Liever geen taalpolitiek Norovirus in Breskens is bijna onder controle Zoektocht naar derde sportvisser gestaakt Sting 2 Met Sting en Alanis Morissette haalt Concert at Sea volgend jaar twee mega-artiesten naar de Brouwersdam. „We zijn door het dolle heen", zegt festivaldirecteur Lesley Grieten. CONCERT AT SEA EDITIE 2018 Commentaar Iinister Ingrid van Engelshoven van Onderwijs heeft het kennelijk nog niet erg druk. Of zij meent in haar onerva renheid dat zij Kamerlid Lisa Westerveld van GroenLinks naar de mond moet praten. Hoe dan ook, Van Engelshoven zet haar ambtenaren aan het werk om de termen 'hoogopgeleid' en 'laagop geleid' te verbannen. Westerveld vindt dat 'hoog' en 'laag' een waardeoordeel inhoudt. Daar zit wel wat in. Maar of de vertaling in beleidsstukken naar 'theoretisch' en 'praktisch', zoals Westerveld voorstelt, een grote vooruitgang is? De maatschappij hecht meer waarde aan hoogopgeleid. Verhullend taalgebruik op het ministerie zal daar niets aan veranderen. Dit jaar was nogal wat te doen over de vraag of je wel kunt zeggen of iemand een man of een vrouw is. Dat leidde tot de opkomst van het begrip 'genderneutraal'. De machinist zegt voortaan 'reizigers' in plaats van 'dames en heren'. Dit lost weinig op. De ene transgen- der ziet de verschillen tussen mannen en vrouwen het liefst hele maal verdwijnen. De andere wil juist worden aangesproken op zijn echte geslacht. 'Genderneutraal' werd gisteren uitgeroepen tot het meest irritante woord van 2017. De oplossing van dit soort kwesties ligt niet bij de overheid. Neem Zweden. Daar was meer dan een halve eeuw discussie over de wenselijkheid van het genderneutrale voornaamwoord 'hen' naast 'han' (hij) en 'hon' (zij). Het werd uiteindelijk in de officiële spellinglijst opgenomen. Maar pas nadat er een ruim draagvlak voor was ontstaan, en nadat het woord regelmatig in het dagelijks taalge bruik opdook. Als dat in Nederland gebeurt met nieuwe termen voor de opleiding of voor het geslacht van mensen, merken we het vanzelf. Dan mag Den Haag eraan meedoen. Niet eerder. Nederland zit niet op taalpolitiek te wachten. Verhullend Haags taalgebruik verandert niets aan waardering voor een hoge opleiding Alle zorgcentra krijgen er vroeg of laat mee te maken: de uitbraak van het norovirus. Door de besmette lijkheid heeft dat bijna altijd flinke gevolgen. Zorgcentrum Emmaus in IJzendijke had er de afgelopen we ken last van. Bewoners werden ziek, daarna ook veel medewerkers. Familieleden mochten een poosje niet op bezoek. Emmaus is sinds maandag 'virusvrij'. In Breskens, bij De Hooge Platen, is het nog niet zo ver. „Daar zijn nog drie cliënten en drie medewer kers ziek", vertelt woordvoerder René Maas van ZorgSaam (Em maus) en Warmande (Hooge Pla ten). „Hun aantal neemt snel af." De voorzorgsmaatregelen gelden wel nog. „We vragen bezoek na drukkelijk de handen te wassen met water en zeep", vertelt Maas. De zorginstellingen nemen zelf ook We vragen bezoek goed hun handen te wassen maatregelen, geeft hij aan. „Daar hebben we protocollen voor. Die halen we bij een uitbraak meteen uit de kast. Zo proberen we cliënten zoveel mogelijk op hun kamer te houden, en blijven medewerkers zoveel als kan op dezelfde locatie." ALMANAK Het nieuws dat Sting komt op treden op Concert at Sea kwam als een grote verrassing voor de medewerkers op het Middel burgse kantoor. De vragen bui telden over elkaar. Hoe krijgt Blof het toch voor elkaar om zulke grootheden naar Zeeland te halen? Zou Sting wel weten waar hij komt spelen? Doet hij het voor het geld of voor de loca tie? Is hij getipt door illustere voorgangers als Lenny Kravitz? Het ging allemaal voorbij aan één van de collega's. Hij hoorde alles aan en wierp als laatste de vraag op tafel waar hij het meest mee worstelde: „Wie is Sting?" Betere controle invalidekaart Ellen de Neef stopt als raadslid Kunstacademie verder als MAAK KLOOSTERZANDE The Sunny Boys op dansmiddag De dertiende editie van Concert at Sea begint pas over 203 dagen, maar lijkt nu al niet meer stuk te kunnen. Het festival maakte gisteren de eerste namen be kend. Naast - uiteraard - gast heer Blof, Miss Montreal en Ronnie Flex Deuxperience Band komen twee acts van we reldfaam: Sting en Alanis Mo rissette. Lesley Grieten legde namens het festival