PSV-aanvoerder Marco van Ginkel Kille cijfers van de ranglijst vertellen Ajax dat 26 Voor Ajax zijn de excuses op. Winst op PSV is morgen de enige optie om zichzelf én de eredivisie te redden. Maar daarvoor moeten de Amsterdammers eindelijk eens in de gevechtsmodus. Ajax heeft nog zorgen in de verdediging Column S JOERD MOSSOU Eén shot van de rode gloed was genoeg:dan wisten we dat er een meeslepende wedstrijd werd gespeeld zee van fakkels werd ontstoken, draaide de camera naar de directie van Feyenoord op het ereterras. Daar schudde Martin van Geel geër gerd en perfect getimed het hoofd. Vijf minuten later kopte Jeremiah St. Juste de winnende goal binnen tegen Napoli: 2-1. Of er enig verband is zullen we nooit weten, maar één ding is wel zeker: de goal van St. Juste was méér waard (1,5 miljoen euro winstpremie) dan de rekening die de UEFA gaat uitschrijven voor de fakkels (pakweg 30.000 euro). Maakt dat het afsteken van fakkels gerechtvaar digd? Nee, dat zou krom zijn. 30.000 euro is best veel geld voor een paar minuutjes plezier - en voor hetzelfde geld vliegt de jas van je buurman in de fik. Maar nu even de andere kant van het verhaal. Persoonlijk haat ik (knal)vuurwerk, maar Ben gaalse fakkels zijn, mits afgestoken op de goede momenten, enorm sfeerverhogend. Ster ker nog, er bestaat in een vol stadion bijna niets zo indrukwek kend als zo'n rood gloeiende zee van vuur. Al in de vroege jaren 90 wist iedere fatsoen lijk televisieregisseur: laten we vlug die prachtige rode gloed in beeld brengen. Één shot was al genoeg: dan wisten de mensen thuis dat er een mee slepende wedstrijd werd gespeeld. Je ziet het nog zelden, want het mag niet meer van de politie en de voetbalbonden. Clubs krijgen er forse boetes voor, NAC kreeg ooit zelfs een wed strijd zonder publiek aan de broek, en de UEFA turft elk verdwaald fakkeltje met een rekenma chine in de aanslag. Alleen bij die zogenoemde 'af sluitende uitzwaaitrainingen' zie je ze vaak nog, en soms in het amateurvoetbal (met heerlijk lullig effect). Maar het Bengaalse vuur van woensdag was meer dan een bron van sfeer alleen. Het was ook een signaal van 'pleurt op' met je regeltjes. Niet iedereen begrijpt dat, maar bij supporters cultuur hoort rebellie met een rafelrandje. Het is vaak een dunne lijn, soms gaat het treurig mis, maar een gezonde dosis 'schijt aan de wereld' hoort bij voetbalfans. Er is ze al zoveel spontaniteit ontnomen. Alles moet maar georkestreerd tegenwoordig, van hym- nes tot 'professionele vuurwerkshows', van keurig op je stoeltje blijven zitten tot kartonnen klapper- tjes van de sponsor. Voetbal is veelal een hyper- commerciële, zielloze eenheidsworst geworden. Feyenoord was dit seizoen volkomen kansloos in de Champions League, zoals qua budget al te voor spellen viel. Het enige waarmee de club in Europa het verschil maakte, was met de Kuip, het Legioen. Over Feyenoord-fans werd deze keer niet met afschuw gesproken, maar met waardering, en na die laatste vijf oorverdovende minuten tegen Na- poli al helemaal. De sfeerbeelden gingen de wereld over. Het Bengaalse vuur verbeeldde niet alleen trouw aan de club, maar bovenal een ferme dikke middelvinger. Mag niet natuurlijk. Schande. Maar voor deze keer mocht het best een keertje. Oranje wint van Engeland Nadal en Muguruza geëerd Marcel Keizer somt het op: Ajax schiet het meest van alle clubs in de eredivisie op doel. De Amsterdam mers hebben ook de meeste doel punten gemaakt. Leuk allemaal na tuurlijk. Maar dus niet de meeste punten. Verre van zelfs. PSV staat half december gevoelsmatig een lichtjaar voor. Tien punten los staan de Eindhovenaren nu al van Ajax, dat zijn pas cijfers. Keizer zegt het vrij vlakjes, maar in zijn opmerking schuilt iets pijn lijks. „We moeten beseffen dat er andere dingen zijn om een wed strijd mee te winnen dan alleen mooi voetbal." Dat mag ook wel nu het seizoen al heel vroeg in een de finitieve plooi lijkt te vallen. Ajax- PSV is morgen bij uitstek de wed strijd om dat eens te laten zien. Tijdens zijn persconferentie refe reert Keizer nog even aan vorige week, toen de spelers elkaar in de kleedkamer de waarheid vertelden na het puntenverlies bij FC Twente (3-3). Flauw gezegd kun je stellen dat die timing rijke lijk laat was. Te- BLESSURES