r Ervaren skiër is de ergste brekebeen C02-compensatie voor vliegen schiet zwaar tekort 3 V' 1 BV Teutoburgerwald Het was op de piste een noodklap uit het niets. Mariska Walet belandde met ernstig letsel zeven maanden in de lappenmand. Er lijkt niets loos als Mariska en haar man Jeffrey Walet op 24 fe bruari 2014 op de piste staan in het Oostenrijkse skigebied Saalbach- Hinterglemm. Ze skiën al zo'n twintig jaar. „Het was echt op een stralend blauwe dag, zonnetje er bij en niet eens druk", vertelt de nu 42-jarige Jeffrey. „Onze zoon en dochter zaten in een skiklasje. Wij keken naar welke lift we zou den gaan. Mariska skiede heel langzaam. Ineens hoorde ik een heel harde knal." Met veel vaart botste een andere Nederlandse skiër tegen Mariska op. Vanwege de rechtszaak die nog loopt wil de tegenpartij anoniem blijven. Maar met zijn 25 jaar skiën stelt hij ook over een flink pak er varing te beschikken. „Mariska was meteen buiten westen en he lemaal de weg kwijt. Je schrikt je helemaal de tandjes", vervolgt Jeffrey. Een helikopter vervoerde haar naar het ziekenhuis. Ondanks dat ze een helm op had, zaten twee voortanden helemaal los. Die wa ren naar achteren gedrukt." Mariska Walet (nu 45) brak beide sleutelbenen. „Er zat ook een scheurtje in haar nekwervel," vervolgt Jeffrey. „Ze heeft een week in het ziekenhuis gelegen. We hadden de kinderen bij ons, maar die durfden we niet mee te nemen, omdat ze zo bont en blauw was. We dachten dat zij daar een trauma aan zouden over houden, ze waren toen 5 en 7 jaar." Na een week mocht Mariska naar huis. „Per ambulance terug naar Nederland. Daar heeft ze ruim zes weken op bed gelegen, in de woonkamer. Ze werd gevoerd als een baby, omdat ze haar armen niet kon bewegen." GEVAAR Hoe Mariska zich nu voelt? „Haar totale herstel duurde zeven maan den. Die tanden zijn gelukkig be houden gebleven, maar ze heeft nog steeds last van haar sleutelbe nen. Ze kan misschien vijf minuten op één kant liggen en dan moet ze alweer draaien." Haar werk als kap ster kon ze vergeten. „Wij hebben zelf drie kapsalons, dus gelukkig konden we het zo inrichten dat zij de winkels ging begeleiden." In eerste instantie is het echt paar vooral bezig geweest met Ma- riska's herstel. „Maar toen begon het te irriteren dat wij er door zijn roekeloosheid zoveel ellende van hadden. Ik vond het niet eerlijk", verklaart Jeffrey. Het stel uit Hoofddorp, dat nu in Soest woont nam de in ski-ongevallen gespeci aliseerde advocaat Stephan Wijn kamp in de arm. „Een Nederlander beschouwt zichzelf al gauw als er varen skiër, maar in werkelijkheid skiën ze maar één weekje per jaar", aldus Wijnkamp. Toch vindt de tegenpartij zichzelf allesbehalve roekeloos. „Ik denk dat ik wel re delijk voorzichtig ben en de situa tie goed kan inschatten. We skiën nu 25 jaar, een week per jaar." Hij legt de schuld bij Mariska. „Zij skiet met haar hoofd achterstevo ren een paadje op. Dat vind ik roe keloos. Toen ik haar aan zag ko men, probeerde ik uit te wijken naar boven. Maar dat was te laat." De ondernemer kon zijn werk na de botsing ook niet meer uit voeren. „Ik had een gebroken schouder en er was een pees afge scheurd. Daar heb ik nog last van. Een ongeluk gebeurt. Wij zijn altijd zo van leven en laten leven. Zij zijn bezig om zoveel mogelijk schadevergoeding eruit te