Tommy Wieringa SPD lonkt weer naar nieuwe coalitie 15 Dennis van H. stak hulpverleenster dood Als Baudetde ondergang voor februari voorspelt en hij komt niet, kan hij het wel Het kwam door Donald Trump dat ik nog even het filmpje bekeek van een jongen die een leeftijdgenoot op krukken in elkaar sloeg. Het was een smerige geweldsdaad, die bo vendien werd gefilmd door ie mand die stond te lachen terwijl het gebeurde. Toen de jongen op de grond lag, ging het slaan en schoppen nog even door, onder het zeggen van de woorden 'kan ker' en 'flikker' - dat gruwelijke woordenpaar dat zo vaak verge zeld gaat van spuug en haat. Het werd nog weerzinwekken der toen Trump tweette dat in het filmpje een jongen op kruk ken in elkaar werd geramd door een moslimmigrant. Die daarop geen moslimmigrant bleek, maar een in Nederland geboren en ge togen inwoner van Edam-Volen- dam. Een potsierlijke blunder, maar de persvoorlichter van het Witte Huis verklaarde dat het niet uitmaakte of de dader nou wel een moslimmigrant was of niet, omdat de dreiging van mos- limgeweld wel degelijk reëel is. Met andere woorden: als Trumps overtuigingen niet stroken met de feiten, dan kloppen de feiten niet. Als ik me probeer te verplaat sen in Trumps gedachtegang, dan kijken we in het filmpje naar de botsing der beschavingen - één op één, met een vitale, mee dogenloze moslim aan de ene kant en een zachtaardige, weer loze vertegenwoordiger van de joods-christelijke traditie aan de andere kant. De islam valt het verzwakte Westen aan, een slachtoffer op krukken dat zich niet kan verweren tegen de aan vallen van de migrant, de nieuw komer, de moslim. De kruisvaar der wordt onder de voet gelopen door de muzelman, de westerling door de moslimmigrant. Dat is het frame, zo moeten we die gebeurtenis in Monnicken- dam eerder dit jaar lezen. In eensluidende termen spreekt Thierry Baudet over de staat van het Westen in het alge meen en Nederland in het bij zonder. Hij is een verklaard be wonderaar van Trump, en deelt diens ongecompliceerde dualisti sche wereldbeeld. Op het partij congres van het Forum voor De mocratie klonk onlangs weer eens zijn luchtalarm. De onder gang van Nederland is aan staande, over vijftien, twintig jaar is het al zover: „Dan zijn we dit land echt kwijt. We bevinden ons in een duizelingwekkend de- structieproces. Troje brandt!" omdat Baudet ook wel begrijpt dat een ondergangsprofeet zijn voorspellingen een beetje ruim moet nemen. Als hij de onder gang voor februari 2018 voorspelt en hij komt niet, dan kan hij het wel schudden met die gemeente raadsverkiezingen in maart. Hij bestelt de ondergang van het Avondland daarom maar wat la ter, zodat hij nog een hele tijd kan jeremiëren. De ondergang komt bij Baudet net als bij elke ordinaire populist van het een-tweetje tussen de elite en nieuwkomers, die de na tionale identiteit bedreigen. Het deuntje is als altijd Zij tegenover Wij, onheil versus oplossing, ziekte versus genezing, meer is het niet. Baudets veronderstelde retorische gaven, zijn klassieke verwijzingen: vrolijk cadeau papier waarin hij zijn giftige snoepjes verpakt. Vader Jaap zit met gebalde vuisten tussen de knieën en gebogen hoofd op de tribune van de rechtbank. 'Klootzak', klinkt het als zijn vrouw begint te huilen. Zijn dochter Jes sica Slui (27) is in april met messte ken om het leven gebracht. Verdachte Dennis van H. (29) zit er onverstoorbaar bij. Ook als Jessi ca's moeder Hannie en zus Kim- berly het woord nemen. Ze barsten na hun verklaringen in huilen uit. Dennis van H. had waandenk beelden. Hij dacht dat de inlichtin gen- en veiligheidsdienst achter hem aan zat. „Als ze me dan toch gaan pakken, dan ga ik met een re den", zei hij later in politieverkla- ringen. Hij koos ervoor degene te doden die 'hem het meest op z'n gevoel speelde.' Dat was Jessica Slui uit Middelharnis, hulpverleenster bij Pameijer in Hellevoetsluis, waar Dennis van H. behandeling kreeg voor psychische stoornissen. Zwijgen Bij twee eerdere zittingen was Van H. zelf niet aanwezig. Hij lijkt nu te gaan zwijgen. „Het spijt me, voor wat het waard is", zegt hij na de emotionele