'Axel achtergesteld bij bouwprojecten' Regels verlichting kassen komen te laat Grondwateroverlast niet één, twee, drie opgelost Sportcentrum geopend op stakingsdag 7 Voor kerst krijgen inwoners van Sluiskil te horen hoe het verdergaat met de aanpak van de grond waterlast in delen van het Kanaaldorp. Op maatregelen zullen ze langer moeten wachten. Het vraagstuk is ingewikkeld. zv Onderzoeksbureau Wa- reco presenteerde vorige maand de studie naar de grondwateroverlast in Sluiskil. Iedereen heeft de resulta ten inmiddels kunnen laten be zinken. Eén hoofdconclusie van Wareco was niet mals, vooral de woonwijken van Sluiskil langs het Kanaal Gent-Terneuzen kampen met een 'structureel (te) hoge grondwaterstand'. Meerdere oorzaken liggen eraan ten grondslag, meerdere oplossin gen zijn ook mogelijk. Eén ding is in elk geval duidelijk, wat wellicht als dooddoener kan worden afge daan: Als Sluiskil niet zo dicht langs het Kanaal Gent-Terneuzen zou liggen, was er geen probleem of was het probleem veel kleiner. Alleen met de vinger naar het Kanaal Gent-Terneuzen wijzen, lijkt evenwel te gemakkelijk. Al hoewel, veel water sijpelt onder de huidige oeverbescherming door. Die bestaat grotendeels uit stalen damwanden. Wareco heeft gecon- stateerd dat deze damwanden nog voldoen, waarvoor ze zijn bedoeld, te weten het voorkomen dat grond in het Kanaal wegzakt. Maar Wareco heeft ook gesigna leerd dat de damwanden te kort zijn om het doorsijpelen van ka naalwater naar Sluiskil tegen te gaan. Ze zouden met veertien me ter verlengd moeten worden tot een totale lengte van twintig me ter om het kanaalwater tegen te houden. Op twintig meter diepte rusten de damwanden op een zo goed als ondoordringbare grond soort. Volgens Wareco kan zo'n in greep een verlaging van het grond waterpeil in Sluiskil geven van en kele tientallen centimeters. Zo, denk je dan, dat is geregeld, maar zo simpel lijkt het niet. Het slaan van veel langere damwanden is een kostbaar karwei. Wellicht is het goedkoper de vaak oudere wo ningen waarin de vochtproblemen het grootst zijn, waterbestendiger te maken. De vraag is bovendien of Ook met een verdieping van het Kanaal moet rekening gehouden worden met langere damwanden het pro bleem voor de volle honderd pro cent is opgelost. De gemeente Terneuzen, Rijks waterstaat en havenbedrijf Zee land Seaports waren de opdracht gevers voor het onderzoek door Wareco. Zij zijn samen ook ver antwoordelijk voor mogelijke op lossingen. De Terneuzense wet houder Frank Deij wil daar nog niet op vooruitlopen. „We zullen de inwoners van Sluiskil voor kerstmis informeren over onze be vindingen", is het enige dat hij voorlopig kwijt wil. De dorpsraad Sluiskil wacht on dertussen af. Dat is opvallend, juist dorpsraadsleden lieten zich bij de presentatie van het rapport over de grondwateroverlast zeer kritisch uit. Een aantal van hen ondervindt dagelijks de gevolgen van vochtproblemen in hun wo ningen, maar ze beseffen zich on dertussen kennelijk dat ze al iets hebben bereikt, dat het vraagstuk serieus wordt genomen. Welke oplossingen ook uit de bus komen, er zal ook rekening moeten gehouden met de toe komst. Bij Terneuzen wordt de komende jaren de Nieuwe Sluis gebouwd. Dieperstekende sche pen kunnen erdoor, maar het Ka naal zal vervolgens ook op diepte moeten worden gebracht. Anders betaalt de investering in de Nieuwe Sluis zich veel minder uit. Bij een verdere verdieping van het Kanaal