u Ifc 20% korting 8 Expositie twee kunstenaars bij CBK Zeeland in Middelburg 'Toolboxes and territories' is de titel van de tentoonstelling van Tijl Orlando Frijns en Margré Steensma bij CBK Zeeland. Over kunstenaarschap en mens-zijn. naarschap en ons mens-zijn. De verhouding tussen wat er is en wat er niet is, speelt ook in het werk van Margré Steensma de hoofdrol. Haar installaties en sculpturen zijn vaak vereenvou digde verbeeldingen van dage lijkse omgeving. Een zitkamer, een badkamer, een keuken. Door kleine ingrepen roepen ze vragen op bij de toeschouwer. Die vragen zijn vaak geïnspireerd door haar eigen verhouding tot de ruimte en haar leven. In het CBK toont Steensma objecten, geïnspireerd op het dagelijks leven. Karretjes. Objecten om iets te vervoeren. Ze zijn gestileerd, niet echt. Ze dui den op in beweging brengen, iets verplaatsen in de ruimte. Op de Wat er nog niet is, ligt al wel besloten in het onzichtbare karretjes liggen of staan ondefini eerbare vormen: restvormen. Ze maken het afwezige zichtbaar. Het zijn de contouren van de niet inge vulde ruimte. In een begeleidende tekst lees ik dat ze vaak afkomstig zijn uit kistjes waarin Steensma haar gereedschappen opbergt. De vormen verwijzen dus naar het gereedschap waarmee de ruimte kan worden veranderd. Steensma reikt als het ware het mentale ge reedschap aan waarmee wij onze werkelijkheid kunnen creëren. Wat er nog niet is, ligt al wel be sloten in het onzichtbare. Wij hoeven het er alleen maar op te projecteren. Zo is ook het werk van Steensma metafoor voor het kunstenaarschap. Als kunstenaar draag je contouren aan waarmee je als toeschouwer jouw kijk op de werkelijkheid kunt vullen. En die visie is de basis voor het verwe zenlijken van dingen. De vorm volgt de idee. Het verbindingen leggen komt ook naar voren in haar replica's van stopcontacten die ze uitvoert in siliconen. En in zijn uit dozen bestaande wandob- jecten brengt Frijns identiteit en territorium mooi samen. Opvallend onderdeel van de tentoonstel ling van Tijl Orlando Frijns (1987) en Mar gré Steensma (1989) is een animatiefilmpje. Een vorm, bestaande uit drie balkjes die in het midden met elkaar verbonden zijn, duikelt door de ruimte. Op een gegeven moment stuitert het object op een golvend oppervlak en komt ergens tot rust. Het bege leidend commentaar rept van een plek vinden waar je thuis bent en die je veiligheid biedt. Je eigen ter ritorium ontdekken en afbakenen. Daar gaat het werk van Frijns over en in zekere zin ook dat van Steensma. In het je een plek vin den speelt de verhouding tussen aanwezigheid en afwezigheid een grote rol. Zolang je er niet bent en er ook niemand anders is, is er leegte. Ook in situaties van grote drukte is er meestal nog ruimte tussen dingen of afstand tussen mensen. Er is mentale afstand. Je kijkt elkaar niet aan. Met het ma ken van een kunstwerk creëer je aanwezigheid. Die zich dus ver houdt tot afwezigheid, tot de ruimte eromheen. Maar zich tot die ruimte en mij als toeschouwer Met het maken van een kunstwerk creëer je aanwezigheid wil verhouden. Afstand wil over bruggen. Frijns toont een zwart houten frame dat op de grond ligt. Het is gedeeltelijk bedekt met zwarte planken. Vanonder de planken schemert blauw licht. Zo verliest de vloer iets van zijn materialiteit. Je zou het een mentale vloer kun nen noemen. Een plek die je je in gedachten kunt toe-eigenen. Het je toe-eigenen van de ruimte is een proces. Op de vloer heeft Frijns een kubus geplaatst met daarin een aantal diagonalen. De kubus is deels zwart en deels roze gespoten. Met de vorm plaatst de kunstenaar zich als ware op de vloer die hij zelfheeft gecreëerd. Met zijn werk eigent Frijns zich de ruimte toe en tegelijkertijd is hij zich bewust van het feit dat dat al leen maar kan bij de gratie van de ruimte die er is en de ruimte die hij krijgt. Ik zie in dit beeld een vergelijking tussen het kunste- Houtwereld Topleverancier 2016-2017 Beste Tuinhoutleverancier zaterdag 9 december 2017 Tijl Orlando Frijns en Margré Steensma: t/m 5 januari, CBK Zeeland, Middelburg. Ma. t/m vr. 9.00-17.00 uur. Werk van Margré Steensma. A Werk van Tijl Orlando Frijns. fotosnicoout Op zoek naar gereedschap Nico Out Middelburg Mheneweg-Zuid Ib 8096 RE Oldebroek Telefoon 0525 - 63 12 21 www.trendhout.nl ■*.- Actie november en december alle buitenverblijven en kapschuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44