Hackers kunnen sluizen openzetten 5 Verbazing over onkunde Britten in brexit-onderhandelingen Welke relatie krijgt het Verenigd Koninkrijk straks met Europa? Zo als met Canada, een vrijhandelsre latie? Of zoals met Noorwegen of Zwitserland, die niet bij de Unie horen maar wel veel wetten en re gels hebben overgenomen? Of zoiets als met Korea? Europees top onderhandelaar Michel Barnier, gisteren hardop denkend, liet na het noemen van dit laatste land een kleine pauze vallen. Toen, onder hi lariteit: „Ik bedoel: Zuid-Korea." Het was natuurlijk een grapje, maar even lag de suggestie op tafel dat de EU-landen die decennialang lang lief en leed met elkaar deelden elkaar straks met kruisraketten be stoken. Als het aan Barnier ligt, krij gen de Britten op basis van de eisen die zij zelf hebben geformuleerd straks een handelsverdrag met Eu ropa zoals Europa dat nu heeft met Canada. Het zegt iets over de gigantische klus die de onderhandelaars wacht. Over de vrijhandel met Canada is zeven jaar onderhandeld. Londen mag straks 38 afzonderlijke han delsverdragen gaan afsluiten met landen waarmee Brussel nu al ak koorden heeft. Elk koppel dat besluit uiteen te gaan, denkt ondanks de emoties, even na over wat er moet gebeuren met de kinderen, de hond, de hypo theek, de alimentatie. Maar niet de Britse regering, verantwoordelijk voor bijna 65 miljoen mensen. Achttien maanden na het Brexit- referendum moest minister David Davis deze week toegeven dat er geen zicht is op de financiële en economische consequenties: er is gewoon niet over nagedacht. Onderhandelaars in Brussel zijn dag na dag verbijsterd over de on wetendheid en onkunde binnen de Britse overheid. Het verklaart waarom de overeenkomst van gis teren over de grens tussen Noord- Ierland en Ierland nog steeds een keizer zonder kleren is. Brussel is blij dat er geen 'harde' fysieke grens komt, maar hoe Lon den denkt een grens zonder slag bomen en douanehokjes tegelijk t De regering in Londen zal met 38 landen afzonderlijke handelsverdragen moeten afsluiten open en dicht te kunnen houden, is de Europeanen een raadsel. Te kenend voor de kwaliteit van de Britse voorbereiding: May zat maandag al bij Commissievoorzit ter Juncker aan de lunch toen haar zaktelefoontje afging en ze uit Du blin hoorde dat ze toch beter nog maar even geen akkoord kon slui ten als ze premier wilde blijven. 'Maar nu', aldus Juncker gisteren ietwat vilein, May naast hem, 'heeft ze wel de steun van haar re gering'. Dat is waar Brussel en Londen nu staan: een ingewikkeld akkoord over de rechten van de bijna 5 mil joen 'uitwonende' Britten en Euro peanen, een financieel scheidings akkoord dat de Britten veel meer gaat kosten dan ze dachten en on duidelijkheid over de grens tussen Ierland en Noord-Ierland. „Onder May verlaten we Europa alleen in naam", klaagde Arron Banks, boeg beeld voor het vertrek uit de EU. Hij voorziet een revolte binnen haar conservatieve partij. „Als er nog ie mand is met eergevoel, roepen we die op een strijd om het partijlei derschap in gang te zetten." 534 dagen na het Brexit-referen- dum en 477 dagen voordat de deur achter de Britten in het slot valt, be ginnen de lastige gesprekken over een toekomstig partnerschap. Lan den die veel handel drijven met het Verenigd Koninkrijk zullen eerder bereid zijn om concessies aan de Britten te doen dan landen met een wat lossere band met Londen. Donald Tusk, voorzitter van de Europese Raad, zag 'm gisteren al aankomen: „Een scheiding is zwaar, een scheiding waarbij nieuwe partners in het spel zijn, nog veel zwaarder. Het moeilijkste komt nog." DEN HAAG Sluizen en gemalen lopen nog altijd het gevaar te wor den gehackt. Dat komt doordat wa terschappen de cyberbeveiliging niet op orde hebben. De beveili gingssoftware wordt doorgaans maar vijf jaar lang bijgewerkt. En dat terwijl de computersystemen om de waterwerken te bedienen