Menu O 0 0 Het mes moet voor je werken MARGOT 17 Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week overeten en drinken in Zeeland Afgelopen week stond er in de krant dat er voor de kerstdagen in de restaurants al bijna geen plaatsen meer te reserveren zijn. Oeps, en het is nog maar begin december. Ik kan me voorstellen dat er bij veel mensen stress ontstaat over de komende kerstdagen en over het menu. Toch hoeft het allemaal niet zo heel inge wikkeld te zijn. Een goede vriendin maakt al ja renlang gewoon boerenkool stamppot met een goede rookworst, zelfgemaakt door de plaatse lijke slager. Vooraf serveert ze een grote plank met diverse hapjes. Plakken ham, gerookt en rauw, diverse soorten Zeeuwse kaas, wat augur ken en zilveruitjes en erbij goed brood. Nu trou wens helemaal in, zo'n plank. Allemaal niet heel ingewikkeld en vrij makkelijk klaar te maken en in te kopen. Een andere vriendin maakte vorig jaar een pompoensoep vooraf, een pasta met een romige saus met diverse gegrillde groenten van het seizoen als hoofdgerecht, en als toetje een aangeklede koffie met bonbons en een glaasje li keur. Ook erg lekker. Dit jaar ben ik thuis aan de beurt om het kerstdiner te bereiden. Volgens mij zit de succesfactor vooral in het op tijd beginnen. En al wil ik het niet ingewikkeld maken en wil ik ontspannen in de keuken staan, ik wil wel wat bijzonders. Dus probeer ik regelmatig wat uit. Zoals deze nieuwste ontdekking; appelmoes met sinaasappel. Schil t kg. appels, ontdoe ze van de klokhuizen en snij ze in kleine stukjes. Laat een klont roomboter smelten in een pan en laat de appelstukjes daar langzaam in garen. Pers een si naasappel uit en giet het sap bij de appel, samen met wat geraspte sinaasappelschil en kaneel. Even fijn stampen en klaar. Heerlijk bijgerecht. Nu de rest nog! menu begint met een amuse: een verleidelijk zwaardvisrolletje gevuld met een mousse van gerookte zalm en daarnaast preskop die ge tooid is met kwarteleitjes. De combinatie kan, maar na de zalm smaakt de preskop wat ti mide. We happen daarna in een fijne kromme oester (vier nullen) en dun gesneden coquilles met een zachte dressing van buddhafinger tobiko en crème van avocado waarin van ons - kniesoren als we zijn - een tikje meer zuur mag. Daarna niets dan lof. De vissoep bevat zeebaars (op de huid) en zalige zilte mossel tjes die zwemmen in een groene en met crème fraïche gemonteerde kruidenbouillon. Gulzig lepelen we die op. De malse brandgrans ('wild geschoten') is het topstuk van het menu. De filigraan getran cheerde gans is mooi rood-rosé gebakken. Hij torst een superbe plak eendelever en rust op een dunne schijf knolselder waaronder aard appelpuree en fantastische rode kool schuil gaan. Ernaast liggen een quenelle van cantha rellen en een bitterbal van ganzenbout. Om je vingers bij af te likken, om maar te zwijgen van de rijke wildjus. Eten als God in Frankrijk? Het bestaat in Moriaanshoofd. De uitsmijter mag er ook zijn. Opmaaktech- nisch is het modern art. Maar goed, we zetten de lepel in het bouwwerk dat bestaat uit par fait van passievrucht, omringd door gelei van papaja, buthakruiden, drakenfruit, geslagen crème fraïche, een krokantje en een luchtige meringue. Geciviliseerd fris en fruitig. Bij de koffie verschijnen zelfgebakken koekjes en bij de thee een set zandlopertjes zodat je de 'trek- tijd' zelf kunt bepalen. Veel oog voor detail hier. Maar belangrijker nog: de chef heeft onze confïance gewonnen. Complètement! Voorgerecht Hoofdgerecht Nagerecht Bediening Ambiance Prijs kwaliteit En al wil ik het niet ingewikkeld maken en wil ik ontspannen in de keuken staan, ik wel wat bijzonders. Dus probeer ik regelmatig wat uit MIDDELBURG Edwin Vinke staat komend jaar 25 jaar in de keuken van de Kromme Water gang in Slijkplaat. Inmiddels hebben hij en zijn vrouw Blan che er een tweesterrenrestaurant van gemaakt. Dat gaan ze van het voorjaar uitgebreid vieren in het CCXL theater in Vlissingen. Maar in zijn restaurant had hij onlangs ook een klein feestje. Vinke is namelijk een jaar bezig geweest met het meedenken en ontwikkelen van een nieuwe collectie visfïleermessen voor Robert Herder uit Solingen. Die presenteerde hij vol trots. „Voor mij is koken een passie, iets wat uit je hart komt. De liefde voor het product staat daarbij cen traal. En goed materiaal, zoals een mes is daarbij belangrijk. Je moet het mes voor je laten werken", vertelt hij met zijn Zeeuws- Vlaamse tongval, terwijl hij een kabeljauw fileert. „Veel messen zijn te zwaar, ik zocht juist mes sen die makkelijk in de hand lig gen." Tijdens het ontwikkelproces probeerde hij verschillende ver- sies uit en nu zijn er vier ver schillende visfïleermessen op de markt. Hij geeft meteen maar een re cept met de vis. Neem 800 gr. kabeljauwfilet, snij deze in vier gelijke stukken en laat een half uurtje in het pe- kelbadje van 1 liter water en 60 gr. zeezout liggen. Leg ze in een overschaal en voeg er 2 grote preien, grof gesneden, 3 eetl. ge hakte kervel, 1/2 theel. fijngema len kamillebloemen, 1 dl. vis bouillon, roomboter en zeezout aan toe en laat alles plm. 25 min. onder bakpapier in de oven ga ren op too C. Lekker bij aardap pelpuree van Zeeuwse aardappe len. BEOORDELING zaterdag 9 december 2017 GO Hoe zit het met de gans? (Prijs/kwaliteit telt dubbel) Edwin Vinke met een kabeljauw, fotocamileschelstraete polder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53