beide ar tiesten vast. „Met dit soort na men hebben we een droom baan." „We zijn er drie, vier jaar gele den ook al mee bezig geweest, maar toen kwam het net niet uit. Het is dus eigenlijk een pro ces van jaren geweest. Een half jaar geleden ben ik opnieuw be gonnen. Mede doordat we het al eens eerder hadden geprobeerd, hoefden we niet meer uit te leg gen wie we zijn en wat we doen. Dat bespoedigde het wel." „Het begint met het neerleggen van de wens. Om te laten zien dat je serieus bent, heb je het ook al meteen over de condities. Het management en de boeker van de artiest kijken goed waar ze terechtkomen en maken een voorselectie. Vervolgens moet het passen in de planning. Sting doet volgend jaar 60,70 shows, dus dat is een hele puzzel voor mijn collega-boeker aan de an- We staan elk jaar meer op de kaart bij dit soort grote artiesten dere kant. Voor ons begint dan het lange wachten en het kaars jes opsteken." „We hebben de afgelopen jaren wel een aantal grote namen ge had. Daar zit ook een boeker en een management achter, dus dat praat zich wel rond. We staan elk jaar meer op de kaart bij dat soort grote artiesten, waardoor we eerder meegeno men worden in planningen. Ze weten: er is in Nederland ook Politie en Kustwacht zijn op de Oosterschelde gestopt met het zoe ken naar de sportvisser die sinds zaterdag vermist wordt. De 67-jarige visser uit Heeze was zaterdag met zijn plaatsgenoten va der en zoon Adriaan (79) en Erik (51) van Asten vanaf Neeltje Jans in dichte mist de zee op gegaan. Ver moedelijk raakte het drietal in de dichte mist in de problemen. Vader en zoon Van Asten werden zondag levenloos gevonden. Het li chaam van de zoon was aange spoeld bij de Mattenhaven op werk- eiland Neeltje Jans, de vader lag bij de Roggenplaat bij het wrak van hunvisbootje. De nog vermiste sportvisser is volgens meerdere bronnen Tiny van Kessel. Het Landelijke Team Onderwaterzoekingen (LTOZ) zou met sonar op de Oosterschelde gaan zoeken, maar dat ging niet door omdat het team met spoed naar Leeuwarden werd gestuurd voor een vermissing. Later Mogelijk gaat het zoeken met sonar in Zeeland op een later tijdstip nog wel gebeuren. Dat is echter afhan kelijk van andere werkzaamheden en ook het weer speelt een rol, zo laat de politie weten. vrijdag 8 december 2017 n De uitbraak van het norovirus in zorgcentrum De Hooge Platen in Breskens is zo goed als onder controle. Nog een handjevol be woners en medewerkers is ziek. Martijn de Koning Breskens - René Maas, woordvoerder ZorgSaam en Warmande Tip? redactie@pzc.nl OOSTBURG Misbruik van gehandi- captenparkeerkaarten in Sluis is lastiger gewor den. Ambtenaren konden daar tot nu alleen de gel digheid van kaarten van inwoners van Sluis na gaan. De gemeente heeft zich nu aangesloten bij het Nationaal Parkeer Register. Daardoor kan Sluis kaarten van alle Ne derlandse invalide par keerders controleren. Terneuzen is ook aange sloten bij dat register, Hulst niet. TERNEUZEN Ellen de Neef stopt als raadslid na de verkiezin gen van maart 2018, vooral vanwege haar werk. In 2010 kwam zij voor TOP/Gemeentebe- langen in de Terneu- zense raad. Ze verliet die partij in 2013, om in 2014 terug te keren voor Pro vinciaal Belang Zeeland (PBZ). PBZ hoopt met onder anderen Hans Vlottes en Gerard Van de Langkruis in maart weer mee te doen aan de ver kiezingen in Terneuzen. KNOKKE-HEIST De Kunstacademie Knokke gaat verder onder de naam MAAK. Het instituut zit al een poos in een gebouw aan de Van Steenstraat, maar trok onlangs oud-basis- school De Vonk erbij. Dat leidt tot naamsverwar ring. Een nieuwe start is gewenst, vindt de leiding. MAAK, dat een aanbod heeft van muziek, woord, beeld en dans, heeft 1.200 leerlingen, onder wie tientallen Zeeuwen. Uit op Zondagmiddag organiseert niet alleen activiteiten in De Lieve in Hulst, maar houdt zondag ook een dans middag in dorpshuis Binnendeur in Klooster- zande. Het duo The Sunny Boys zorgt voor de muziek en zang. De aanvang is om 14.30 uur, de entree kost 2 Festival Rolf Bosboom Renesse Kostte het veel moeite om Sting naar Zeeland te halen? Hoe verloopt zo'n proces? - Lesley Grieten, Concert at Sea Wordt Concert at Sea steeds gewilder bij grote artiesten? Theo Giele Neeltje Jans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 76