Leerkrachten door de bocht? Thoolse proef: Wie wil wasbare luiers testen? Klooriaan NS en provincie verzorgen feestje in eerste spitstrein 2 SEROOSKERKE VERDUBBELING VAN Het Serooskerkse offshorebedrijf OOS International laat het grootste kraanschip ter wereld bouwen. In 2022 loopt de OOS Zeelandia van de helling in China. Commentaar Iinister Arie Slob deed gisteren een vertwijfelde poging de onderwijsvakbonden aan tafel te krijgen. Nieuwe onder handelingen zouden de staking van aanstaande dinsdag kunnen voorkomen. Maar de leerkrachten in het basisonderwijs lij ken pas door de bocht te gaan als de regering met veel meer geld over de brug komt. Het gat tussen het al toegezegde extra geld en de eisen van de stakers is heel groot. Slob heeft een lokkertje bedacht ten koste van ex-onderwijzers die in de WW zitten. De minister wil de bovenwettelijke toeslag van deze WW'ers afpakken en ge bruiken voor hogere salarissen. De vakbonden zullen waarschijn lijk niet toehappen. Dus heel veel ouders moeten improviseren om hun kinderen aanstaande dinsdag ergens anders onder te brengen. Vooralsnog steunen veel ouders de eis van de leerkrachten: meer loon en minder werkdruk. Maar het draagvlak lijkt kleiner te wor den. Daarom moeten de ontevreden leraren op hun tellen passen. Via het actieplatform PO-front kondigen zij een estafettestaking aan als de regering na dinsdag nog niet in de buidel tast. Desnoods tot ver in 2018. Dit is geen goede tactiek. Er is geen enkele reden om dit arbeidsconflict zo lang te laten duren. Want de standpunten zijn duidelijk. De leraren moeten nu een radicale keuze maken. Of ze kiezen voor escalatie door het basisonderwijs helemaal plat te leg gen tot de regering toegeeft, óf ze accepteren het huidige aanbod van de regering. Dat laatste zou geen schande zijn, want de leraren hebben al een deel van de buit binnen. Maar om de fundamentele onvrede op te lossen die nu op veel basisscholen heerst, is het mis schien beter om dit conflict snel op de spits te drijven. Dan weten we voor eens en voor altijd wat Nederland echt overheeft voor goed basisonderwijs. Ontevreden leraren hebben sterke argumenten, maar ze moeten op hun tellen passen De deelnemers gaan een aantal maanden wasbare luiers testen bij hun kroost. Gezinnen kunnen via de gemeente zelf een luierpakket aanschaffen. Daarvoor betalen ze eerst een borg. Besluiten ze na de pilot van acht weken door te gaan, dan nemen ze het pakket over, waarbij de gemeente dertig procent van de kosten van 450 a 600 euro bijdraagt. In het duurste geval is dat een bijdrage van 180 euro. Een andere optie is huurkoop: de deelnemers betalen dan een ver goeding per maand voor het ge bruik van de luiers voor een langere periode. Hierna kunnen ze deze blijven huren of met een bijdrage van de gemeente in de kosten over nemen. Zo worden de kosten ge spreid. De gemeente wil dertig procent bijdragen aan de kosten van wasbare luiers Aanmelden voor de pilot kan tot en met vrijdag 22 december bij M. de Bruijn van de gemeente Tholen via e-mail mdb@tholen.nl of tele fonisch via 14 0166. Geïnteresseer den kunnen bij hun aanmelding aangeven wat de voorkeur heeft: zelf aanschaffen of huurkoop. ALMANAK De man woont in Kloosterzande en zal er nooit weggaan. Het dorp komt hij alleen uit als het niet anders kan. Als de dijken breken misschien. Of om te tan ken. De Klooriaan kijkt neer op Hulst. Dikke nekken zijn het. Met hun vos. Die wallen. En dat festival. Alsof er 'op Klooster' niets te doen is. Toch glimlacht hij de laatste tijd om Hulst. Hij heeft van horen zeggen, want hij komt er zelf nooit, dat de Tivoli- weg met zijn betonplaten op een Belgische straat lijkt. En straks liggen er ook nog vuilniszakken voor de deur. „Hulst: de meest Vlaamse stad van Nederland." Tientje voordeel voor heel Borsele Nieuwe naam bij SP Tholen Activiteitengids voor Goese jeugd THOLEN SGP vraagt debat over vuurwerk In de offshorewereld zullen de monden openvallen. OOS Inter national uit Serooskerke gaat het grootste kraanschip ter wereld bouwen: de OOS Zeelandia waarop aan beide zijden een sporthalgrote Zeeuwse vlag wordt geschilderd. Het enorme hijs- en accommodatieplatform leidt tot een verdubbeling van het aantal banen bij het bedrijf. Algemeen directeur Leon Overdulve ver wacht dat OOS International naar 500 werknemers groeit. „We heb ben meer mensen aan de wal no dig, zeker ook in Zeeland." De cijfers zijn