MIJN HOBBY 3 4 5 6 11 Hans Koeman (67) is dé drijvende kracht achter veel oorlogsherdenkingen in Vlissingen. Hij verzamelt al 35 jaar documenten en foto's uit de Tweede Wereldoorlog. Toen ik een jaar of tien was, werd ik geraakt door een ansichtkaart die bij mijn ouders in een la lag: een kaart van het bombardement op Mid delburg. Ik was gefascineerd door dat bombarde ment, maar met de oorlog had ik nog weinig. In 1982 vroeg het Comité Bevrijding Vlissin gen me mee te werken aan de organisatie van de herdenking. Dat wakkerde de liefde voor infor matie en documentatie over de oorlog aan, vooral over de gebeurtenissen in Vlissingen en op Wal cheren. Toen begon ik met het zoeken naar en ver zamelen van foto's en documenten. Geen unifor men of wapens, daar had ik de ruimte niet voor. Hoewel ik een glengarry, een hoofddeksel dat ik van een Schotse militair kreeg, koester. Dat varieert sterk. Rond herdenkingen wat meer, maar zeker een paar uur in de week. Ik koop wel eens een boek, maar ik krijg het meeste, zeker als ik eraan mee heb gewerkt. Nee. Mensen geven me documenten of wijzen me op bronnen. Ook haal ik veel uit de krant. Tot op zekere hoogte vindt ze het hartstikke leuk. Ze steunt me, maar is wel blij als her denkingsplechtigheden voorbij zijn. Oorlog is geen hobby om vrolijk voor bij el kaar te gaan zitten. Maar ik praat wel graag met eigenaren van diverse Zeeuwse oorlogs- en bevrijdingsmusea. Die tip ik ook als er iets met een connectie aan de Tweede Wereldoorlog opduikt. Ik heb geen echt topstuk of het moeten de eremedailles zijn, die ik kreeg van oud-strij ders uit Schotland. Met één van hen, de intussen overleden Joe Brown uit Edinburgh, had ik een speciale band- Ik geloof het niet. Ik hoor vaak na her denkingen: „Het was weer prachtig". Ik ben niet bewust op zoek. Maar als er iets op mijn pad komt dat bij mijn verzameling past of iets toevoegt aan herdenkingen, dan pik ik het in. Als het niet bij mijn collectie past, verwijs ik door naar anderen die het aan anderen kunnen laten zien. donderdag 7 december 2017 GO Dankbaarheid na herdenking René Hoonhorst 1 Wanneer bent u met uw hobby begonnen? 2 Wat is er zo leuk aan uw hobby? Hoeveel tijd besteedt u eraan? Hoeveel geld geeft u eraan uit? Zit u bij een club? Hoe informeert u zich over uw hobby? 7Wat vindt uw partner ervan? 8 Met wie deelt u uw passie? 9 Wat is uw topstuk? Verklaren mensen u wel eens voor IJgek? Bent u van plan om uw verzameling nog uit te breiden? Hans Koeman voor een kast met boeken en documenten over de Tweede Wereldoorlog. In zijn handen een 'Hitlerboek' van een Duitse mi litair en verschillende pasjes. In de map op de voorgrond speciaal bankpapier om in Kamp Westerbork mee te betalen, foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39