Dickens waart drie dagen door Zierikzee Scholen kunnen zelf bij Potje Geluk 6 Nieuwe koers gemeente voor buitengebied Energy Island op Goeree Overflakkee Schouwen-Duiveland gaat haar kip met de gouden eieren de komende jaren flink oppoetsen. Burgers, on dernemers en belangenorganisaties trekken zij aan zij op met de ge meente in het opstellen van een omgevingsvisie. Daarbij draait het om versterken van wat er al is en in passen van vernieuwingen zonder dat die geweld doen aan de kwali teit van het landschap. De gemeente heeft de afgelopen maanden uitgebreid geïnventari seerd hoe wordt gedacht over de toekomstige ontwikkeling van het buitengebied. Uit de inbreng op een goed bezochte gebiedsconfe- rentie, persoonlijke interviews met belanghebbenden en een internet- peiling is een top vijf gemaakt. De meeste reacties gingen over de be leving van de dijken, natuur, inpas sing van bedrijven, zonne-energie en het plattelandstoerisme. Iedereen is het er eigenlijk wel over eens: Schouwen-Duiveland is goud! Maar de praktijk is ook, zo staat in de zogeheten hoofdlijnen notitie, dat 'delen van ons buiten gebied niet meer voldoen aan de veranderende tijd'. En hoe gevoelig dat ligt, bewijst de recente discussie rond Brouwerseiland. „Van een puur agrarisch gebruik groeien we naar multifunctioneel gebruik. We hebben een vernieuwd landschap nodig, dat geschikt is voor het nieuwe buitengebied. Dat ver nieuwde landschapsbeeld moet onze kernkwaliteiten (openheid en diepte) versterken. Maar het moet ook kwaliteiten toevoegen. Daar voor zullen we ons in eerste instan tie richten op de landschapsverster- De komende jaren willen we een open discussie voeren overde mogelijkheden voor de toekomst king van en rond de binnendijken. Daar liggen de grootste kansen voor nieuwe variatie en kleinschaligheid die niet concurreert met de open heid. De deltawerken zijn van grote betekenis voor onze gemeente. In de komende jaren willen we een open discussie voeren over de toe komstmogelijkheden." De gemeente ziet in dat de eco nomische druk op het randgebied van de Oosterschelde en de Greve- lingen hoog is. Daar kunnen niet alle mogelijke ontwikkelingen worden opgevangen, staat in de no titie, en dus moeten keuzes worden gemaakt. Op voorhand moet voor iedereen duidelijk worden wat niet kan; en waar onder welke voor waarden wel. De omgevingsvisie wordt de nieuwe basis voor het be leid in het buitengebied. Thema's Het bureau LOS StadOmland heeft een concept opgesteld van speci fieke gebiedskwaliteiten van Schouwen-Duiveland. Aan de hand daarvan is nu een eerste koers op hoofdlijnen bepaald met de breed gedragen belangrijkste thema's. Die koers wordt 15 januari bespro ken in de gemeenteraad. Die maand en in februari zijn er ook nog aparte bijeenkomsten met be langhebbenden. Zo toetst de ge meente of ze de juiste koers te pak ken heeft. Zierikzee Het centrum van Zierikzee wordt tussen kerst en oud en nieuw even teruggeworpen naar het Vic toriaanse tijdperk. Drie dagen lang gaan de straten gehuld in een Dickens-achtige sfeer. Ondernemersvereniging InZzee heeft op de valreep toch nog kans gezien iets passends te organiseren ter verhoging van de feestvreugde. Muziek, straatthea ter, witte koetsen en marktjes, aangekleed in 19e eeuwse stijl zul len 27,28 en 29 december het win kelgebied domineren, zegt voor zitter Lucie Krans. Twee weken geleden kreeg het bestuur van InZzee de hoon over zich heen, omdat er te weinig concreets uit de verf kwam. Ook voor de peri ode rond kerst waren nog geen ac tiviteiten geregeld. „De Dickensdagen zaten al wel in de planning, maar we hadden het nog niet helemaal rond", zegt Krans nu. Een aantal onderne mers heeft zich de kritiek ook zelf aangetrokken en grijpt het aanbod van InZzee van 800 euro per straat/wijk alsnog aan om aan te haken bij het initiatief. Eén van de hoogtepunten van de Dickensda gen wordt een vuurwerkshow (19 uur) aan de Nieuwe Haven op 28 december en een muziekfeest (15.30 uur) met Ben Kramer op het Havenplein op 29 december. SOMMELSDIJK Goeree-Over- flakkee presenteert zich vrijdag 8 en zaterdag 9 december als Energy Island tijdens een congres en een tweedaagse beurs. De gemeente wil in 2020 energieneutraal zijn. Volgens de berekeningen is de ge meente dat tegen die tijd voor meer dan 120 procent. Wat gaat er met het energie-overschot gebeuren? En hoe kun je duurzaam en innova tief zijn in de landbouw, visserij en woningbouw maar ook op het ge bied van zorg? Het congres is voor genodigden. De beurs is voor ieder een. In De Staver in Sommelsdijk op vrijdag van 13.