WEER EVEN THUIS 19 Jules van Lierde is de zoon van de melkboer in I Jzendijke. Vanaf zijn vierde hielp hij lege flessen sorteren. De zuivelwinkel in de Walstraat was een trefpunt: „We wisten alles van elkaar." We lopen de Walstraat van IJzendijke in. Daar, dat woonhuis op num mer 6, dat was de win kel. Hier de deur, daar de etalage. Jules van Lierde herinnert zich de zuivelwinkel van zijn ouders. Hij is van 1966, dus zijn bewuste jaren be ginnen rond 1970. Het was echt een andere tijd, herinnert hij zich: „De winkel was de zoete inval." Vader Herman ging elke dag op ronde, zoals dat heette. Met zijn be stelwagen trok hij de polder in, tot aan Philippine en Waterlandkerkje, om boeren en buitenlui van zijn zui vel te voorzien. Bij de aanstaande ge boorte van Jules dacht vader Herman dat het zo'n vaart niet zou lopen. Hij kwam van een boerderij en had erva ring met koeien. Maar Jules was een vlotte, de melkboer moest zijn ronde in de polder afbreken. Eigenlijk had den zijn ouders hem Pieter willen noemen. De huisarts, die de nieuwe IJzendijkenaar ter wereld hielp, vond dat geen goed idee: de jongen moest maar naar zijn opa worden genoemd. Zo werd het Jules. „Ik ben er eigenlijk wel trots op", zegt Jules nu, „mijn opa was best bekend in het dorp, ik lijk op hem, hij was veehandelaar en had nog in de Eerste Wereldoorlog gevochten." Jules van Lierde woont nu in Bres- kens. Getrouwd, twee dochters, hij is calculator bij Woongoed Zeeuws- Vlaanderen. De eerste helft van zijn leven is voor hem IJzendijke. Zijn ou ders Herman en Heieen van Lierde hadden er veertig jaar hun zuivel winkel 'Petit Paris'. Karine is de ou dere zus van Jules. Zij hielp in de winkel en in het huishouden. Melk, boter, kaas, eieren, maar ook fris dranken, bier, het was een echte buurtwinkel. En zo als dat met mid denstandskinderen ging, werd ook Jules van jongs af aan ingeschakeld. Jong, dat wil zeggen: „Vanaf een jaar of 4 mocht ik flessen helpen sorteren. De lege melkflessen bij elkaar, fris drank, bier. Toen ik wat groter en sterker was sjouwde ik met kratten in de aan het huis gebouwde schuur. Mijn vader had daar een geluidsin stallatie met lp's van Fats Domino en Elvis Presley. Het was erg leuk om op de maat van de muziek bezig te zijn. Later liet ik er mijn eigen muziek klinken, U2 en Simple Minds." De schuur was voorzien van losse plafondplaten van zachtboard. Voor Jules werd het een sport om zo hoog te springen, dat hij met zijn hoofd net zo'n plafondplaat opwipte. De sprongkracht kwam hem als centrale verdediger van het voetbalteam IJzendijke goed van pas. Jules Ka bas werd hij genoemd, naar de in die jaren populaire Vlaamse charmezan ger. Hoge ballen waren voor hem. Peet de Smet was de bakker in de straat. Sjors de Coussemaker de sla ger. Iedereen kwam bij iedereen over de vloer. Jules: „We hadden geen in ternet, maar we wisten alles van el kaar." Tieke Slagerszoon Frank was verstandelijk gehandicapt. Hij kwam elke dag een keer of drie buurten. Met zijn spraak gebrek zorgde hij voor taalvernieu wing: „Frank kon geen IJzendijke zeggen. Hij zei altijd Tieke. Dat werd overgenomen, iedereen heeft het nu nog steeds over Tieke, er is zelfs een liedje over gemaakt. Maar niemand weet nog dat Frank de basis heeft ge legd." Zo waren er meer vaste gasten. Dwerg Arjoantje werkte bij Drukke rij Bevin aan de overkant van de straat. „Hij kwam vaak tussen de middag om onze telefoon te gebrui ken. We hadden een bakelieten toe stel dat in de gang hing. Ik haalde dan een huishoudtrapje voor hem, anders kon hij er niet bij." Levendig, gezellig, gemoedelijk: Jules koestert warme herinneringen. Zijn vader kon zingen, nostalgische liedjes als 'Rode rozen' en 'Purperen hei'. Bij de opening van de folkloristi sche dag zingt hij nog altijd het Zeeuws-Vlaamse volkslied. Bakker Peet de Smet speelde mondharmo nica. Op bruiloften en partijen waren ze welkom als het duo 'Melkbrood'. Mijn opa was bekend in het dorp. Ik lijk op hem, hij was veehandelaar zaterdag 9 december 2017 GO Onze winkel was de zoete inval Jan van Damme Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. Jules van Lierde in de Walstraat in IJzendijke, waar de zuivelwinkel was. fotocamileschelstraete Jules met sporttas, toen hij een jaar of elf was. -Jules van Lierde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55