8 OVER MIJN LIJK OVERLEVER TOM Van de vier ongeneeslijk zieke jongeren die dit seizoen in tv-reeks Over mijn lijk worden gevolgd, is Tom Besemer (24) uit Nijmegen de enige die nog in leven is. Hij heeft een zeldzame, agressieve vorm van kanker, maar is desondanks een gelukkig man. zijn, dacht ik. Maar mijn knie bleek zover heen, dat ze het gewricht had den verwijderd en als noodoplossing de boel met cement hadden opge vuld. Een kunstknie was niet moge lijk. Vijf weken lang kon ik geen kant op. Het cement kraakte bij elke be weging. Na die weken werd mijn been alsnog geamputeerd. Rouwig was ik er niet om. Het voelde als een bevrijding van een ledemaat dat mij kapot wilde maken. Mijn lichaam was na de amputatie vrij van kanker, maar de artsen advi seerden chemotherapie om versprei ding van de kanker - een agressieve, zeldzame vorm - te voorkomen. Dat voelde als een dubbele klap. Ik was mijn been al kwijt en dan ook nog zware chemokuur van acht maanden eroverheen? Zo'n inhumaan idee. Ik wilde juist direct revalideren, weer leren lopen. Misschien heb ik die chemo tegen beter weten in gewei gerd, maar ik heb er geen seconde spijt van. Wie zegt dat het mét de chemo niet was teruggekomen? was meteen duidelijk dat ik dood zou gaan, zó verspreid was het. Om de groei te remmen, slik ik nu chemo- pillen. Ik voel me best fit. Ik heb leren lopen met mijn prothese en in sep tember heb ik de Kika Run gedaan. In ruim twee uur tien kilometer. Bij de finish was mijn huid rond de pro these tot bloedens toe stuk, maar ik ben zo trots dat ik het heb gedaan. Ik uit me niet in woede of verdriet, al valt alles stuk op het moment dat je hoort dat ze niets meer voor je kun nen doen. Ik richt me op wat ik nog wel kan, maak graag botte grapjes over mijn ziekte. Ik zet mijn beste beentje voor, haha. Dat vinden men sen soms ongemakkelijk, maar wie mij kent, lacht er om. Elk jaar voelt voor mij als twintig Mijn leeftijdsgenoten hebben moeite hun plek in het leven te vin den. Hebben moeite te bedenken wat ze belangrijk vinden. Dat had ik ook, totdat ik werd geconfronteerd met mijn ziekte. Mijn levenspad was in één klap duidelijk. Probeer iets te vinden wat jou jóu maakt, waar jij ge lukkig van wordt. Ik hoop dat ik, door me te laten volgen door de camera's van Over mijn lijk, deze boodschap kan overbrengen. In 2015 kreeg ik last van mijn knie. Ik dacht: ik heb vast teveel achter de computer gezeten - ik game nogal graag. Ik moest maar wat meer be wegen. De pijn bleef, dus na een tijdje ging ik toch naar de huisarts. Die stuurde me naar een specialist, die een bobbel op mijn knie ont dekte en foto's liet maken. Ze dach ten aan een cyste, een vochtopho ping. Met een naald probeerden ze die bobbel leeg te halen. Dat was heel pijnlijk, en het lukte ook niet. Er kwam geen vocht uit. Ze besloten de bult operatief te verwijderen. Na de ingreep zei de arts dat het weefsel er anders uitzag dan hij had verwacht. De patholoog moest het onderzoeken. Ik had geen pijn meer. Alles is goed, dacht ik. Na twee weken kreeg ik een telefoon tje: een kwaadaardige tumor. Ik ijs beerde door de kamer. Een kwaad aardige tumor? Ik had allemaal vra gen, maar moest afwachten tot er meer duidelijkheid was. Ik werd naar een gespecialiseerd ziekenhuis ge stuurd. Daar bleek dat mijn hele knie was aangetast door kanker. De artsen wilden mijn been sparen en mijn knie vervangen. Om zeven uur 's ochtends reed ik de operatiekamer in, om acht uur 's avonds kwam ik eruit. Ik had, voor als dat nodig zou zijn, toestem ming gegeven mijn been te ampute ren. Ik zag mijn voet nog, dus dat was niet gebeurd. Het zal wel goed gegaan donderdag 7 december 2017 GO 'Ik ben gelukkig, 11 maar op mijn hoede' Vorig jaar bleek de kanker uitge zaaid te zijn naar mijn longen. Het Marlies van Leeuwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8