Cultuur Fusiehaven heet North Sea Port Derde dag CAS voor inwoners Schouwen 2 MAIKEL HARTE Column We komen er als Zeeland slecht vanafin de statis tieken op het gebied van claims na verkeersongevallen. Al leen in Brabant wordt er meer schade geclaimd. Er wordt volgens Rudi Buis van de Bond van Verze keraars sowieso meer schade ge claimd in het zuiden dan in de rest van Nederland. Hij gaf daarbij als toelichting dat de meeste ongeluk ken op provinciale wegen gebeu ren, dat de jeugd hier aangewezen is op een auto en jongeren het meest zijn betrokken bij ongeval len, maar dat moge zijn: datzelfde geldt voor Friesland, Groningen en Drenthe. Waarom is er dan nog een ver schil tussen het noorden en het zuiden? Ook daar had Rudi Buis van de Bond van Verzekeraars een verklaring voor: behalve een ver schil in verzekeringen, was er ook een verschil in cultuur. Het stond zo maar in één zin in het inter viewtje dat hij gaf: „In de zuide lijke provincies wordt makkelijker geclaimd dan in het noorden." Ik heb het twee keer moeten le zen. Dit is eigenlijk etnisch profi leren. Hoe zo claimen we makke lijker? Een schade is toch een schade? Een deuk in Appingedam is het toch hetzelfde als een deuk in Oostburg? Die claimen we toch allebei? Het heeft toch een beetje een negatieve bijsmaak, zo'n op merking dat we sneller zouden claimen. Alsof we van dingen zou den profiteren, waar niet van te profiteren valt. Straks moet je als je onder de Moerdijk woont nog meer premie gaan betalen. En zit ten er nog gradaties in? Wordt het hoe zuidelijker je gaat steeds erger? Ik voel me toch een beetje aan gesproken op dat soort conclusies, want misschien wordt er één re den wel vergeten bij de vraag waarom er in het zuiden meer schade in het verkeer wordt ge claimd: in de rest van Nederland heb je geen Belgen op de weg, maar bij ons wel. Ik geef het toe, ook dat is etnisch profileren, maar Belgen in het ver keer; dat is wat af en toe. Zorg dan maar dat je goed verzekerd bent. Hoezo claimen we makkelijker? Een schade is toch een schade? DESTELLING Vandaag: Voor een gratis camera wil ik ook wel een nachtje buiten liggen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Twee gewonden bij botsing op N59 Arjen Westeneng beste greenkeeper Snertdag in Zeeuwse steden DEN HAAG De Hoop Scheffer over Donald Trump North Sea Ports wordt de nieuwe naam van de fusiepartners Zeeland Seaports en Havenbedrijf Gent. De ondertekst Together Smarter doelt op de ambities om een slimme in novatieve haven te zijn die samen werking zoekt. Per 1 januari trouwen ze officieel, maar gisteren werd de naam in Evergem bekendgemaakt tijdens een rondvaart met hoogwaardig heidsbekleders, onder wie de Vlaamse minister-president Geert Bourgeois en de Nederlandse minister van Infrastructuur en Wa terstaat Cora van Nieuwenhuizen, die beiden verwachten dat de fusie haven de regio economisch een op pepper geeft. De holding van de fusiehaven vindt straks onderdak in het voor malige gemeentehuis van Sas van Gent. Ook teams van de havenbe drijven zullen daar elkaar treffen. Personeel blijft werken in de hui dige kantoren in Gent en Terneu- zen. Het toekomstige Havenhuis in Gent - het Huis van de Vrije Schip pers op de Graslei - zal fungeren als internationaal uithangbord. Onder toeziend oog van aandeelhouders, bestuurders, klanten, relaties en medewerkers van beide havens is gisteren ook de fusieovereenkomst getekend. Dat kon doordat alle acht aandeelhouders van beide havens de afgelopen weken hebben inge stemd met het havenhuwelijk. Aan de Zeeuwse kant zijn dat de provin cie en de gemeenten Vlissingen, Borssele en Terneuzen, aan Vlaamse zijde Gent, Evergem, Zei- zate en de provincie Oost-Vlaande- North Sea Port wordt in Europa de nummer drie in toegevoegde