mMtM mm i I Verdwijnen Messi, Neymar en Robben achter het kastje? Ambtenaren van Justitie beïnvloedden wetenschappelijk onderzoek 4 Onderzoek van het WODC stond te boek als zeer betrouwbaar. Die reputatie is aan diggelen nu blijkt dat resultaten werden aangepast. Uit gegevens van Nieuwsuur blijkt dat hoge ambtenaren van het mi nisterie van Justitie en Veiligheid druk uitoefenden op het eigen we tenschappelijke instituut WODC. Onderzoeken van dat bureau naar- onder meer - criminaliteit zijn ge zaghebbend: het smoort menig po litieke discussie. Juist omdat de on derzoekers totaal onafhankelijk worden geacht. Vraag is of dit nu nog gezegd kan worden. Uit stukken van Nieuwsuur blijkt dat een onderzoekster intern aan de bel trok, toen zij merkte dat top ambtenaren 'stuurden' op bepaalde uitkomsten van onderzoeken. Bij voorbeeld op het gebied van cof- feeshopbeleid zouden conclusies zelfs zijn herschreven, omdat dit politiek beter uitkwam. Gevoelig Hoewel dat verboden is, mailden hoge beleidsambtenaren met sug gesties om vragen te schrappen, de minister op de hoogte te houden van de voortgang of om onder zoeksconclusies op een bepaalde manier op te schrijven. „Omdat dit dossier zó politiek gevoelig is", voor de kerst moet minister Ferd Grapperhaus in een debat verant woording afleggen. Grapperhaus erkent al wel dat zijn ambtenaren over de schreef zijn gegaan. „Dit had niet zo mogen gebeuren. Beleid moet losstaan van wetenschappelijk onderzoek." Hij zegde gisteren extern onderzoek toe naar de beïnvloeding in het wietonderzoek, de relatie tussen ambtenaren en het WOD C én naar de klacht die alles aan het rollen schreef één van de ambtenaren. Of een ander: „Wij kunnen met wat we nu hebben niet instemmen." In het meest duidelijke geval werd onderzoek naar het softdrugs beleid van de regering zo herschre ven dat het toenmalig minister Op stelten beter uitkwam. Die wilde graag de noodzaak van de 'wietpas' onderbouwd zien, maar het onder zoek haalde dit juist onderuit. WODC-directeur Frans Leeuw 'ca moufleerde' dat, schreef de inmid dels gepensioneerde klokkenluid ster in haar klacht. Zij maakte die zaak aanhangig in 2014, 2016 en 2017, maar kreeg naar eigen zeggen nooit een adequate reactie. Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat er een nader onder zoek komt. „We zijn gewoon be donderd. We dachten er altijd van uit te kunnen gaan dat het WODC betrouwbare onderzoeksresultaten leverde, maar nu vraag ik mij dat af', zegt SP'er Michiel van Nispen. „Dit lijkt op onaanvaardbare in menging van het ministerie in we tenschappelijk onderzoek", zegt D66'er Maarten Groothuizen. Nog Dit lijkt op onaanvaardbare inmenging bracht. Grapperhaus weet dat daar mee de geest niet in de fles is. Als hij vanaf nu schermt met WODC-on- derzoek zal deze affaire hem voor de voeten worden geworpen. Imago Bovendien komt het uiterst ongele gen: het ministerie zit juist in een 'verandertraject'. Niet in de laatste plaats om een beter imago te krij gen. Nadat de bonnetjesaffaire rond crimineel Cees H. minister Opstel ten de kop kostte, werd een pro gramma ontwikkeld om de 'geslo ten' en 'defensieve' cultuur op het departement te doorbreken. Te lang werd onwelgevallige in formatie achtergehouden of ver sluierd opgeschreven, gaf de hoog ste ambtenaar, Siebe Riedstra, toe. Hij trekt de kar om het ministerie schoon te vegen, maar pijnlijk ge noeg zitten zijn vingerafdrukken óók op dit dossier. Sinds Riedstra in 2015 aantrad, zou de klacht dus zijn blijven liggen. De kijkcijfers lopen terug, je be taalt meer dan je eraan verdient en de kans dat er volgend seizoen een Nederlandse club aan het hoofd toernooi meedoet, is kleiner ge worden. Het zijn de hoofdredenen dat zenders niet meer als aasgieren boven het Champions League voetbal cirkelen. Momenteel is het Europese top voetbal op het open net nog te zien bij Veronica, onderdeel van de SBS-zendergroep (tegenwoor dig Talpa Networks), maar dat zou volgend jaar weieens anders kun nen zijn. Ronaldo, Messi, Neymar en Robben, ze zijn straks mogelijk alleen achter de decoder te zien. Lage biedingen Team Marketing, dat namens de Europese voetbalbond (UEFA) de rechten van zowel de Champions League als Europa League verhan delt, werd de voorbije periode ge confronteerd met te lage biedin gen, waardoor het bedrijf de rech ten terugtrok van de markt. Zen ders betaalden in het verleden tus sen de 17 en 25 miljoen euro, maar dat wil niemand meer neertellen. Onder de gegadigden zitten SBS en RTL. Hetzelfde geldt voor de Europa League: te lage biedingen. Het Nederlands voetbal verkeert in een diepe crisis. Na het missen van het EK mist het nationale team vol gende zomer ook het WK in Rusland. Ook voor de uitzendrechten van Oranje - de kwalificatiereeks voor het EK in 2020 - zijn te lage biedingen gekomen bij het bedrijf CAA Eleven. „De UEFA heeft van de Champions League een mil jardenbal gemaakt, met steeds minder aandacht voor de belangen van kleine voetballanden als Ne derland. Daarom is de vraag ge rechtvaardigd of zenders in die landen er nog veel geld voor wil len betalen", zegt sportmarketing- deskundige Marcel Beerthuizen. „De Champions League is vooral interessant voor een nieuwe zender die zich in één klap wil profileren", stelt hoogleraar sport en recht Marjan Olfers. Zou het voetbal pakket iets zijn voor provider Ziggo, die twee jaar terug een sportkanaal begon? Sportmarke- teer Ruud van der Knaap legt uit dat alle wedstrijden met een Ne derlandse club én de finale moe ten worden uitgezonden op een open kanaal als de NOS, RTL en SBS. „Ziggo Sport is dat niet, maar kan wel de Champi ons League kopen en die bewuste wedstrijden via een sublicentie aan een open kanaal verkopen." Google Ook een optie volgens Van der Knaap is dat de UEFA een deal sluit met bijvoorbeeld Google of Facebook. „Dat zie je ook in de VS, waar Twitter de rechten heeft van het American Football. Het komt hoe dan ook heus wel ergens bij een mediapartij terecht." vrijdag 8 december 2017 GO Woede over 'manipulatie' Tobias den Hartog Den Haag mm mm Het ministerie van Justi tie en Veiligheid probeert het imago op te vijzelen, maar ligt weer onder vuur. FOTO ANP -Maarten Groothuizen (D66) Het Champions League-voetbal verdwijnt mogelijk achter de de coder. De UEFA krijgt de rech ten niet verkocht aan zenders voor het open kanaal. Dat zeg gen bronnen tegen deze krant. Gudo Tienhooven Dennis Jansen Hilversum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4