Voedsel op een smaakt minder goed Werk geven aan Saïd kostte Saadia haar job BAM wist van scheuren in de garage van vliegveld Eindhoven 7 Eetprofessor Charles Spence weet hoe ons brein zich laat foppen Hotelketens vragen om zijn advies. Net als grote sterrenchefs als Heston Blumenthal. Ook bier-, koek- en frisdrankfabrikanten staan re gelmatig bij hem op de stoep in de hoop op tips die de omzet kunnen verhogen. Want de Britse voedselwetenschapper Charles Spence weet precies wie of wat (on)bewust onze smaak beïnvloedt. Zelfs het gewicht van de ober die je eten op tafel zet speelt mee, zegt hij. We vragen hem naar tien opmerkelijke waarne mingen. „De dreunende decibellen van de motoren onderdrukken je vermo gen tot proeven. Zoet kunnen we bijna niet meer waarnemen. Maar zoutige umami-achtige smaken als tomatensap wel." „Door je bioritme heb je overdag en vooral na het opstaan meer speeksel in je mond waardoor je meer smaak waarneemt. Daarom komen profes sionele wijnliefhebbers vooral om ïi.oo uur 's ochtends in actie." „Hoe harder en sneller de dreunen en gitaarsolo's des te rapper we gaan drinken. Zaken die veel Guns N' Ro ses draaien verkopen 27 procent meer alcohol dan kroegen die dat niet doen." Waarom bestellen we massaal tomatensap in het vliegtuig? En hoe komt het dat we meer eten met zwaar bestek? Voedselwetenschapper Charles Spence toont in zijn eetbijbel Gastrofysica hoe onze zintuigen zich laten manipuleren. „Dat geldt voor korte periodes. Eten en drinken smaken namelijk door zwij- melmuziek veel zoe ter. Je hoeft dus min der suiker te gebrui ken. In Vietnam staat een muzikale bakkerij die cakes en koeken serveert die ge bakken zijn met de helft van de nor male hoeveelheid suiker. Geen van de klanten heeft ooit geklaagd. Of ons brein zich ook op langere ter mijn laat foppen, is niet onder zocht." „Bij de kleur rood denken we aan bloed, gevaar, stoplichten en ondergaande zon. Kortom: gevaar. Daardoor zijn we ge neigd minder te eten. Het is een goed middel om minder te snacken." „Zwaar associëren we met kwaliteit. Bij Eten en drinken smaken door zwijmelmuziek zoeter onze afstandsbedieningen, auto sleutels maar ook dus bij bestek. Alles wat we daaraan prikken, proeft beter dan aan lichte lepels en vorken." „Die kom zorgt ervoor dat poké- bowls en noedelsoepen enorm in opmars zijn. We pakken zo'n bak vaak in onze handen: het gewicht en de warmte zorgen voor troost en comfort. Daardoor waarderen we de gerechten meer." „Zit je met vrienden in een restau rant dan is het vaak gezellig waar door gerechten lekkerder smaken. We scheppen dan een tweede, derde of zelfs vierde keer op. Ook een bij zonder effect: zonder dat we het we ten spiegelen we eikaars bewegin gen in die situatie. Kijk naar een ta fel met meer mensen en je zult zien dat ze synchroon mes en vork naar hun mond brengen." „Ik heb twee identieke vissen naast elkaar gelegd. De ene noemde ik Patagonische tand- vis, de andere Chileense zee baars. Iedereen koos voor de laatste. We zij nook gevoelig voor idyllische aanbevelingen: een supermarkt plakte op een a Marokkaans fabrieksproduct het i etiket 'afkomstig van Rosedene Farm'. Kopers vielen er massaal voor hoewel ze wisten dat die combinatie onmogelijk was. Maar hé: platteland betekent ambachtelijk, betekent puur, betekent lekker." „Bij cappuc cino met een ronde vorm in het schuim wordt min der suiker ge dronken dan bij exact hetzelfde bakkie met een vier kant patroon. Hetzelfde geldt voor chocolade: presenteer het in hoekige brokken dan vinden mensen het an ders smaken dan in bolletjes." AMSTERDAM Volgens de ge meente Amsterdam heeft de ontsla gen anti-radicaliseringsambtenaar Saadia ait-Taleb voor 300.000 euro opdrachten verstrekt aan 