoel. „Ik wandelde hier regelmatig langs met een vriendin die verderop woont. Elke keer bleef ik bij dit huis stilstaan. Toen fietste zij er een keer langs terwijl een makelaar een te koop-bord in de tuin plaatste. Ze belde me: je moet nü bezich tigen. Nee, zei ik, ik woon prima aan mijn „Misschien zeggen mensen dat die vin den dat je alles wetenschappelijk moet kunnen bewijzen. God, de kosmos, het Wordt dit een vaag, zweverig gesprek? Denkt u dat mensen die u niet kennen dat vaak denken? Hoe reageert u dan? Toch is het imago van Happinez, met verhalen en foto's over yoga, oergevoelens, goeroes en levens cirkels, juist behoorlijk zweverig. 101 zaterdag 9 december 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 74