WIM HOFMAN Zelftrappend 11 Laatst droomde ik over een zelftrap- pende fiets. De betekenis ervan ontging me eerst, al verwachtte ik iets diepgaands. Bij Sigmund Freud duidt dromen over fietsen op jeugdigheid. Maar zijn uitleg stemt me niet tevreden. Niet dat tevredenheid het hoogste doel is in het leven, maar ontevredenheid ook niet. Daarom probeerde ik, om me uit de droom te helpen, de zelftrappende fiets uit mijn droom na te tekenen, maar ik had blijkbaar niet op de stuurinrichting gelet. Op de tekening hiernaast heb ik er dus maar wat van gemaakt. Het vehikel bewoog nogal in mijn droom, dat moet ik erbij zeggen. Dat de mens droomt van automaten en robots is niet nieuw. En veel dingen gaan al vanzelf. Ik denk nu aan licht en water. Je hoeft nu niet elke paar uur voor een kaars te zorgen of de olielamp te vullen en water hoefje niet te pompen. Soms heb je automatische kraantjes. Grote be schavingen zoals de Chinese, de Griekse, Romeinse en Afrikaanse hadden vroeger veel slaven die het noodzakelijke en het overbodige werk deden. Belcampo schrijft over een vorst die zelfs zijn slaven adem liet halen. Later zorgde men voor dwangarbeiders. Daarmee is bijvoor beeld Australië opgebouwd en zijn her en der spoorwegen aangelegd en tunnels geboord. Of men zorgde voor arbeiders die men een hongerloontje voorhield en een leus als: Arbeid Adelt. Dat men het nu zoekt in automatisering is begrijpe lijk. Je hebt dan automatisch ook minder slaven en (dwang) arbeiders nodig. Mensen stellen zich echter steeds meer de vraag: maken automatisering, kunst matige intelligentie en robots de mens op de duur overbodig? Mijn antwoord is: ja. Mijn zelftrappende fiets is daarvan het bewijs. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal ISO woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Maan Leo Vanmorgen liep ik over een zon nige markt, waar de opgetogen kreten van schaatsende kinderen mij meteen al in een opperbest humeur brachten. Ook de horeca die zich in deze tijd van het jaar feestelijk heeft uitgedost, heeft mijn instemming. Is het niet heerlijk om onder de versiering, warm gehouden door lampen of branders een kopje koffie of gluhwijn te drinken? Maar nee, onze 'zuurpruim' Maan (1 december) ziet het alle maal anders; burgerlijke truttig heid. Ja, misschien is het intellec tueel niet zo hoogstaand, maar ik geniet er van en zou Maan aanra den de komende 7 weken in een hutje op de hei door te brengen. Daar kan ze in alle rust verder schrijven. J. Etman Stationsstraat 5, Middelburg Zeeuws (1) In de krant van 12 december wordt enthousiast ingegaan op het 'Zeeuws gevoel', de Zeeuwse identiteit. De vermelding van 'De Zeeuwse taele is de mooiste van oalmaele' zou dat moeten onder strepen. Dat is voor West- Zeeuws-Vlaanderen een misvat ting. 'Zwo praotn wudder nie'. Het Kadzandse dialect is een vol strekt ander dialect. Schrijven in het dialect is niet eenvoudig. Voor het Kadzands wordt dat goed gedaan door een dame uit Aardenburg, schuilnaam 'Kato', in een kolom van het streekblad 'Rondje West'. Zij schrijft over steekhoudende onderwerpen. De Nederlandse taal is cultureel erf goed. Het dialect is historisch erf goed. Jaap Schijve Markt 18, Retranchement Zeeuws (2) Zeeuwen zijn groös op hun pro vincie. Dit moet verzonnen zijn door iemand van de 'overkant' want in Zeeuws-Vlaanderen worden de woorden groös en taele niet gebruikt. Spreek dus voor jezelf als je groös wil zijn en niet voor alle Zeeu- wen.Ik ben overigens wel hroots op Zeeuws-Vlaanderen. Anneke Buijze Kaijser Gerard van der Nissestraat55, Zaamslag Fietsvoetveer Dertig jaar reisde ik bijna dage lijks op de nu te schrappen ver trektijden met de boot Vlissin- gen-Breskens. Eerst vele jaren met de PSD en daarna met de zo genaamde Fast Ferry die in wer kelijkheid maar op halve snelheid vaart. Maar dat terzijde. De ware reden dat de veerdienst op dit tijdstip geschrapt wordt is niet het vervoer van te weinig perso nen maar het inzetten van de tweede boot. Dat kost namelijk 4 man varend personeel en 1 man aan de wal. Hoewel er inmiddels een provinciaal besluit tot uitstel van het schrappen van deze tweede boot is genomen, is deze beslissing slechts tijdelijk, ben ik bang. De uren inzet van die tweede boot en personeelskosten zullen voor de provincie Zeeland mogelijk zwaarder wegen dan een goede verbinding in stand houden. Uitstel betekent soms af stel. HenkHendrikse Dinsdagstraat 23, Sluis Vuurwerk Vuurwerk (2 december) is on schuld kwijt. Dit gaat over het gebruik door de consument en de ongelukken die hierdoor ont staan. Voordat de consument vuurwerk heeftis het opgesla gen. Bij de vuurwerkramp in En schede in 2000 ontstond in een pakhuis met 900 kilo vuurwerk brand die zich uitbreidde naar il legale containers. In het begin kon de brandweer het niet blus sen (daarna ontplofte de centrale bunker met als gevolg 23 doden, 950 gewonden en 200 verwoeste woningen). Ik snap niet dat in het bestem mingsplan van de gemeente Vlis singen uit 2013 voor Paauwen- burg en Lammerenburg staat: 'de opslag van meer dan 10.000 kg consumentenvuurwerk is niet toegestaan' door een bedrijf (arti kel 4.5.1 punt c). Verschrikkelijk, in wat voor gemeente leef ik. M.i. moet dit bestemmingsplan dat de status 'geheel onherroepe lijk' heeft gekregen, heel snel worden veranderd. Willem Osterman, huisarts De Kempenaerst 2, Vlissingen Jeruzalem Trump (7 december) verklaart Jeruzalem hoofdstad van Israël. Dat past binnen de wereldvisie van Trump dat de buitenlandse politiek van de VS op absolute hegemonie gebaseerd moet zijn die desnoods met militaire hand moet worden afgedwongen. Met de proclamatie van Jeruza lem als hoofdstad van Israël ne geert Trump het internationaal recht en de Palestijnse rechten, daarenboven dreigt hij het ge weld in deze conflictgevoelige re gio nog verder aan te wakkeren. Militair geweld en oorlogen, dat valt er te verwachten vanuit de VS. Luc Brusselaers Hoejkensdijk 11, Kuitaart Sinds eind november ligt er weer een ijsbaan in Middelburg, foto lex de meester vrijdag 8 december 2017 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 72