'een vriendje'. Zelf vindt zij de zaak 'bui ten alle proporties opgeblazen'. Gisteren stonden beide partijen tegenover elkaar voor de rechtbank. Ait-Taleb eist dat haar strafontslag van vijf maanden geleden ongedaan wordt gemaakt en dat achterstallig salaris alsnog wordt uitbetaald. De gemeente weigert dat. Ait-Taleb zou zich schuldig hebben gemaakt aan belangenverstrengeling, of in elk ge val aan het wekken van de schijn daarvan. Volgens advocaat Pieter de Jong ligt voor ambtenaren de lat hoog als het gaat om integriteit. Met het strafontslag zou de ge meente 'een signaal' hebben willen afgeven. Ait-Taleb zou een relatie hebben gehad met een zekere Saïd. Die maakte onder meer filmpjes voor de geheime (en voortijdig afgebroken) 'grijscampagne' van de gemeente, bedoeld om via vlogs radicaliserende jongeren op andere gedachten te brengen. Ait-Taleb, projectleider radicalise ring en polarisatie van de gemeente, ontkende dat zij Saïd. al kende voor dat zij hem opdrachten gaf. Gaande weg kwam het tot wederzijds 'ge flirt'. „Ik ben 34 jaar en vrijgezel", zei Ait-Taleb. „Veel mannen hebben met mij geflirt. Saïd ook, maar het is nooit tot een relatie gekomen." Vlak voor haar strafontslag had Ait-Taleb zelf ontslag genomen, om dat ze zich bij de gemeente niet meer thuisvoelde. Zij had naar eigen zeg gen zicht op een baan bij de Natio naal Coördinator Terrorismebestrij ding en Veiligheid. Dat ging niet door. Experts constateerden toen dat het om een 'esthetische kwestie' ging, niet om een constructief probleem. Dat zegt BAM in reac tie op berichtgeving van EenVan- daag. Onderaannemers verklaarden aan het actualiteitenprogramma dat zij al twee maanden voor het instorten van de parkeergarage waarschuwden voor mogelijke bouwfouten. EenVandaag heeft de onderzoeksrapporten en foto's die gemaakt zijn tijdens de bouw ook voorgelegd aan een Sy- constructie-expert van ingeni eursbureau Royal Hasko- ningDHV. Volgens hem had het gebouw direct moeten worden ontruimd. Eindhoven Airport en BAM maakten gisteren bekend dat de deels ingestorte parkeer garage wordt gesloopt. De werk zaamheden beginnen op 2 ja nuari. In april moet de herbouw van het pand starten en begin juni 2019 moeten de werkzaam heden klaar zijn. „Met de sloop en de afvoer van het puin zijn circa drie maanden gemoeid. Naar verwachting start BAM be gin april 2018 met de nieuw bouw", staat in een uitgegeven gezamenlijke verklaring. De sloop komt niet als een ver rassing. Diverse bouwdeskundi- gen schatten de kans op herstel van het pand de afgelopen maan den al in op nihil. Bovendien ligt de gebruikte bouwmethode sinds de publicatie van twee rap porten over de oorzaak van de in storting onder vuur. Het ontwerp van de parkeerga rage wordt nauwelijks aangepast, de constructie wel. Onderzoeker Simon Wijte oordeelde dat het gebouw zelfs het eigen gewicht amper kan dragen. Laat staan de 800 auto's. vrijdag 8 december 2017 GO Waarom drinken we massaal tomatensap in het vliegtuig? Koffie is lekkerder bij daglicht. Heavy metal-muziek bevordert dronkenschap. Annemart van Rhee rood bord Wie veel romanti sche nummers luistert, valt af. Van een rood bord eet je min der chips dan van een blauw. We eten meer met zwaar bestek. -Charles Spence Waarom smaakt eten uit een kom beter dan dat van een bord? Wanneer we met drie anderen dineren, eten we 75 procent meer dan alleen. Benamingen beïnvloeden onze smaak. Eten met ronde vormen smaakt zoeter dan met vier kante. Bouwbedrijf BAM erkent dat er al in maart scheuren waren te zien in de in mei ingestorte parkeergarage bij Eindhoven Airport. Bart-Jan van Rooij Eindhoven Op deze foto uit een onder zoeksrapport zijn de scheuren te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7