indrukwekkend. De OOS Zeelandia wordt 225 me ter lang, 117 meter breed en 240 meter hoog. Overdulve drukt zijn voorliefde voor varend erfgoed uit op de achtersteven. „Daarop komt een replica van de spiegel van De Zeven Provinciën. Een flink ta bleau: 38 bij 18 meter. We laten dat uit één stuk polycarbonaat maken. En Zeeuw als ik ben, pleeg ik een stukje geschiedvervalsing. Cen traal komt de Zeeuwse vlag. In het origineel is dat het wapen van Noord-Holland." De OOS Zeelandia wordt een stuk groter en kan meer gewicht hijsen dan bijvoorbeeld de Sleip- nir die Heerema laat bouwen. Het schip weegt 100.000 ton, maar specialisten zullen vooral versteld staan van het hijsvermogen. De twee enorme kranen kunnen 24.000 ton tillen, ofwel 28 keer de Westerscheldeferry. De Sleipnir van Heerema komt tot 20.000 ton. De OOS Zeelandia lijkt een kei harde aanval op de gevestigde spe lers. Met de mastodont wil het Se rooskerkse bedrijf een voorsprong We hebben meer mensen aan de wal nodig, zeker ook in Zeeland nemen, met name bij de sloop van verouderde olie- en gasplatforms. Vorig jaar gaf het bedrijf een eerste speldenprik. OOS kondigde de bouw van twee nieuwe hijs- en accommodatieplatforms aan: de OOS Serooskerke en OOS Wal cheren die elk 8.800 ton kunnen liften. In 2019 lopen ze van de werf van het reusachtige China Mer chants Industry Holdings (CMIH), de kapitaalkrachtige partner van OOS. Kosten: rond een miljard. Een bedrag in die orde komt nu Voor het eerst sinds 2012 krijgt Zeeland weer een echte intercity. Toen gingen de treinen uit de Randstad namelijk elk station in Zeeland aandoen. Vanaf maandag rijden er weer treinen die alleen stoppen op de stations van Vlissin gen, Middelburg, Goes en Bergen op Zoom. Het gaat om extra trei nen, 's ochtends om 06.41 en 07.41 uur vanuit Vlissingen naar Roo sendaal en 's middags om 17.33 en 18.33 uur vanuit Roosendaal naar Vlissingen. Lekkers Reizigers die de allereerste spits trein nemen worden op alle vier de Zeeuwse stations met muziek ont haald. Ze krijgen ook een gratis krant. In Vlissingen stappen gede puteerde Harry van der Maas, wet houder Josephine Elliott en NS-re- giodirecteur Jeroen Alting von Geusau in. Zij delen iets lekkers uit. Op elk station vóór Roosendaal stapt er nog een wethouder in. Ook in de trein wordt voor ver maak gezorgd, onder meer door een muzikant, dansers en een schoenpoetser. zaterdag 9 december 2017 n De gemeente Tholen wil de hoe veelheid restafval verlagen en hoopt dat deels te bereiken door het gebruik van wasbare luiers te stimuleren. Daarom wordt be gonnen met een proef, waarvoor de gemeente deelnemers zoekt. Michiel Bouwman Tholen Tip? redactie@pzc.nl BORSELE Alle huishoudens in de gemeente Borsele beta len komend jaar tien euro minder voor de afvalstof fenheffing. De korting is het gevolg van een finan cieel voordeel van twee ton, dat de gemeente wist te behalen door de afvalverwerking opnieuw aan te besteden. De helft van dat bedrag gaat in de spaarpot van de ge meente, de andere helft wordt verdeeld onder de Borselse huishoudens. THOLEN Theo Korevaar uit Scher- penisse is bij de gemeen teraadsverkiezingen op nieuw lijsttrekker van de SP op Tholen. De huidige fractievoorzitter deelt de top drie met raadslid Krista 't Hart en nieuwko mer Ronald Broeren. Broeren neemt de plek in van lijstduwer en raadslid Kees Slager. In 2010 deed de SP voor het eerst mee op Tholen. De partij haalde toen twee zetels, in 2014 drie. GOES ledereen doet mee! Dat is de naam van de nieuwe activiteitengids van SMWO, waarin aller lei soorten activiteiten gebundeld zijn voor kin deren en jongeren in de gemeente Goes. Regu liere activiteiten staan er in, maar ook aangepaste activiteiten voor kinderen met een beperking. De gids is bedoeld voor ou ders, scholen en natuur lijk de jeugd zelf. Hij is te downloaden via smwo.nl. Wil de Thoolse gemeen teraad in 2018 het debat aangaan over het afste ken van consumenten vuurwerk in de toe komst? Dat vraagt de SGP-fractie op Tholen. De partij wil niet discus siëren over een verbod, maar over de nadelen (zoals overlast) die ver bonden zijn aan het af steken van vuurwerk. OOS bouwt grootste kraanschip Frank Balkenende Serooskerke - Leon Overdulve, OOS De eerste rit van de spitstrein wordt maandag een feestje. De provincie en de NS onthalen vroege reizigers met muziek, een krant en een versnapering. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 137