Protestclub PO in Actie wordt een vakbond 12 RouwLust doorbreekt taboe op seksuele behoefte weduwen Brussel krijgt meer grip op dieselauto's Het duurde drie jaar voor dat Sandra van Kolfscho ten het zichzelf weer toestond om te verlan gen naar een man. Na de plotselinge dood van haar echtge noot, in de zomer van 2012, had ze geen behoefte aan seks en intimiteit. „Ik moest eerst mijn leven op orde hebben. Ik was bezig met mezelf, mijn kind en mijn bedrijf. Ik voelde geen lust meer. Mijn lichaam stond uit." Haar man overleed vermoedelijk door een acute hartstilstand. Hij was pas 35 jaar. Sandra bleef achter met hun 5-jarige dochter. „Ik was als moeder nooit met een andere man geweest. Ik vond het lastig om me daarvoor open te stellen. Ik voelde me schuldig, want eigenlijk ben je in liefde nog verbonden met je man." Het is een worsteling van veel vrouwen, die relatief jong en vrij plotseling weduwe zijn geworden. Vorig jaar, op een congres over 'huid- honger' van Stichting De Jonge We duwe, deelden ruim honderd vrou wen openhartig verhalen over hun gemis en verlangen naar aanraking. In het boek RouwLust, dat morgen ge presenteerd wordt, zijn ervaringen gebundeld. De dood is al een taboe-onder werp. Laat staat de behoefte aan liefde, seks en intimiteit na de dood van een geliefde. „Met RouwLust wil len we dat taboe doorbreken", zegt initiatiefneemster Esther Cohen. „Dit gaat niet over platte seks, maar om het gemis en verlangen. Na de dood van je man ben je al alleen. Het taboe op seksuele verlangens ver groot de eenzaamheid." Esther is inmiddels 13 jaar weduwe. Haar man overleed plotseling aan een hartspierziekte. Ze bleef met drie minderjarige dochters achter. „Je man is dood, en je lijf iaat dat weten. Mijn eerste taak was overleven. Ik moest een goede moeder zijn. Maar na drie maanden voelde ik de lust weer opkomen. Ik lag 's nachts in bed, keek naar boven en riep mijn man. Mijn lichaam schreeuwde om aanraking, in eerste instantie door hem.' Oerwens In veel verhalen van weduwen komt een oerwens naar voren: begeren en begeerd worden. Maar vaak staat de zorg voor de kinderen dat in de weg. „Mijn kinderen willen niet dat hun vader vervangen wordt", zegt Esther. „Daarom was ik terughoudend in mijn gevoelens van liefde en verlan gen naar een ander. Ik voelde me ge remd om daaraan te denken. Uit schaamte. Ik was moeder en mocht geen vrouw meer zijn. Dat vond ik verschrikkelijk. Ik ben daar eenzaam in geweest." Waar mannen gemiddeld acht maanden na de dood van hun part ner al een nieuwe relatie hebben, boksen vrouwen vaak op tegen voor oordelen, zowel in de maatschappij als bij zichzelf. Sandra: „Mannen gaan daar makkelijker mee om. Vrou wen hebben meer last van de nor men en taboes die ze zichzelf opleg gen. Een moeder wil niet als een sloerie gezien worden. Schuld en schaamte zitten vooral ook bij jezelf. Mag je lust voelen als er ook dood is? Net als dat je hoofd en hart moeten herstellen van al het gemis en ver driet, moet je lijf dat ook." Seksualiteit verbindt juist de dood en het leven met elkaar, zeggen de Ik voelde me schuldig, want eigenlijk ben je in liefde nog verbonden met je man IÜLKI weduwen. Zin in seks is eigenlijk weer zin hebben in het leven. Het is een overlevingsdrift, waar dankbaar heid eerder op zijn plaats is dan schaamte. Sandra: „Je zegt weer ja tegen het leven, er stroomt nieuwe energie door je lijf. Vaak wordt gezegd: een jonge vrouw met kinderen zal wel sneller weer die behoefte voelen. Of: ach je bent nog jong, je vindt wel een andere man. Dat hoeft niet zo te zijn. De een is erg met seks en lust bezig en