slepen. Het is voor ons één brok ellende." OEGSTGEEST Nieuwe bossen zouden de CO2 -uitstoot van vliegtuigen moeten compenseren. Maar de doelstellingen worden bij lange na niet gehaald, mede door het vrijwillige karakter. „Het is nu niet meer dan het afkopen van schuldgevoel." Ekko van Ierland, hoogleraar Milieu-Economie en Natuurlijke Hulpbronnen, windt er geen doekjes om: „Er moeten veel meer bomen geplant worden om het vliegen te compenseren." Nu kunnen passagiers bij hun boe king ter compensatie twee bomen 'laten planten', onafhankelijk van de bestemming. „Bij veel partijen worden in compensatiebereke ningen de bijkomende effecten in de hogere luchtlagen niet meege rekend, terwijl dat wel zou moe ten." Doordat de uitstoot hoog in de lucht plaatsvindt, wordt het milieueffect (veel) groter. Paul Peeters, lector duurzame luchtvaart aan toerismehoge- school NHTV, is eveneens kri tisch. „De luchtvaartsector is erg ondoorzichtig", zegt hij. Dat er meer moet gebeuren dan nu, is voor hem duidelijk. „Maar of er nou 500 of 1.000 bomen nodig zijn om een vlucht te compense ren: het gaat erom dat mensen zien hoe groot de impact van vlie gen daadwerkelijk is." Economie Kras.nl/53496 oF bel 088-0885 886 S® donderdag 7 december 2017 GO 'Vreselijk, die roekeloosheid' Marcia Nieuwenhuis Soest Mariska Walet na en voor de klap. FOTO BRAM PETRAEUS JEFFREY WALET Juist ervaren skiërs lopen ernstig letsel op. Wie meer dan tien weken ervaring heeft, overschat zichzelf nogal eens. Meerdere botbreuken, hersenschuddingen of een gebroken bekken: van de wintersporters die ernstig letsel oplo pen, heeft 80 procent veel wintersporterva ring. Alarmcentrale Eu rocross en het trauma centrum van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) con cluderen dat na het analyseren van alle 1.850 ongevalmeldin gen van Nederlandse wintersporters die van 2013 tot en met 2016 bij de alarmcentrale werden gemeld. Het is tegen de ver wachting in dat begin nende skiërs en snow- boarders minder vaak gewond raken. Floriana Luppino, arts en onder zoeker bij Eurocross: „Je verwacht mis schien dat beginnelin gen die staan te klun zen op de latten de meeste brokken ma ken, maar dat blijkt niet zo te zijn." Artsen denken dat dit mogelijk te wijten is aan 'overmoed' van er varen wintersporters, waarbij soms ook alco hol in het spel is. „Ge oefende skiërs en snowboarders moeten zich veel beter bewust zijn van de enorme risi co's", aldus Luppino. „Zij gaan sneller. En ze pakken vaker zwarte pistes, of gaan off- piste." Skiërs breken vaker een been en lopen vaker letsel aan bek ken of knieband op. Snowboarders lo pen vaker een hersen schudding op, of bre ken hun onderarm. A skiet langzaam omlaag t B komt met hoge snelheid omlaag, maakt een bocht omhoog en botst hard op A Natuurliefhebbers opgelet! Geniet van een ontspannen verblijf in dit glooiende berglandschap. Trek uw wandelschoenen aan en ontdek de veelzijdige omgeving met rivieren, rotsformaties, kastelen en cultuurrijke steden. Hotel Westhoff*** Comfortabel hotel in het centrum van het dorpje Schlol5 Holte-Stukenbrock Omringd door het prachtige Teutoburgerwald Inclusief ontbijtbuffet en parkeren Gratis gebruik sauna en stoombad Maak een uitstapje naar Paderborn of Bielefeld De wereld is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3