Veroordeeld, toch 'goed gedrag' 7 Verpleegster en arts ontdekten insulinemoordverdachte Rahiied A. Directeur Nico de Pijper van de geplaagde zorginstelling Huyste Hoecke, spreekt voor het eerst over de ontmaskering van Rahiied A. Als je zo iemand niet stopt, wat dan? Die vraag hield ons echt bezig Wanneer een be jaarde bewoon ster van ver pleeghuis 't Huys te Hoecke in Puttershoek dit najaar onwel wordt, slaat de dan dienstdoend verzorgende alarm. Ze informeert de dienstdoende arts. Hij besluit om haar door te verwijzen naar het ziekenhuis. Nader onder zoek daar leidt tot de conclusie dat de bloedsuikerwaarde van de bejaarde dame onnatuurlijk is. Directeur Nico de Pijper van het overkoepelende Zorgwaard kan zijn oren nauwelijks geloven. Het insu- line-incident is mogelijk een be wuste actie. „Het voelde meteen niet goed. Een ongrijpbaar gevoel. Nog diezelfde dag hebben wij aangifte bij de politie gedaan", zegt hij. „Maar ik heb nooit kunnen bevroeden dat de zaak zó groot zou worden." Rahiied A. wordt aangehouden en justitie komt, na een aanwijzing van Zorgwaard, een eerder - dodelijk - incident in 't Huys te Hoecke op het spoor. Een bejaarde vrouw, die dit najaar overleed, wordt opgegraven. Later maakt het Openbaar Ministerie (OM) bekend dat A. wordt verdacht van nog twee 'insulinemoorden' en betrokkenheid bij twaalf andere inci denten met het - voor sommigen - dodelijke medicijn. Afschuwelijk De Pijper: „Als alles klopt wat er nu over deze jongen gezegd en geschre ven wordt is dat afschuwelijk. Maar voorkomen kan je dit niet. Ik ben van mening dat een exces als dit - want dat is het - te allen tijde kan gebeu ren. Als iemand echt kwaad wil in een verpleeghuis, dan hou je dat niet tegen. Tegen dit soort individuen is niets bestand." Zorgwaard probeert haar organisa tie zo in te richten dat medewerkers als Rahiied A. direct tegen de lamp lopen. „Het gaat om de meldingsbe reidheid bij het personeel. Fouten moeten vermijdbaar zijn, niet ver wijtbaar. Want wanneer fouten ver weten worden, steekt niemand zijn hand meer op als hij of zij iets ver moedt." Na de ontdekking van de verzor gende en de arts in 't Huys te Hoecke maakte Zorgwaard direct een zogeheten MIC-melding: een Melding Incidenten Cliënten. Dat gebeurde recent nog een vrouw die door een medicatie fout een dub bele dosis insuline kreeg. De Pijper: „Bij vermissingen, ver keerd medicijngebruik of een val van een cliënt stellen we een onaf hankelijk team aan dat een zogehe ten Prisma-analyse maakt van wat daar is gebeurd. Afhankelijk van die analyse handelen we. We verwer ken de verbeterpunten in onze werkwijze. Maar dit was iets volle dig anders. Dan schakelen we uiter aard de politie en het OM in. Het voelde niet goed. Dus moest de zaak bij ons weg." Ontmaskering De ontmaskering van de mogelijke moordenaar heeft Zorgwaard vol gens De Pijper lang bezig gehouden. „Als deze twee collega's niet de stap hadden gezet een melding te ma ken, had het totaal anders kunnen gaan. Als je zo iemand niet stopt, wat dan? Die vraag heeft ons echt beziggehouden. Deze mensen ver dienen hier echt de credits voor. Ie dereen mag echt weten dat ik zó ontzettend blij ben dat zij dit ont dekt hebben." Al twee weken lang wordt de naam van het rustige verpleeghuis in het bescheiden Zuid-Hollandse dorpje Puttershoek in één adem ge noemd met een serie insulinemoor den. De goede naam van 't Huys te Hoecke lijdt er niet onder, zegt De Pijper. „Natuurlijk is het zo dat mensen die hier werken, die hier fa milie hebben zitten of die me aan spreken op straat zich afVragen of het hier nog veilig wonen is. Dan is het mijn taak om hen uit te leggen dat het in mijn ogen zo is." In zijn ogen is het verpleeghuis namelijk veiliger dan ooit. „De con troles die vroeger misschien onbe wust gebeurden, gebeuren nu juist heel bewust. Alles wordt nu dubbel- dubbel-, dubbel gecheckt. We zijn met zijn allen heel scherp. Maar we moeten er wel voor waken dat we niet gaan overdrijven. Want dan kunnen we ons werk niet meer goed doen en zitten we vast in de regels." VERDACHTE donderdag 7 december 2017 GO 'Tegen iemand die écht wil moorden, is niets bestand' Bas Boerma Folkert van der Krol Puttershoek —Nico de Pijper, directeur Nico de Pijper is dolblij dat de acties van Rahiied werden ontdekt door collega's, fotomilanrinck Rahiied A. (foto) be schikte over een brandschoon verleden toen hij solliciteerde bij zorginstellingen in Put tershoek, Ridderkerk en Rotterdam. Althans, op papier. Want dief stal van 5.000 euro van een bejaarde vrouw in een verplee ghuis van Laurens in Rotterdam stond niet vermeld in de Verkla ring Omtrent Gedrag (VOG) van de 21-jarige Rotterdamse moord- verdachte. Nico de Pijper, direc teur van Zorgwaard waar de 'insulinespui- ter' werd ontdekt, denkt dat de mogelijke moorden een gelegen heid zijn om kritisch te kijken naar de ge dragsverklaring voor (zorg)personeel. Wie solliciteert naar een baan waarbij omge gaan wordt met ver trouwelijke gegevens, kwetsbare personen, geld of goederen moet kunnen beschikken over een VOG. Die wordt - als blijkt dat de aanvrager geen straf blad heeft - afgegeven door de staatssecreta ris van Veiligheid van Justitie. Juist daar wringt hem de schoen, zeggen Zorgwaard en zorgon- dernemersorganisatie ActiZ. A. was al ontsla gen door Laurens we gens diefstal, maar kon zonder 'strafblad' aan de slag in verpleeghuis 't Huys te Hoecke Put tershoek. De zorg kent al een zwarte lijst. Zorginstel lingen kunnen daarop een persoon plaatsen die heeft gestolen, ont slagen is of een ander vergrijp binnen een verpleeghuis op het geweten heeft. De naam blijft enkele jaren als 'besmet' geregis treerd staan. Zonder officiële veroordeling door justitie, dus. Maar lang niet alle zorgin stellingen maken ge bruik van die namen lijst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7