de ander niet." Toen het vuur weer was aangewak kerd, zocht Sandra haar heil op da- tingapp Tinder. Ze had contact met leuke, vaak jongere mannen. „Man nen van mijn eigen leeftijd praten toch vaak zwaar over de dood. Mijn Tindervriendjes waren licht en luch tig. Dat was precies wat ik nodig had. De eerste keer dat ik weer met ie mand zoende, voelde ik me niet schuldig. Ik wilde ook niet dat ik de eerste man die mij weer zou aanraken zou verwarren met liefde." Kwetsbaar In RouwLust stellen de weduwen zich kwetsbaar op. De vrouwen zijn ver schillend, evenals hun verhalen en behoeftes. De een zoekt bevrediging voor pure lust, de ander verlangt naar een warme knuffel. Er is geen rode draad of wijze les. Er bestaat ook geen handleiding voor hoe je hiermee om moet gaan, zegt Esther. „Bij rouwen is niks verkeerd. Er zijn ook veel vrouwen bij wie de lust ge blust is vanaf het moment dat de dood zijn intrede gedaan heeft. Maar het verlangen is universeel en niet aan leeftijd gebonden. Je bent in de rouw, maar seksualiteit hoort ook bij het leven. Met dit boek willen we dat bespreekbaar maken." DEN HAAG Lerarenprotestgroep PO in Actie gaat verder als vakbond. Daarmee willen de leraren als vol ledige gesprekspartner kunnen meedoen aan de onderhandelingen over een nieuwe onderwijs-cao. Drie uur na de bekendmaking van ochtend had PO in Actie volgens een telling van Jan van de Ven, één van de initiatiefnemers, al 3.000 le den. De koepelorganisatie van basis scholen PO Raad en minister Arie Slob voor Basis- en Voortgezet On derwijs hadden al laten weten dat PO in Actie welkom was aan de cao-tafel. Dat is volgens Van de Ven niet genoeg. „Er worden door de andere vakbonden spelletjes op de achtergrond gespeeld om onze in vloed te beperken. Als wij óók een vakbond zijn, is er geen ontkomen aan." PO in Actie wil vóór het einde van het jaar 10.000 leden hebben. Van de Ven benadrukt dat PO in Actie nooit het levenslicht had ge zien als de vakbonden de leraren eerder goed hadden vertegenwoor digd. „Dat hebben ze niet gedaan. Ook nadat wij in actie waren geko men niet." De Algemene Onderwijsbond (AOb) en CNV Onderwijs haastten zich gisterochtend om PO in Actie te feliciteren met de omvorming naar een vakbond. De bonden be nadrukten dat zij 'een gezamenlijk belang' hebben en vooral willen sa menwerken. BRUSSEL Europa gaat zich veel sterker bemoeien met het toezicht op de uitstoot van nieuwe personenwagens. Brussel controleert straks de auto's steekproefsgewijs zelf, kan Europabrede terugroep acties opleggen en fabrikan ten boetes tot 30.000 euro per auto opleggen als hun voer tuig niet aan de wettelijke ei sen voldoet. De nieuwe aanpak moet voorkomen dat Brussel weer met lege handen staat als de industrie testen manipuleert, nationale keuringsinstanties hun werk niet doen en natio nale regeringen niets doen om hen te corrigeren. Nu rij den er 35 miljoen dieselauto's die niet aan de normen vol doen. Mag je lust voelen als je nog rouwt om de dood van je man? In het boek 'RouwLust' praten jonge weduwen openhartig over 'huidhonger' en hun seksuele verlangens. Hiermee willen ze een A taboe doorbreken. vrijdag 8 december 2017 'Mijn lichaam snakte naar een aanraking' Tonny van der Mee Rheden -Sandra van Kolfschoten RouwLust MUN HE^ /lichaam! RouwLust, Esther Cohen, Sandra van Kolfschoten en Miranda van der Vegt, is te bestellen via www. rouwlust.com GO Diesels voldoen vaak niet aan de uitstootnorm. MSandra van Kolfschoten (r) en Esther Cohen maken 'huidhon- ger' bij weduwen bespreekbaar. FOTO KOEN VERHEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12