'Door nieuwe aanpak zijn we dichter bij de vrede dan ooit 'Onverstandig en contraproductief' 5 SPEECH TRUMP erkennen. Veel zogeheten evange licals vinden dat het joodse volk een speciale positie op de wereld inneemt en steun verdient. Verhuizing Al in 1995 namen de Verenigde Sta ten een wet aan die bepaalt dat de ambassade naar Jeruzalem wordt verplaatst. Maar sindsdien teken den alle presidenten elk halfjaar een document dat de verhuizing tegenhoudt, uit vrees dat de natio nale veiligheid in het geding zou komen. Donald Trump is nu de eerste die het document niet te kent. Daarmee schaart hij zich vol ledig achter Israël, dat Jeruzalem in zijn geheel ziet als hoofdstad. De Palestijnen claimen het recht op het oosten van de stad. In de nasleep van de zesdaagse oorlog in 1967, stichtte Israël nederzettingen in het op Jordanië veroverde Oost-Jeruzalem. Er wonen nu grofweg 200.000 Joden. Onder het internationale recht zijn deze ne derzettingen illegaal. Israël be strijdt dat. Afgelopen zomer nog braken rel len uit toen Israël na een aanslag op drie politieagenten detectiepoort jes en camera's plaatste rond de al-Aqsamoskee. De rust keerde pas terug toen die weer waren wegge haald. Trump zegt dat hij werk blijft maken van een nieuw vre desakkoord tussen Israël en de Pa- lestijnen. Hij heeft zijn schoon zoon Jared Kushner gevraagd om de onderhandelingen te leiden. De verhuizing van de ambassade naar Jeruzalem zal nog zeker drie jaar op zich laten wachten, aldus de Amerikaanse regering. Het pand is nog niet ontworpen en moet zwaar worden beveiligd. De burgemeester van Jeruzalem is blij met de beslissing. „Uit naam van de inwoners van Jeruzalem, dank ik de Verenigde Staten." POLITIEKE REACTIES Groot Jeruzalem 2017 Dit kan leiden tot onrust, de eindoplosing is dan alleen maar verder weg donderdag 7 december 2017 GO hoenderhok Mogelijke locaties VS-ambassade LIBANON SYRIË Westelijke Jordaanoever Jeruzalem ialestijns. ISRAEL Israëlisch JORDANIË 30 km Bethlehem WASHINGTON Een teken van vrede. Zo noemt president Donald Trump zijn besluit om de Amerikaanse ambas sade te verhuizen van Tel Aviv naar Jeruzalem. „Ik wil breken met de politiek van mijn voorgangers. Die heeft niet geleid tot een oplossing van het conflict in het ge bied", zei de president gister avond in het Witte Huis. „Het is logisch dat wij de stad die Israël zelf beschouwt als hoofdstad, erkennen als hoofdstad." Tal van regeringsleiders had den Trump gewaarschuwd dat een verhuizing schadelijk kan zijn voor het vredespro ces tussen Israël en de Pales- tijnen en daarmee voor de vrede en stabiliteit in de regio. Maar volgens Trump mar keert de beslissing 'een nieuwe aanpak in de crisis in het Midden-Oosten'. „Natuur lijk zullen velen het oneens zijn met dit besluit. Maar ik heb er vertrouwen in dat we uiteindelijk juist meer begrip en samenwerking zullen kwe ken. We kunnen de proble men niet oplossen door de gemaakte fouten te blijven herhalen. Door de nieuwe Trump ondertekent zijn besluit. FOTO REUTERS aanpak zijn we dichter bij vrede dan ooit." Volgens Trump, die in zijn toe spraak verder geen woord repte over de Palestijnen, markeert de beslissing 'een nieuwe aanpak van de crisis in het Midden-Oosten'. De president verzekerde dat de Verenigde Staten 'sterk betrokken' blijven bij de vre desonderhandelingen. De bouw van de zwaarbevei ligde ambassade, waar onge veer duizend mensen werken, duurt zeker drie jaar. „We zijn onmiddellijk begonnen met het inhuren van architecten en bouwers. Eenmaal voltooid zal de ambassade een fan tastisch eerbetoon aan de vrede zijn." Palestijnse demonstranten verbranden de Israëlische en de Ame rikaanse vlag in Gaza City. fotoafp Middel landse Zee stadsgrens Jeruzalem groene lijn 1967 Israëlische afzetting idem, in aanbouw of gepland BRON RAROOUIR-AMIM 'Oude stad (Tempelberg en klaagmuur) DEN HAAG Het kabinet voelt er niets voor om de Nederlandse am bassade van Tel Aviv naar Jeruzalem te ver plaatsen. Het besluit van de Amerikaanse president Trump om dat wel te doen, noemt mi nister Halbe Zijlstra (Buitenlandse Zaken) 'onverstandig en contra productief'. Hij vreest dat Trumps besluit leidt tot onrust en een achteruitgang in het vredesproces. „Dan is de eindoplossing al leen maar verder weg en dat is heel onver standig." Nederland heeft Jeruza lem niet erkend als hoofdstad van Israël. Den Haag vindt dat er - Halbe Zijlstra, minister van Buitenlandse Zaken eerst een allesomvat tende vredesregeling met de Palestijnen moet zijn. Nederland is voorstan der van een zogeheten tweestatenoplossing: een vreedzaam naast elkaar bestaan van Is raël en een Palestijnse staat. Daarbij zou een verdeeld Jeruzalem in de toekomst de hoofd stad van zowel Israël als de Palestijnen kunnen worden. Zijlstra: „Nu een eenzij dige stap zetten, helpt het proces niet." In de Tweede Kamer wil regeringspartij Christen- Unie wel dat Nederland het Amerikaanse voor beeld volgt. „Feitelijk is Jeruzalem al de hoofd stad", zegt Christenunie Tweede-Kamerlid Joël Voordewind. „Daar is de regering gevestigd en het parlement. Het is bizar dat ik bij een be zoek aan Israël de Ne derlandse ambassadeur moet spreken in Tel Aviv. In Tel Aviv zijn geen zaken te doen, alles ge beurt in Jeruzalem. We moeten stoppen met die schijnvertoning." Maar in de Tweede Kamer is de overgrote meerderheid het niet eens met de visie van Voordewind. Behalve zijn eigen partij zijn alleen PVV, SGP en Forum voor Democratie voor verplaatsing van de ambassade van Tel Aviv naar Jeruzalem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5