Zeker kansen om De Piek te redden 'Loktienerboete moet worden kwijtgescholden' Bivakkeren op straat voor gratis camera van Bever 4 De gratis GoPro camera van winkel Bever komt steeds meer binnen handbereik voor Kim Himpens uit Vlissingen. Vanochtend om 9 uur krijgt ze hem. Met slok op achterstuur Wietkwekerij op zolder Met drugs en taser gepakt Buiten begin bij Bever, is de slogan van de buiten sportzaak. Toepasselijk is-ie wel, gezien de offici ële openingsstunt van de nieuwe vestiging in Middelburg. De eerste tien klanten krijgen zaterdag een GoPro camera. De eerste is gratis, daarna betaalt elke klant een tien tje meer. Maar ja, om kans te ma ken moet je al vroeg voor de deur gaan liggen. Buiten. Kim Himpens, Micha Platte en Julius en Dante Brom, vier Wal- chenaren tussen de 18 en 24 jaar - sloegen donderdag om 13.00 uur al hun bivak op voor de winkel in de Langeviele. Een camera zou goed van pas komen op hun reizen, en om - in het geval van Kim - film pjes van zichzelf te kunnen maken die bij de muziek passen die ze maakt. Vrijdagochtend zitten ze er nog; de tenten zijn weer opgeruimd zo dat het netjes blijft in de winkel straat. En of het koud was! Maar de eerste nacht zijn de vier - die ge zelschap kregen van Martijn Ber- voets (25) uit Uden - goed doorge komen. In de tenten ging het net. „En we hebben warme kruikjes gekregen van iemand. Dat was echt de redding", bekent Micha Platte uit Middelburg. Die iemand is Sjaantje Priester van de winkel Si-Sa-Soep, iets ver der op in de straat. Sjaantje komt vrijdagochtend even kijken, krijgt een dikke knuffel en vraagt: „Zal ik ze nu alweer warm maken of zal ik wachten tot vanavond?" Ze mag wachten. Maar je mag maar tien minuten uit de rij, dus je moet wel snel zijn Om 10.00 uur doet winkelmana ger Sander Pronk de deuren van Bever open. „Goedemorgen. Hoe gaat het?" Het antwoord kent hij eigenlijk al. „Ik ben vannacht in de winkel gebleven en heb regelmatig gekeken of het nog goed ging. Het is hun keuze om met deze kou voor de deur te gaan liggen, maar het is ook onze actie en we voelen wel degelijk een verantwoordelijk heid." Daarom heeft hij donderdag avond pizza's en vrijdagochtend een ontbijtje geserveerd. En het vijftal mag ook nog even in de winkel een warme douche nemen. „Maar je mag maar tien minuten uit de rij, dus je moet wel snel zijn", waarschuwt hij. En dat is ook het laatste wat hij nog doet; vanaf dan staan ze er echt alleen voor. Tot zaterdagoch tend negen uur. Dat blijkt uit het reddingsplan dat Auke Klaver in opdracht van de Cultuurwerf heeft opgesteld. De Piek wordt met sluiting bedreigd doordat de gemeente drastisch be zuinigt op de Cultuurwerf. Zij wil het gebouw in de Hellebardier- straat ook verkopen en heeft daarom de huur per september 2018 opgezegd. De Cultuurwerf had tot 1 ja nuari de tijd gekregen om zelf met een reddingsplan te komen. Dat ligt er nu. Klaver heeft daarvoor met 45 betrokken partijen en per sonen gesproken en een business plan met een meerjarenbegroting opgesteld. De conclusie is helder, zegt Klaver. „We denken dat het kan." De opzet is dat De Piek als zelf standige stichting een doorstart maakt. De gemeente zou het pand voor 25.000 euro (60 procent van de boekwaarde) aan de stichting moeten slijten en de helft van de noodzakelijke opknapbeurt voor haar rekening moeten nemen. Crowdfunding „Volgens onze berekening kost het 280.000 euro om het gebouw aan alle eisen te laten voldoen", zegt Klaver. „Als de gemeente de helft betaalt, willen wij zelf de an dere helft met onder meer crowd funding zien op te lossen. Alles bij elkaar zou dat moeten lukken." Daarna dient De Piek zonder subsidie te kunnen functioneren. „Maar een poppodium alleen kan onmogelijk kostendekkend draaien", zegt Klaver. Daarom is het bedoeling, meer dan al ge beurt, ruimtes in het complex te verhuren. „Dan denk ik bijvoorbeeld aan: dansles, muziekles, de HZ-studen- tenvereniging, ballet, toneel en theater. Daar kun je inkomsten voor het poppodium mee genere ren." Uit de gevoerde gesprekken is Klaver gebleken dat daar vol doende belangstelling voor is. Hij wil ook inzetten op activiteiten in de zomerperiode - mede voor toe risten - zodat er het hele jaar wat te doen is. De Cultuurwerf spreekt van een 'niet te missen kans'. „We kunnen