Trump doet zijn vriendjes een plezier (de rest zal hem een zorg zijn) 8 ISRAËL HOOFDSTAD Opeens staat de wereld in vuur en vlam over Trumps besluit de Amerikaanse ambassade in Jeruzalem te vestigen, maar waarom eigenlijk? Al eeuwenlang is Jeruzalem een van de felstbevochten steden ter wereld. En niemand heeft een oplossing voor het conflict. Wanneer is het allemaal begonnen? Om de kwestie Jeruzalem echt goed te begrijpen, moeten we - sorry - toch een flink stuk terug in de ge schiedenis. Terug naar de ïode eeuw voor Christus, naar een gehuchtje mid denin de kale woestenij van het Mid den-Oosten (toen nog Kanaan) waar het Jodendom ontstond, de eerste reli gie met maar één god. Dat gehuchtje heette Jeruzalem en het was geen toeval dat koning David, de grondlegger van het Jodendom, daar zijn hoofdstad van maakte. De plek was van oudsher in trek, omdat er een waterbron welde. Die eerste tempel, gebouwd door de zoon van David, koning Salomo, werd in de loop van de eeuwen verwoest, zoals zo vele tempels in de loop van zoveel eeu wen, maar van de tweede tempel zou één wand tot op de dag van vandaag standhouden: de beroemde Klaagmuur. Die muur, die plek, en dat gehuchtje (anno 2017 een volgepropte stad met 850.000 inwoners) zijn voor Joden nog steeds opperheilig: de bakermat van hun godsdienst. Wanneer kwam er ruzie van? boorte van Jezus Christus - het begin van onze westerse jaartelling - ontstond nog zo'n 'monotheïstische godsdienst'. En nog een tijd later, in de 7de eeuw, de islam. Net als de Joden zagen ook de christenen en de moslims vanaf het prilste begin Jeruzalem als hun heilige stad. Voor christenen was het de plek waar Christus gekruisigd werd, begra ven, en uit de dood verrees. Tot op de dag van vandaag lopen vele christelijke toeristen er de kruisweg van Christus af. Voor moslims was het de plek waar Mohammed, hun eigen profeet, vanaf de Tempelberg naar de hemel opsteeg. Een voetafdruk in de beroemde Rots- koepelschrijn in Jeruzalem verwijst naar verluidt nog altijd naar Moham- meds aanwezigheid. Jeruzalem werd zo al heel vroeg een begerenswaardige plek voor gewone en fanatieke gelovigen; be gerenswaardig genoeg om er oorlogen te ontketenen. Hoe vaak is er om Jeruzalem geknokt? Zó vaak dat we u niet lastig vallen met een totaaloverzicht; dan wordt dit toch al weinig smeuïge stukje nog droger. Maar misschien is het goed om in elk geval de beruchte kruistochten even aan te halen. Toen de christenen de regerende moslims in de 11de en 12de eeuw in Jeruzalem te lijf gingen, stond het bloed volgens de overlevering knie hoog in de straten. Begin 20ste eeuw lijfden de Britten Jeruzalem tijdelijk als 'mandaatgebied' VERKIEZINGSBELOFTE Dolblij vrijdag 8 december 2017 Waarom Jeruzalem de felst- bevochten stad ter wereld is Eefje Oomen Rotterdam/Jeruzalem De Joden bleven eeuwenlang het enige volk met één god. Pas met de ge Pales tijnse beto gers in Nablus verbranden Trumps afbeelding uit protest tegen het erkennen van Jeruza lem als de hoofdstad van Israël. Vriend en vijand waar schuwden Trump voor de gevolgen, toch erkende hij het betwiste Jeruzalem als hoofdstad van Israël. Waarom? De Amerikaanse president speelt voor zijn thuispubliek. Karlijn van Houwelingen Washington Zelfs zijn eigen ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie verzetten zich tegen Trumps wens Jeruza lem tot Israëlisch grondge bied te verklaren en de Amerikaanse ambassade te verhuizen. Geweld dreigt en Amerikaanse troepen en di plomaten lopen gevaar, hiel den ze hem voor. Trump was zich terdege bewust van die risico's. Het Ameri kaanse Congres nam al in 1995 een wet aan die de VS verplicht de ambassade in Jeruzalem te vestigen, maar presidenten voor hem durf den een verhuizing niet aan en tekenden elk halfjaar een ontheffing. Zes maan den geleden deed Trump dat ook, om pogingen om een vredesplan van de grond te krijgen niet te doorkruisen. Overigens te kende Trump de ontheffing ook deze week gewoon weer. Het duurt volgens het Witte Huis nog zeker drie tot vier jaar voordat echt een ambassade is opge richt in Jeruzalem. Het besluit is vooral symbo lisch belangrijk. Trump wil koste wat kost een verkie zingsbelofte nakomen aan groepen die hem aan het presidentschap hielpen: Amerikaanse Joden die aan Israëlische kant staan en religieuze rechtse kiezers die op Bijbelse gronden een speciale band met Israël voelen. Trump is zelf weinig Bijbelvast, maar wist deze invloedrijke groep aan zich te binden met anti-abortus- standpunten en de aanstel ling van vicepresident Mike Pence. Pence en zijn achterban zijn dolblij met de verhuisplan nen, net als een belangrijke financier van Trumps ver kiezingscampagne, casino magnaat Sheldon Adelson. Supporters als zij kunnen wel een politiek cadeautje gebruiken. Het Rusland schandaal blijft een onwel kome bedreiging voor Trumps presidentschap, zeker nu ex-topadviseur Michael Flynn in ruil voor een bescheiden aanklacht informatie aan het doorbrie- ven is aan de FBI. En de toorn van de internationale gemeenschap? Die zal Trump een zorg zijn, bleek ook al toen hij Amerika on danks hevige internationale verontwaardiging terugtrok uit het klimaatakkoord van Parijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8