waarde ren. Er zijn nog een paar formalitei ten nodig om de handtekeningen te kunnen zetten. Bijvoorbeeld de aanpassing van het Vlaamse Ha vendecreet. North Sea Port wordt in Europa de nummer drie in toegevoegde waarde en de nummer tien in goe derenoverslag. Tegen 2022 moet de toegevoegde waarde 10 procent en de zeeoverslag met 8 miljoen ton (nu 62 miljoen ton) zijn gestegen. Er moeten dan ook ruim 3000 ba nen zijn bijgekomen. De Stichting Renesse viert haar 65- jarig bestaan op de extra dag van CAS, de donderdag, met optredens van het Zeeuws Orkest samen met Blof, van Racoon en Danny Vera. Inwoners van Schouwen-Duive- land krijgen voorrang en korting bij de kaartverkoop, bevestigt stich tingsdirecteur Dick Kooman. Bij hen valt volgende week een brief van Stichting Renesse in de bus met daarin een kortingscode. De Schouwen-Duivelanders krijgen een week de tijd om voor 23,50 euro per stuk kaartjes te reserveren. Een week later begint de landelijke voorverkoop met toegangsbewij zen voor 43,50 euro. De samenwerking van Stichting Renesse en Concert at Sea is niet vreemd. De stichting vroeg vijftien jaar geleden Blof een concert te ge ven bij het 50-jarig bestaan. Uit deze samenwerking ontstond Concert at Sea. Mogelijk wordt de derde festi valdag een blijvertje. Festivaldirec teur Lesley Grieten zegt in het lo kale blad Wereldregio dat hij de ex tra dag eerst wil evalueren. Bij een positief besluit zou de donderdag dan voor Zeeuws poptalenten zijn. Concert at Sea 2018 wordt van donderdag 28 tot en met zater dag 30 juni gehouden aan de Brouwersdam. Sting en Alanis Morisette zijn de toppers van deze dertiende editie. STEEDS MEER ÊITCOIMMILJONAIRS zaterdag 9 december 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: De topacts op Concert at Sea zijn belegen 257 reacties NIEUWERKERK Bij een frontale botsing tussen twee auto's op de N59 bij Nieuwerkerk zijn twee vrouwen gewond geraakt. De weg werd en kele uren in beide richtin gen afgesloten en het ver keer werd omgeleid. De automobilisten van beide auto's hadden last van nekletsel en zijn met spoed naar het ziekenhuis gebracht. Volgens de hulpdiensten had het veel erger kunnen aflopen. NIEUWLAND Arjen Westeneng uit Nieuw- en Sint Joosland is door vakblad Green keeper uitgeroepen tot 'Greenkeeper of the Year'. Westeneng, die werkt bij H4A Groen, is in Axel verantwoordelijk voor het fraai houden van golfbaan De Woeste Kop. Hij was met drie anderen genomineerd voor de titel, en kreeg donderdag op een symposium van Greenkeeper in Drieber gen te horen dat hij de beste is. MIDDELBURG Middelburg en Zierikzee behoren tot de 50 loca ties in Nederland waar morgen voor het eerst de Nationale Snertdag wordt gevierd. Veel 50-plussers geven aan winterse zon dagen maar snertdagen te vinden. Sociaal net werk Klup keert dat om en roept mensen op om voor 5 euro gezellig snert te komen eten bij café De Vriendschap in Middel burg en De Wildeman in Zierikzee. Aanvang 16.00 uur. Info: nationalesnert- dag.nl Jaap de Hoop Scheffer, oud-minister van buiten landse zaken en voor malig secretaris-gene raal van de Navo gaf Do nald Trump het voordeel van de twijfel bij diens aantreden als president van Amerika. Die tijd is, krap een jaar later, voor bij, zegt hij in een inter view met deze krant. P12 en 13 De havens van Zeeland en Gent gaan na fusie door onder de nieuwe naam North Sea Port. Frank Balkenende Evergem Concert at Sea (CAS)begint dit jaar al op donderdag. Die extra dag is in eerste instantie voor de inwoners van Schouwen-Dui- veland. Ton van den Nouweland Renesse Danny Vera dit jaar tijdens zijn optreden op CAS. foto paul bergen HALLO MET HENK.» OF t>E HELE AFÖELIN© INKOOP EVEN UIT HET RAAM WIL KIJKEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2