€100 Ontdek de wereld met Kras Wilders gaat strijd aan met 'ultralinks' in Utrecht Secretaris-generaal stuurt interne brief over WODC-affaire 3 Het ministerie van Justitie en Veiligheid vindt helemaal niet dat het fouten heeft gemaakt in de WODC- affaire, blijkt uit een interne brief van de hoogste ambtenaar. Tot Nieuwsuur onthulde dat beleids ambtenaren bij politiek gevoelige onderwerpen druk zetten op wetenschappers van het onafhan kelijk gewaande instituut WODC ook al is dat bij protocol verboden. Secretaris-generaal Siebe Ried- stra schrijft in een interne brief echter dat ambtenaren van de afde ling beleid 'van gedachten' moeten kunnen wisselen 'met hun collega's van het WODC' over de vraag wat wordt onderzocht. 'Daar kunnen ze zelfs over van mening verschillen, als ze er maar op een professionele manier uitkomen met elkaar en met respect voor ieder rol', schrijft Riedstra in de brief, die deze krant in handen heeft. De klokkenluidster die de zaak aankaartte, hekelde deze sturing. De vraag wat wordt onderzocht, bepaalt immers sterk de uitkomst van een onderzoek. Ook het proto col van het WODC zegt daarover dat bewindspersonen en ambtena ren slechts kennisnemen van uitkomsten van onderzoeken. 'Dienstopdrachten om formule ringen, uitkomsten, onderzoeks methoden aan te passen of anderszins te veranderen, zijn niet mogelijk.' Vrijheid SP-Kamerlid Michiel van Nispen is boos dat Riedstra schrijft dat amb tenaren zich met de onderzoeks vragen van het WODC mogen bemoeien. „Dit is een ernstige onderschatting van de situatie, namelijk dat er geen politieke stu ring moet zijn op wetenschappelijk onderzoek." Opmerkelijk is ook dat minister Ferd Grapperhaus juist zei dat bemoeienis 'niet zo had mogen gebeuren'. Hij kondigde een serie (externe) onderzoeken aan naar de kwestie. Riedstra schrijft overigens wel dat een onderzoeker alle vrijheid hoort te hebben. „Over wie het onderzoek uitvoert, hoe dit wordt gedaan en wat de uitkomsten zijn, heeft beleid geen zeggenschap." Hij noemt het voor iedereen frustrerend dat een dossier uit het verleden al het goede werk van de afgelopen jaren in een kwaad daglicht stelt. De rol van Riedstra zeifis ook in teressant, omdat de topambtenaar de klacht van de klokkenluidster bij zijn aantreden in 2015 op zijn bureau kreeg. Volgens de vrouw gebeurde er niets, maar Riedstra bestrijdt dat. „Op het moment dat ik signalen van collega's van het WODC ontving, ben ik daarover Ambtenaren moeten met WODC-collega's van gedachten kunnen wisselen het gesprek met hen aangegaan. Ook heb ik het initiatief genomen het protocol aan te scherpen. Dat is gebeurd in 2016. Daarin is onder meer de onafhankelijkheid van het WODC duidelijk geborgd." Voor het toch al geplaagde depar tement komt de kwestie uiterst ongelukkig. Juist door de debacles rond de bonnetjesaffaire van crimi neel Cees H., professor Maat en het verlof van Volkert van der G. wilde het ministerie schoon schip maken. Het CDA nam het met Grapper haus over van de WD, dat vooral de spierballen liet rollen op het depar tement. Aan de bel Het was de belangrijkste taak voor Riedstra, toen hij werd aangesteld: het ministerie moest niet langer informatie versluieren. Riedstra schrijft dan ook nu: 'Dit is een ver velende situatie. Juist de afgelopen tijd is onder de vlag van JenV Ver andert veel in gang gezet. Juist tegengeluiden willen we serieus nemen. Zó komen we verder. Mijn oproep van ruim twee jaar geleden, staat nog steeds: trek aan de bel als er iets misgaat.' UTRECHT De PVV doet volgend jaar mee aan de verkiezingen voor de gemeenteraad in Utrecht. Dat maakte partijleider Geert Wilders gistermiddag bekend op de stoep van het oude stadhuis. Lijsttrek ker wordt de 62-jarige Henk van Deun.Volgens Wilders is de tijd rijp mee te doen aan de lokale ver kiezingen omdat Utrecht inmid dels een 'zwaar geïslamiseerde stad is met een ultralinks college'. „Ik hoop op drie tot vijf zetels, maar misschien worden dat er nog meer. We willen in deze ul tralinkse stad, waar D66 en GroenLinks de grootste zijn, een tegengeluid laten horen." Wilders was eind jaren 90 korte tijd lid van de Utrechtse gemeen teraad. Hij zat daar als raadslid voor zijn vorige partij, de WD. „Voor de verkeerde partij", zei hij hier gisteren over. „Utrecht is een belangrijke stad, ik heb er zelf lang gewoond. Als je in Overvecht en Kanaleneiland komt, voelt het alsof je in een an der werelddeel komt en dat kun nen we niet negeren." De PVV schuift de geboren en getogen Utrechter Henk van Deün uit Leidsche Rijn naar voren als lijsttrekker. Hij werkt nu voor de fractie van de PW in Provinci ale Staten van Utrecht.P13 De wereld is Kras voordeel per persoon Kras.nl/ontdek of bel 088-0885 886 -Zie: kras.nl/actievoorwaarden zaterdag 9 december 2017 GO Voor veel automobilisten een crime, maar voor de liefhebbers een genot om te kunnen wandelen in een winters Anton Pieck-achtig landschap. Met de sneeuw buien die over Nederland trokken, deed de winter zijn intrede. In grote delen van het land was het gisteren wit en glad. Op sommige plekken viel wel 3 tot 5 centimer sneeuw. En als de weer goden ons gunstig gezind zijn, blijft het ook dit weekend nog even wit. FOTO'S THEO PEETERS, MIRANDA /ANHOUTUM Justitie reageert laconiek Tobias den Hartog Koen Voskuil Den Haag Siebe Riedstra We begrijpen waar u naartoe wilt. Met bestemmingen in meer dan 100 landen, zorgen we dat u altijd vól inspiratie weer thuiskomt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3