tot 30 jaar lang meegaan. Dat blijkt uit een onderzoek van het blad Bin nenlands Bestuur. Zonder updates groeit het gevaar, want hackers blijven zoeken naar kwetsbaarheden in systemen. Wie een sluis of een gemaal hackt, kan bijvoorbeeld deuren openzetten of sluiten en het water dus tegenhou den of juist laten wegstromen. De Unie van Waterschappen zegt in een reactie dat het 'inderdaad voorkomt dat software eerder ver loopt dan de levensduur van een systeem', maar dat er dan voor zorgsmaatregelen zijn, zoals het uitschakelen van overbodige func ties. De unie voegt er aan toe dat le veranciers en waterschappen druk bezig zijn met veiligheid en dat er altijd systemen zijn om op terug te vallen. „Sluizen en stuwen zijn ook altijd nog met de hand te bedienen. En je kunt nooit helemaal veilig zijn, je weet nooit wat er kan ge- Sluizen en stuwen zijn ook nog altijd met de hand te bedienen beuren", aldus een woordvoerster. Over de cyberbeveiliging van ge meenten en waterschappen wordt al langer geklaagd. Onder meer door slechte wacht woorden blijken rioolgemalen en sluizen bijvoorbeeld gemakkelijk van afstand te bedienen. „De economie en onze welvaart zijn afhankelijk van een goed wer kende infrastructuur. Producten moeten vrij over de weg, het water en het spoor hun weg vinden", re ageert ondernemersvereniging Evofenedex. „De hack van een con- tainerterminal in de haven van Rotterdam, eerder dit jaar, toont dat belang aan. Die hack kostte het Ne derlandse bedrijfsleven tientallen miljoenen euro's aan vertragings- en productieschade." Niet extra naar arts na zelftest Weer lid van congres weg Had gemeente homolijsten? zaterdag 9 december 2017 GO Het moeilijkste komt nog Topoverleg tussen de Britse premier Theresa May en EU-voorzitter Juncker (tegenover haar), fotoap Het Verenigd Koninkrijk en de Europese Unie hebben gisteren de voorlopige scheidingspapie ren getekend. Nu moeten ze het hebben over de kinderen, de ali mentatie en de inboedel. Dat le vert geheid ruzie op. Frans Boogaard Gerben van 't Hof Brussel Software van gemalen en sluizen is zwak beveiligd, fotoanp —Unie van Waterschappen UTRECHT Mensen die thuis bijvoorbeeld hun bloeddruk, cholesterol of bloedsuiker meten, gaan niet vaker naar de huisarts dan mensen die dat nooit doen. Ook consumenten die een zogeheten body scan laten maken zien de huisarts niet vaker dan mensen die dat niet doen. Dat zegt gezondheidsinsti tuut Nivel. In de reguliere gezondheidszorg bestaat scepsis over health checks en meer in het bijzonder bodyscans. Het zou leiden tot ongerustheid bij patiën ten en hogere zorgkosten, zo waarschuwde artsenor ganisatie KNMG in 2015. WASHINGTON Het Ameri kaanse congreslid Trent Franks heeft aangekondigd dat hij zal terugtreden. De Republikeinse afgevaar digde uit Arizona stapt op na klachten van twee me dewerkers over grensover schrijdend gedrag. Hij zou medewerkers hebben ge vraagd of zij draagmoeder wilden zijn. De 60-jarige af gevaardigde ontkende gis teren dat hij de vrouwen fy siek geïntimideerd zou hebben. Hij zal eind januari terugtreden. Hij is de derde Amerikaanse politicus in een week tijd die opstapt. Eerder stapten de Demo craten Al Franken en John Conyers af na beschuldi gingen. DEN HAAG Het kabinet laat onderzoeken of er in het verleden meer gemeenten lijsten hebben bijgehouden van afgewezen homosek suele sollicitanten. Vorige week meldde het Stadsar chief Amsterdam dat daar tussen 1950 en 1958 der gelijke lijsten zijn bijgehou den. „Het onderzoek moet uitwijzen of er sprake is ge weest van systematisch discrimineren op grond van seksuele geaardheid bij overheidswerkgevers" aldus ministers Kajsa Ol- longren van Binnenlandse Zaken en Ingrid van En gelshoven van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap in een verklaring. Het COC heeft aangedron gen op nieuw onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5