Mooie melodieën en zoete teksten 5 Egocentrisme als nieuwe religie Hollandse meesters Wolga Kozakken PT aties, gespeeld door Andras SchifF, een van haar favoriete opnames. Bach is voor haar de grondlegger van alle muziek die na hem geschreven is. „Hij is een soort grootvader van de muziek. Je kunt zijn muziek op vele manieren benaderen. Een interpreta tie moet vrij en natuurlijk klinken. Het mooiste en moeilijkste is het creëren van meerstemmigheid ter wijl je als cellist hooguit twee stem men tegelijk kunt spelen. Bach was Country Ik houd van afwisseling dus pin me niet vast aan een componist of stijlperiode geniaal in het schrijven van polyfo nie. De suites beginnen allen met een prelude en daarna volgt een reeks dansen. De suites van Bach hebben iets meditatiefs, je raakt bijna in een soort swingende trance als je speelt." Grachtenfestival Van Poucke won verschillende con coursen en prijzen. Zij studeerde vo rig jaar af aan de Duitse Kronberg Academy en werkt nu verder bij Gary Hoffman in de Muziekkapel Konin gin Elisabeth in Waterloo. „Dat is de overgang naar een zelfstandige car rière. Ik heb deze zomer twee mooie prijzen gewonnen: de Premio Chigi- ana en de GrachtenfestivalPrijs. In Amsterdam ga ik volgend jaar tijdens dat festival een mooi programma presenteren, ik kijk uit naar een veel zijdig en dynamisch programma. Ik houd van afwisseling dus pin me niet vast aan een componist of stijlperi ode. Ik houd van uitdagende projec ten zoals de tournee met mijn broer Nicolas (pianist), waarmee ik in 2019 alle werken van Beethoven voor cello en piano ga spelen in het Concertge bouw. En de cellosuites van Bach ver tolken, dat is ook speciaal. Dat vergt een speciaal soort concentratie. Het kerkje in Ritthem is de perfecte set ting voor deze suites." Countrymuziek roept nostalgie op. Voor Dick van Altena was het als 14-jarige tiener al 'zijn' muziek na het horen van Kris Kristoffer- son. Fingerpicking gitaar, donkere stem en liedjes over het wel en wee die direct een gevoelige snaar wis ten te raken. In de VS waren Hank Williams, Johnny Cash en Willie Nelson al wegbereiders voor een toegankelijk genre verankerd in een traditie. Hillbilly, bluegrass en country western schoven ze op richting pop en hitparade. Het al bum Nashville Skyline van Bob Dy lan geeft die manier van musiceren en schrijven nog een extra duwtje. Country is begin jaren zeventig een mainstream genre. Daar gaat Van Altena mee aan de slag. Op zijn twintigste is zijn countryband een feit. Die Major Dundee Band is voor veel Neder landers een eerste kennismaking met het muziekgenre. Dat wint aan populariteit door het ontstaan van nieuwe countrybands, zoals The Tumbleweeds en Tulsa. In die laatste band zit radioprogramma maker Ruud Hermans die met het KRO-programma American Con nection nog meer muziekliefheb bers op het countryspoor krijgt. De brug tussen Texas en Nederland is gemaakt. Ilse de Lange krijgt de muziek thuis te horen en gaat om. Ze is niet de enige. Een hele gene ratie singer-songwriters in Neder land vindt inspiratie bij de coun- tryhelden. Die typische instru mentatie, arrangementen met veel aandacht voor mooie melodielij nen, pakkende refreinen en bitter zoete teksten blijken tijdloos. Wat goed is verander je niet, lijkt een credo van country te zijn. En toch dendert de trein voort. Dick van Altena voegt in die trant met regelmaat repertoire toe en nooit is een album hetzelfde. Zelfs op de Nederlandstalige albums en zijn in het Betuws dialect verschenen werk klinkt diezelfde nostalgie door. Country en het levenslied hebben veel raakvlakken. Dick van Altena vond dezelfde passie bij zangeres Hilde Vos. Ook zij komt uit de Betuwe en raakte mede door zijn invloed in de ban van country. Cabaret Theater Kerstconcert donderdag 7 december 2017 Ella van Poucke: „Ik was me er al tijd van be wust dat de echte drive en passie uit me zelf moeten komen." 44 —Ella van Poucke Ella van Poucke met de cellosuites II, IV en VI van Bach: zondag, histo risch kerkje Ritthem, aanvang 15.00 uur. Muzikant en liedjesschrijver Dick van Altena (1957) is sinds de jaren zeventig een ambassadeur van country in Nederland. Zijn passie voor de uit Texas overge waaide muzieksoort leverde zowel solo als met anderen een indrukwekkend oeuvre op. René de Dreu Dick van Altena: morgen om 20.15 uur met Savannah in het Le- deltheater in Oostburg; zaterdag om 20.00 uur met Hilde Vos bij Podium van Zaamslag. M Dick van Altena: in al zijn werk klinkt de zelfde nos talgie door. FOTO HENRIËTTE HOFFS 'éi Sinds wij collectief een heel stuk assertiever zijn geworden, is het al maar aangenamer geble ken om het eens ferm te zeggen. Cabaretiers die daar voor gaan, worden warm onthaald. Want het is zo veel fijner als een ander het nóg pittiger kan zeggen. Een van de nieuwste duo's die er geen doekjes om windt, is het duo Oldenosborn, binnenkort herdoopt in Oldenhermanns. Het duo dat in 2014 de winnaar was van Cameretten. In hun eersteling #Life tonen Lize van Olden en Anna Hermanns sket ches die doodgewone en bizarre fenomenen van onze tijd in een ander licht plaatsen. Naar zich zelf zoekende backpac kers, onbegrensde peu ters en mindfulnesscoa- ches op de rand van een burn-out komen langs. Egocentrisme als nieuwe religie krijgt er van langs. Donderdag 14 dec, We verij Zierikzee; vrijdag 15 dec, De Verwachting Ritthem, 20.15 uur. De schilderijen van Hollandse meesters lijken verstilde in kijkjes. In een wereld van voorbije glorie, onbestaande weelde en ingetogen wellust. Maar de werkelijk heid was veel brui senden En de mees ters waren heel wat boeiender dan brave ambachtslieden. Die zinnelijke wereld door het oor laten binnenkomen, dat is wat Hans Visser en Irena Filippova doen. Met verhalen en mu ziek, in een multime diale belevenis waar zij inmiddels het pa tent op hebben. Zondag, De Weg wijzer Nieuw- en Sint Joosland, 15.00 uur. Een kerstconcert in Russische sfeer? Daar horen de Wolga Kozakken bij. Zij nemen het publiek mee naar een zwoele avond aan de oevers van de Wolga. Stoere mannen met don kere, volle basstem men, virtuoze instru mentale en vocale muziek, stevige koorstemmen, bege leid door authen tieke Russische in strumenten. Een avond met Russi sche kerstliederen en volkssongs, van 'Kalinka' tot 'White Christmas'. Dinsdag, Zeeuwse Concertzaal Middel burg, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49