K 1 V' 9 Waarom speelt WOII zo'n belangrijke rol? Valt er wel normaal te leven in Jeruzalem? Test uw kennis over Jeruzalem Oké, dank voor deze les. Maar hoe zit het met dat ambassadegedoe? Meer kans op overleven kanker Europa is onze levens verzekering V in. Na de Tweede Wereldoorlog werd al les anders, maar daarover in de volgende paragraaf. De kiem voor het almaar doorette rende internationale conflict ligt in het besluit van het Westen om het Joodse volk na de verschrikkingen van de Holocaust een eigen staat in het Midden-Oosten te geven: een ei gen plek waar ze veilig en rustig zou den kunnen leven. Het idee na de oor log was dat de Joden en de daar al wo nende Palestijnen er allebei een eigen staat zouden kunnen hebben en dat er voor Jeruzalem een aparte regeling kon komen: een stad voor Joden én Palestij nen. Na 1949 was Oost-Jeruzalem in handen van Jordanië - tót die Zesdaagse Oorlog van 1967 waarin Israël heel Jeru zalem innam. Veel, zo niet alle, conflic ten, bombardementen en ontvoeringen van vandaag zijn terug te voeren op die Zesdaagse oorlog. De Palestijnen eisen hun deel terug, terwijl Joden het een lo gische move vinden. Zij hebben, vinden ze, de oudste rechten. De situatie is er altijd gespannen, het stikt er op straat van de zwaarbewa pende militairen. Toch valt er voor de vier verschillende bevolkingsgroepen best te leven: de Joden, de moslims, de christenen (een kleine groep) en de Ar- 09 'os 'at- 'os 'os 'ai meniërs (een nog kleinere groep) heb ben er hun eigen 'zuil' maar doorkrui sen eikaars wijken dagelijks. De hevig ste strijd is eerder in de andere Pales tijnse gebieden die Israël heeft ingeno men: Gazastrook en Westelijke Jordaan- oever. Volgens de VN is de optie van een aparte stadstaat nog haalbaar. De groe pen zouden het er, onder toezicht van de VN, best met elkaar uithouden. Is Jeruzalem nu van de moslims? Of van de Joden? Om zich niet aan die ul- tradelicate kwestie te branden, kozen de meeste landen er na de Tweede Wereld oorlog voor hun Israël-ambassade niet in Jeruzalem te planten, maar in Tel Aviv, de stad aan de Middellandse Zee. De Joden riepen Jeruzalem in 1949 wel tot hun hoofdstad uit en Joodse lobbyis ten bleven strijden voor de erkenning van Jeruzalem als epicentrum van de Joodse staat. Toen Israël in 1980 héél Je ruzalem, dus ook het Palestijnse deel, tot ongedeelde hoofdstad verklaarde, vertrokken de meeste landen met hun ambassade alsnog naar Tel Aviv - om geen positie te kiezen in het conflict. In 1995 stemde het Amerikaanse Congres ten leste in met een ambassadeverhui zing naar Jeruzalem, maar alle presiden ten weigerden tot nu toe dat besluit, uit veiligheidsoverwegingen, uit te voeren. Trump deed het deze week wel. Dit verhaal kwam tot stand met medewerking van religie-historicus Peter Nissen. De kansen op overleving van kanker zijn de afgelopen 50 jaar fors toegenomen. Dat concludeert het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL) op basis van cijfers uit de databank Nederlandse Kankerregistratie. Zo'n 64 procent van de men sen die in de jaren 60 kanker kregen, stierf binnen 5 jaar. Wie in het afgelopen decen nium kanker kreeg, had dub bel zoveel kans om 5 jaar later nog te leven. Ook de tien- jaarsoverleving steeg fors: van 32 procent tussen 1961 en 1970, naar 54 procent tussen 2006 en 2010. De komende jaren verwacht het kankercentrum een verdere stijging van de overlevingskansen. Er bestaan nog steeds veel verschillen in de sterftecijfers van de verschillende soorten kanker. Bij borstkanker is de overlevingskans nu bijna 80 procent en bij dikkedarmkan- ker bijna 60 procent. Ook bij kankersoorten die vrijwel al tijd dodelijk waren, is veel progressie geboekt. Zo is de vijfjaarsoverleving bij lever kanker van o naar 19 procent gegaan en bij alvleesklierkan ker van o naar 9 procent. Burgemeester parkeert met kaart dode vrouw De burgemeester van het Amerikaanse stadje Daven port blijkt jarenlang de par- keerkaart van een overleden, gehandicapte vrouw te heb ben gebruikt. Burgemeester Teresa Bradley gebruikte die om op parkeerplaatsen te staan waar ze normaal niet mag staan. De burgemeester van het plaatsje, met een paar duizend inwoners in Florida, is aangehouden wegens mis bruik van de identiteit van een overleden persoon. Senator VS stapt op De Democrati sche senator Al Franken stapt op. De Amerikaanse politicus wordt door acht vrou wen beschuldigd van seksueel mis bruik. Franken, senator voor Minnesota, kon digde zijn vertrek zelf aan. Hij zei dat een aantal be schuldigingen niet waar zijn, de andere zegt hij zich anders te herinneren. Buit naar voedselbank De buit van twee chocoladedieven die deze week toesloegen in Overijssel, is ge schonken aan de voedselbank. Ze stalen 322 repen Milka-chocolade en 150 doosjes Merci. Groot tekort aan personeel De industrie kampt met een steeds gro ter tekort aan per soneel. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Ruim 16 procent van de in- dus-triebedrijven zegt dat de produc tie erdoor wordt belemmerd. In de 30 jaar dat dit wordt onderzocht, is dat percentage nog nooit zo hoog geweest. Per 1.000 banen zijner nu 23 vacatures. vrijdag 8 december 2017 GO 1 Wanneer ont stond het Jodendom in Jeruzalem? A In het Stenen Tijdperk B In de 10de eeuw voor Christus C In de 9de eeuw na Christus 2 Waarom is Jeruzalem heilig voor moslims? A Omdat Moham med er stierf B Omdat Moham med er gebo ren werd C Omdat hij er een hemeltocht maakte 3 Wanneer nam het Ameri kaanse Congres het besluit de am bassade van Israël van Tel Aviv naar Jeruzalem te verhuizen? A Het Congres heeft dat be sluit helemaal niet genomen: het is Trumps eigen idee. B In 2016 C In 1995 4 Wat gebeurde er tijdens de Zesdaagse Oorlog? A Israël gaf een deel van Jeru zalem aan de Palestijnen terug B Israël nam heel Jeruzalem in C Israël bezette Tel Aviv 5 Een tijd was Jeruzalem van de Britten. Als wat? A Als kolonie B Als overzees gebiedsdeel C Als mandaatge bied 6 Wie bouwde de eerste Joodse tempel? A Jezus Christus B Mozes C Salomo 1948. In Tel Aviv wordt de nationale vlag gehesen, fotoafp 1967. De Zesdaagse Oorlog, waarin Israël heel Jeruzalem innam, fotoepa Joden bij de Klaagmuur na de Zes daagse Oorlog. FOTO GETTY IMAGES DATABANK Martin Schultz, de leider van de Duitse sociaaldemocratische partij SPD, pleitte gisteren voor een 'Verenigde Staten van Europa' in 2025. DAVENPORT Voorstanders vallen elkaar in de armen als het Australi sche parlement instemt met de omstreden wet die het homohuwelijk mogelijk maakt. Aan de stemming ging een uitgebreid en verbitterd nationaal debat vooraf, foto reuters MISBRUIK DIEFSTAL INDUSTRIE AUSTRALIË HOMOHUWELIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9