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Het Potje Geluk, bedoeld voor ar moedebestrijding bij kinderen, kan door Schouwen-Duivelandse scholen rechtstreeks worden inge zet. Het gaat om een pilot van een jaar, bedoeld om elk kind precies datgene te geven waar het be hoefte aan heeft. Het potje is 35.000 euro groot, verdeeld over primair en speciaal onderwijs. Uit gesprekken met be trokkenen blijkt onder meer een gemis aan vergoedingen voor fiet sen, computers, vervoer, uitstapjes en kleding. Andere regelingen Vanuit het onderwijs is er be hoefte aan een budget waarmee direct actie kan worden onderno men, zonder tussenkomst van de gemeente. Daarnaast is er vraag naar budget voor zaken die niet onder andere regelingen zijn te scharen. De pilot moet ervoor zorgen dat alle kinderen kunnen meedoen aan schoolactiviteiten. Ook moet ze de gang naar bestaande regelin gen (zoals de Stichting Leergeld) makkelijker maken. De gemeente krijgt vanaf 2017117.000 euro per jaar extra van het Rijk voor armoedebestrijding. Dat is afgelopen jaar vooral ingezet op 'doe mee'- regelingen. Volgend jaar wordt een uitge breid plan opgesteld voor armoe debestrijding onder kinderen. IN DE REGIO Kerstver lichting aan in Ouwerkerk Winterfair Optreden Margriet Bolding MIJN DORP, MIJN STAD donderdag 7 december 2017 SD Schouws goud moet weer blinken Marcel Modde Zierikzee -Gemeente Schouwen-Duiveland Marcel Modde Esme Soesman Zierikzee OUWERKERK In Ouwerkerk wordt op zaterdag 9 de cember de verlich ting van de kerst boom op de Ring aangestoken. Onder begeleiding van de drumband van Nieuw Leven wordt een rondje gelopen door het dorp. De dorpsraad deelt lampions uit. Na het rondje gaat de kerstverlichting aan en is er glühwein en choco lademelk. Het pro gramma begint om 19.30 uur. NIEUWERKERK De jeugdverenigin gen van de Hersteld Hervormde Kerk in Nieuwerkerk hou den op zaterdag 9 december een win terfair. De fair vindt plaats in het dorpshuis aan de Poststraat en duurt van 09.00 tot 14.00 uur. Het is die dag mo gelijk om basiscur sus handletteren te volgen. In het dorpshuis zelf staan diverse kramen met dames- en kinderkleding, dierenhuiden, kaar ten en brocante. RENESSE Cabaretière Mar griet Bolding (foto) treedt zaterdag 9 december op in Re- nesse. Ze speelt de voor stelling 'Het gras bij de buren', over ver anderingen in het menselijk leven. Bezoekers zijn op 9 december om 20.15 uur welkom in het dorpshuis in Re- nesse. Kaarten kosten vijf tien euro per stuk en zijn verkrijgbaar via www.theater- saanzee.com. BRUINISSE Basta. Klaar. Fin. Over en uit. Geheel volgens traditie vertrok Sinterklaas met zijn Pieten gisteravond uit Nederland vanuit de haven van Bruinisse. Hoe droevig ook; zijn afscheid werd in stijl gevierd. Omdat zijn paard Amerigo al aan boord was gebracht, maakte de sint zijn laatste rit op Nederlandse bodem in een glimmend gepoetste Buick. Om ringd door fakkels en met een stoet lampiondragende kinde ren voorop. Zij kregen alle kans Sinterklaas voor hij aan boord stapte nog eens te bedanken en hem uit te zwaaien. „Tot volgend jaar.", foto marieke mandemaker BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 18.30-21.45 uur: Drumband Apollo, 20.00-22.30 uur: Boogschieten heren Zodiak; BURGH-HAAM- STEDE Dorpshuis de Schutse, 10.30 uur: Yoga; 14.00-18.00 uur: Muziekles, 19.30-23.00 uur: Bridge,19.30-21.30 uur: Zangvereniging Zilt; Handmade Stu dio Viengeroetje, 10.00 en 13.30 uur: Workshop kerstbal met tafereeltje; DREISCHOR Trefpunt De Dors vloer, 13.00-17.00 uur: Bridge, 18.45 uur: Repetitie Cres- kidz Muziekvereni ging Crescendo, 19.45 uur: Repetitie Fan fare Muziekvereni ging Crescendo; ELLEMEET Dorpshuis, 10.00- 12.00 uur: Relatie therapie en - be middeling op af spraak; KERKWERVE Dorpshuis 't Zuud- ènde, 13.30-14.30 uur: 55+ Gym, 13.30-15.30 uur: Schilderclub; NOORDGOUWE Dorpshuis,19.30 uur: Klaverjas/joker- avond; Mo en More, 19.30-21.30 uur: Brei-/haakcafé; OUWERKERK Dorpshuis, 13.30- 15.30 uur: Koers- balmiddag van d'Antilopen; 18.45 - 19.30 Drumband Nieuw Leven; 19.45 -22.00 Muziekver eniging Nieuw Leven; RENESSE Dorpshuis, 19.30 uur: Klaverjasclub en Biljartvereniging i.o.; 19.30 uur: Yoga Steffine; SEROOSKERKE Dorpshuis, 19.00- 23.00 uur: Biljarten; ZIERIKZEE FiZi, 20.00 uur: Youth; Havenplein, 9.00-16.00 uur: Weekmarkt. AFSCHEID

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61