We moeten beseffen dat er andere dingen zijn om een wedstrijd mee te winnen dan alleen mooi voetbal Zonder verlies gen PSV hebben de Ajacieden niets aan stoere woorden achteraf. De trainer van Ajax zal zijn ploeg moeten klaarstomen voor een al- les-of-nietswedstrijd. Want Ajax- PSV wordt ook een soort mind game. Als een gevecht tussen twee boksers die met een compleet an der gemoed de ring in stappen. Ajax als de opgefokte en aangesla gen uitdager die van begin af aan wil stormen, vechtend voor een laatste kans. PSV als degene die blaakt van het zelfvertrouwen. Die de tegenstand kan laten uitrazen en toeslaan als de adem bij Ajax stokt. Ajax zal bijna letterlijk in de ge vechtsmodus moeten komen. Hoe Keizer dat doet? „Dat zit hem niet per se in mentaliteit. Het heeft ook met andere dingen te maken: ne gentig minuten concentratie bewa- Dirk Kuyt deed het vorig jaar bij Feyenoord. In het buitenland zie je het ook wel eens. En Marco van Ginkel heeft het dit seizoen als ri tueel bij PSV. Als voor een wed strijd alle 22 spelers in een rij staan en handen schudden, lopen die van PSV meteen ook even door voor een handdruk van hun eigen aanvoerder. „Ik weet niet waar ik dat heb opgepikt", zegt Van Ginkel. „Misschien doe ik het ook gewoon uit mezelf zo. Een aanvoerder is bezig met de scheidsrechter en de toss, terwijl de rest zich klaarmaakt. Daarna moet je al bijna aftrappen. Maar je wilt toch nog even persoonlijk langsgaan bij iedereen en ze suc ces wensen." Het aanvoerderschap past bij de volgende fase in de carrière van een speler die deze maand 25 is geworden. Gevoelsmatig heeft Van Ginkel al een heel voetballe ven achter zich. Als talentje van 17 jaar debuteerde hij bij Vitesse. Een eerste zware blessure kwam er op zijn 20ste bij Chelsea. En hij speelde al voor topclubs in Neder land, Engeland en Italië. Bij PSV is hij nu aanvoerder geworden, mede 'om zijn open karakter en uitstraling', zegt trainer Phillip Cocu. Dat zocht Cocu in al zijn aanvoerders van de afgelopen vie renhalf jaar. Eerst Stijn Schaars, daarna Georginio Wijnaldum, Andrès Guardado en Luuk de Jong. Van Ginkel: „Dat is apart, ja. Al huren ze me natuurlijk al wel voor de derde keer. Ik ben dus niet nieuw bij de club. Maar ik ken zelf ook geen andere voorbeelden. Het kan dus in het Guinness Book of Records, haha. Dat ze het bij PSV zaterdag 9 december 2017 GO @sjoerd mossou Fakkels Kort nadat woensdagavond in de Kuip een HOCKEY In de strijd om de ze vende plaats in de Hockey World League hebben de Nederlandse hockeyers gewonnen van Engeland. Het werd in Bhubaneswar 1-0 voor de mannen van bondscoach Max Caldas. Mirco Pruyser maakte de goal. Oranje wist tot giste ren niet te winnen in het toernooi. TENNIS De internatio nale tennisfe- deratie ITF heeft de Spaanse ten nissers Ra fael Nadal (foto) en Gar- bine Mugu ruza uitgeroe pen tot 'we reldkampioe nen' van 2017. Het is voor het eerst in 19 jaar dat de awards gaan naar twee spelers uit hetzelfde land. Nadal won de prijs nu drie keer. O fi. (0 Topper als Daniel Dwarswaard Amsterdam - Marcel Keizer (trainer Ajax) PSV heeft wel 'iets' met Am sterdam. De laatste drie keer hoefden de Eindhovenaren in de Arena geen nederlaag te incasse ren. Daarvoor verloren ze juist weer wel drie keer op een rij. Ook morgen tegen Ajax is hij de aanvoerder van PSV. Terwijl Marco van Ginkel toch 'maar' huurspeler is in Eindhoven. Een interview over leiderschap, de wedstrijdspeech van John Terry en subtiele karaktertestjes van Phillip Cocu. Maarten Wijffels Eindhoven Maar jij bent wel een huurling die de band draagt. Dat zie je nooit. AMSTERDAM Maximilian Wöber (foto onder) lijkt op tijd fit voor de thuiswedstrijd van Ajax tegen PSV, morgen om 16.45 uur in de Arena. Het herstel van Wöber is een meevaller voor Marcel Keizer. Toch kampt de trainer van Ajax nog met defensieve pro blemen. Daley Sinkgraven en Nick Viergever, zijn eerste en tweede optie voor de positie links in de defensie, zijn tot de winterstop uitgeschakeld. Bij PSV is iedereen fit. Vol gens trainer Phillip Cocu is de titelstrijd niet beslist bij een overwinning van zijn ploeg. Ook al is het gat dan 13 punten. „We zetten een grote stap rich ting ons doel, dat wel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26