Gent-Terneuzen dreigt Sluiskil weer het haasje te wor den. Als er nu al grote zeeschepen door het Kanaal varen, beweegt het grondwaterpeil in delen van Sluiskil mee. Het is een veeg te ken. Axel wordt achtergesteld bij plan nen voor nieuwbouw van wonin gen, waardoor het inwonertal en het aantal voorzieningen verder achteruit dreigen te gaan. De stadsraad Axel heeft met die boodschap aan de bel getrokken bij de Terneuzense gemeenteraad. Ge wezen wordt op de sloop door wo ningcorporatie Woongoed van 52 huurwoningen in de Oranjebuurt, waarvoor 44 energiezuinige huizen terugkomen. Dat zijn er alweer acht minder. Zo gaat het woningbestand vol gens de stadsraad maar achteruit, omdat nieuwbouw 'al jaren' achter wege blijft. Het ergert de bewo nersorganisatie dat de Terneuzense wethouder Frank van Hulle daar over op de laatste stadsraadsverga dering zei dat in Axel geen behoefte is aan nieuwbouw, vanwege de ver wachte afname van de bevolking. Het heeft de stadsraad daarom verrast dat zowel burgemeester Jan Lonink als Dow-manager Geerten van Dijk onlangs pleitte voor meer jongerenappartementen in Terneu zen. Het aanbod zou te klein zijn. De stadsraad springt daarop in en roept de Terneuzense gemeente raad op in Axel jongerenapparte menten mogelijk te maken. In Axel is de laatste jaren overi gens wel wat nieuwbouw gepleegd, vooral in de wijk Buitenweg. WESTDORPE Terneuzen heeft te laat ingegrepen om hinder door de verlichting van kassen bij Westdorpe aan te pakken. De aangescherpte regels gelden al leen bij nieuwe vergunningaan vragen. Bij de vaststelling van het be stemmingsplan voor het kassen- gebied is het al 'fout' gegaan. Ter neuzen stelde wel regels voor verlichting, maar die bleken minder streng dan gedacht. Jarenlang was er niks aan de hand. Bedrijven die er kwamen, kozen toch niet voor verlichting. Trostomatenkweker Van Adri- chem deed dat bij een uitbrei ding in 2016 wel. Het bedrijf wil ook in de winter kunnen produ ceren. Na ingebruikname van de verlichte kas kwamen er klach ten over lichthinder. Terneuzen besloot daarop de touwtjes aan te trekken, maar, moest wethou der Frank van Hulle onlangs in een raadscommissie toegeven, de strengere regels gelden niet voor de uitbreiding van Van Adrichem én ook niet voor een nog geplande. Voordat de nieuwe regeling inging, is nog een vergunning aangevraagd. Voorzitter John Smael van de dorpsraad Westdorpe reageert kritisch, maar stelt tegelijkertijd vast dat Van Adrichem er in overleg met de dorpsraad alles aan doet de lichthinder te beper ken. TERNEUZEN Sportcentrum Vlie gende Vaart in Terneuzen speelt met een speciaal programma in op de stakingsdag in het basisonder wijs aanstaande dinsdag. Leerlingen kunnen zwemmen in het instructiebad en sporten en spelen in de sporthal. Cateringbe drijf de Tafelbaai zorgt voor een lunch met gezonde hapjes. In schrijven kan tot maandag 11 de cember, 12.00 uur, via sportpunt@terneuzen.nl. De kos ten bedragen per persoon tien euro, dat is inclusief lunch. Maximaal vijftig kinderen kunnen meedoen. De deelnemers kunnen tussen 08.00 en 08.30 uur worden gebracht en kunnen tussen 15.00 en 15.30 uur weer worden opgehaald. donderdag 7 december 2017 Sluiskil moet geduld hebben Harmen van der Werf erachter de woningen aan Kanaalzicht. fotocamileschelstraete Zijkanaal B van het Kanaal Gent ■Terneuzen bij Sluiskil, met erachte Harmen van der Werf Axel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 76