verklaringen van de moeder en zus van Jessica. Maar hij blijft ook voor de rechtbank vast houden aan het idee dat de AIVD het op hem gemunt had. „U bent wel erg bezig met de AIVD", zegt de rechter. „Nee", zegt Van H. „Zij zijn met mij bezig." De rechter vertelt Van H. dat de politie had gecheckt of Jessica verbonden was aan de AIVD. Dat was beslist niet zo. „U overtuigt me niet", reageert Van H. „Als jij wist wat ik weet, had je haar ook vermoord", zei Van H. op de fatale avond stoïcijns tegen een politieman nadat hij in de politie auto was gezet. Die avond had hij een afscheidsbrief op zak. „Dit is een suicide by cop, mijn laatste mid delvinger naar jullie." Hij was met Jessica meegereden naar een afgelegen plek in Helle voetsluis. Ze zouden nog even dan sen. Het was zijn afscheid. Van H. Jessica hielp Dennis juist, zij was de enige die nog contact met hem had zou weggaan bij Pameijer. Hij wilde niet langer worden geholpen door de instelling en weigerde zijn medicatie. Voor Pameijer was hij daarom niet te handhaven. Op de parkeerplaats stak Dennis van H. Jessica in de hals met een vouwmes. Zij rende weg en hij stak haar een tweede keer. Toen de poli tie kwam, stak hij de handen om hoog, knikte met z'n hoofd naar de plek waar Jessica lag met snij- en steekwonden. Reanimatie mocht niet meer baten. Waarom? Moeder Hannie en zus Kimberly van Jessica lezen ieder een verkla ring voor. Beiden beginnen dapper. Dan wint het verdriet: ze barsten in huilen uit. Moeder Hannie: „Jessica hielp Dennis juist, zij was de enige die nog contact met hem had. Waarom Jessica?" Ze mist haar dochter die het zo goed had met haar vriend, ze wilden kinderen. „We zouden opa en oma worden. Altijd zal ze worden gemist." Zus Kimberly schetst hoe Jessica en Dennis elkaar vriendschappelijk omarmden en dat Dennis haar zus toen in de nek stak. „Hoe kon hij dat doen, wat een laffe daad." Ze vertelt hoe ze haar zus en stapmaatje altijd zal missen. Over Van H. zei ze 'Ik hoop dat hij mag wegrotten in het gevang of in een tbs-kliniek'. De officier van justitie eiste geen celstraf omdat Van H. ontoereke ningsvatbaar zou zijn. Wel krijgt hij, als het aan het OM ligt, tbs met dwangverpleging omdat het risico op herhaling groot is. De rechtbank doet op 21 december uitspraak. BERLIJN De Duitse partij SPD houdt de mogelijkheid open om met de combinatie CDU/CSU over een nieuwe coalitie te gaan onderhandelen. Een motie om dat tegen te houden haalde giste ren tijdens het partijcongres in Berlijn geen meerderheid. De vraag of de sociaaldemocraten weer in een coalitie willen stap pen met CDU/CSU was het be langrijkste onderwerp van het partijcongres. Bij de laatste verkiezingen leed de SPD namelijk een grote ne derlaag. Partijleider Schulz ver klaarde toen dat hij in de opposi tie ging en niet in een nieuwe re gering wilde meedoen. Daar is hij inmiddels van teruggekomen. De CDU/CSU van bondskanse lier Merkel probeerde eerder een coalitie te vormen met de Groe nen en de liberale FDP, maar dat liep op niets uit. De stemming waarin de onge veer zeshonderd SPD-gedele- geerden duidelijk voor verder praten waren, volgde op uren- W Motie tegen meeregeren haalde het niet op het partijcongres lange debatten. Schulz had zich daarin sterk gemaakt voor ver dere gesprekken met het kamp van bondskanselier Merkel. „We moeten niet tegen elke prijs re geren. Maar we moeten ook niet tegen elke prijs voorkomen dat we regeren", stelde hij. Herkozen Nieuwe gesprekken staan voor volgende week op de agenda. Tij dens het congres van de SPD was ook de verkiezing van de leider aan de orde. Schulz werd daarbij met een overweldigende meer derheid herkozen. Hij kreeg 81,9 procent van de stemmen. vrijdag 8 december 2017 GO Gevech Twintig jaar is best ver weg, Moord door waanbeelden Justitie eiste gistermiddag tbs met dwangverpleging tegen Dennis van H. (29). Hij stak in april dit jaar in Hellevoetsluis Jessica Slui dood. Zij was zijn hulpverleenster. Arie Westeneng Dordrecht Hannie, moeder van Jessica Van H. denkt dat de AIVD achter hem aan zit. ILLUSTRATIE JAN HENSEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15