heel lang mopperen dat we onze eigen huisvesting moeten betalen, maar ik vermoed dat er niet veel andere keuzes zijn", zegt ook Kla ver. „Ik denk dat het van belang is voor Vlissingen om toch iets aan cultuur in de lucht te houden." De gemeente is nu aan zet. „Ze hebben duidelijk hun best ge daan", zegt wethouder Sem Stroosnijder. „Maar ik heb het plan nog niet grondig genoeg bekeken om er een waardeoordeel over te kunnen geven." Hij verwacht dat het gemeentebestuur begin ja nuari met een standpunt komt. De commissie adviseert burge meester José van Egmond de be zwaren van de ondernemers tegen het opleggen van de boete van 1.360 euro gegrond te verklaren. De be langrijkste reden is de toezegging van waarnemend burgemeester Piet Zoon. In de raadsvergadering van 12 september reageerde hij op alle commotie die was ontstaan na inzet van de loktiener. „De eerste keer waarschuwen we, de tweede overtreding is een halve boete en de derde is het volle pond van 1.380 euro of het dubbele bedrag", zei Zoon toen. Brief Tijdens de behandeling van de be zwaren verdedigde de ambtenaar die belast is met de uitvoering van het alcoholbeleid de uitspraken van Zoon. Volgens hem heeft de ge- De eerste keer waarschuwen we, de tweede overtreding is een halve boete en de derde is 't volle pond meente in algemene zin onderne mers in 2014 'gewaarschuwd' toen een brief aan alle alcoholverstrek kers werd gestuurd. Ook de Spar had die brief gekregen. De eigenaar van het Chinees restaurant nam in april de zaak over, maar volgens de ambtenaar is zij ook gewezen op de alcoholcontroles. Zeker gezien de reputatie van haar voorganger om trent de verstrekking van drank. Beide ondernemers hebben ech ter nooit een formele waarschu wing na een overtreding gekregen, moest de ambtenaar na aandringen toegeven. Voor de commissie is dat feit voldoende om de bezwaren ge grond te verklaren. Van Egmond neemt binnen vier weken een defi- nitiefbesluit. 112 NIEUWS zaterdag 9 december 2017 Warme kruikj es waren echt redding voor vijftal Maurits Sep Middelburg - Sander Pronk, manager Bever De Piek is levensvatbaar. Het is mogelijk het poppodium als zelf standige stichting, zonder subsi die, voort te zetten. Voorwaarde is wel dat de gemeente meebe taalt aan een grondige renovatie van het pand. Rolf Bosboom Vlissingen A De Piek in Vlissingen. De eigenaren van de Spar-su- permarkt in Rilland en Chinees restaurant Crystal Palace in Krabbendijke kunnen de boete die ze na het bezoek van een 'loktiener' kregen, verscheuren. Tenminste, als het aan de Rei- merswaalse bezwarencommis- sie ligt. Joeri Wisse Kruiningen - Piet Zoon, burgemeester WOUW Een 49-jarige man uit Oost-Souburg is gister ochtend op carpoolplaats de Wouwse Tol langs de A58 aangehouden wegens dronken rijden. Uit een blaastest tijdens een algemene controle bleek dat de man te veel gedronken had. Hij had meer dan drie maal de toe gestane hoeveelheid alco hol (720 ug/l) genuttigd voordat hij achter het stuur kroop. Bovendien reed hij zonder geldig rijbewijs. Na verhoor is hij weer vrijgela ten. SAS VAN GENT Een 49-ja- rige man uit Sas van Gent is donderdagmiddag aan gehouden, nadat er op de zolder van zijn woning aan de Rapenburg een hennep kwekerij was gevonden. De politie ontdekte de kwekerij doordat er in de omgeving een hoge af name van elektriciteit werd vastgesteld. De politie ver moedde daardoor dat er een kwekerij in de buurt was. De hennep was net geoogst. Op de vliering stonden nog 183 potten met alleen aarde en dozen met 212 hennepstekjes. Er werd in deze zaak niet ille gaal stroom afgetapt. De stekken en het kweekma- teriaal werden vernietigd. GOES Een 36-jarige man uit Vlissingen is donder dagavond op de Deltaweg in Goes aangehouden, omdat hij harddrugs en een taser bij zich had. Surveillerende agenten zagen de man rond 23.40 uur rijden en besloten de auto aan een algemene controle te onderwerpen. Dat gebeurde op de car poolplaats Katseveerweg bij Wolphaartsdijk. Een van de agenten zag meteen dat een zaklamp die op de bij- rijdersstoel lag, óók een taser was. Verder ondek- ten ze drie gripzakjes met harddrugs, twee met amfe tamine en één met MDMA. Uit een blaas- en speeksel- test bleek dat de verdachte drugs gebruikt had.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 40